معرفی کتاب: «وزیری امیرحسنک» اثر محمود دولت‌آبادی

10

خوانندگان «یک پزشک» می‌دانند که من بیشتر دل در گرو ادبیات داستانی فرنگی دارم تا فارسی، زمانی یکی از دوستان از من پرسیده بود که چرا اینگونه هستم، آن زمان حال  حوصله پاسخ مشروح را به وی نداشتم، ولی می‌توانم برای شما دلایلی را ذکر کنم:

– خواندن بعضی از رمان‌های فارسی جدید گاهی آدم را بدبین می‌کند، وقتی می‌بینیم که نویسنده به خاطر رعایت ملاحظات و مصالحی، داخل بعضی از حوزه‌ها نمی‌شود و شاخ و برگ داستان را در قسمت‌هایی می‌زند، با خودمان می‌گوییم چه بهتر که رمان‌هایی مطالعه کنم که به سبب وقوع رخدادها در جایی به غیر از ایران، این ملاحظات را نداشته باشند.

– تبلیغ و نقدهای پررنگ و شورانگیز حتی در مورد رمان‌های فارسی خوب را در مطبوعات و رسانه‌های دیداری نمی‌بینیم، اما اینترنت پر است از اطلاعاتی در مورد رمان‌های خارجی.

– خیلی وقت‌ها هم عاشق آشنایی با دنیاها و فرهنگ‌های متفاوت هستیم و از اینکه در اوقات فراغت هم تصویری از همان جامعه محل زیستمان را ببینیم، خسته می‌شویم.

همه اینها اما توجیهی برای این رویکرد نیستند، پس چه عذری در مورد آثار ادبی فاخر فارسی می‌توانیم بتراشیم؟!

من سبک عجیب و غریبی در انتخاب کتاب‌ها دارم، گاهی پیش می‌آید که می‌خواهم از دل یک کتاب، یک برداشت شخصی را بیرون بکشم و یک مصادره به مطلوب ذهنی انجام دهم.

در همین راستاست که در عین تعجب وقتی سری کتاب‌های عطش مبارزه سوزان کالینز را می‌خوانم یا هنگامی که مثلا سرزمین عجایب بی‌رحم و ته دنیا هاروکی موراکامی را می‌خوانم، پیش خودم مدام مجسم می‌کنم که شاید اگر این نویسنده‌های در کشوری دیگر می‌زیستند، این کتاب‌ها بسیار بهتر نوشته می‌شدند. پیش خودم و در ذهنم، کتاب‌ها را بازنویسی می‌کنم، دنیاهای پادآرمانشهری بهتری درست می‌کنم و دیوار تخیلی این نویسنده‌ها را با گستاخی بالاتر می‌برم!

به عبارتی من در حین خواندن کتاب‌ها در پی پیدا کردن گم‌گشته‌ای هستم که در کتاب‌های فرنگی پیدا نمی‌کنم و در ادبیات خودمانی نیز.

اما آیا من در اشتباه نیستم؟! آیا آنچه را خود داریم، از بیگانه تمنا نمی‌کنم؟!

شاهد این تردید را چند وقت پیش در گزیده کتاب وزیری امیرحسنک پیدا کردم، این کتاب در واقع گزیده‌ای از داستان حسنک وزیر در تاریخ مسعودی است با انتخاب استاد محمود دولت‌آبادی است و قسمت‌هایی از کتاب هم به صورتی صوتی، با صدای استاد و در قالب یک کتاب گویا به صورت یک سی دی ضمیمه کتاب شده است. کتاب را که باز کردم، یاد یک کلاس ادبیات خالی از هرگونه روح در زمان دبیرستانم افتادم.

1-29-2014 7-47-01 PM

در آن زمان دو سه صفحه‌ای از این داستان بیهقی در کتاب ما درج شد، ماهایی که تنها به موفقیت در آزمون کنکور فکر می‌کردیم، خیلی خشک و فیزیکی هر صفحه کتاب ادبیات فارسی‌مان را که ورق می‌زدیم، همه چیز را در هیئت تست می‌دیدیم.

ذهن ما خالی از هرگونه شور ادبی، تخیل، تفسیر و زیبایی‌شناسی بود و البته آموزگاری داشتیم که این حالت را تشدید می‌کرد.

با لطف خاص انتشارات فیروزی، ابتدای هفته کتاب، کمی قبل از رونمایی رسمی، در اختیارم قرار گرفت، کتاب را که صفحه به صفحه ورق می‌زدم و می‌خواندم، یاد همان روزها افتادم و به این فکر می‌کردم که با گذشت این همه سال، چقدر نوع نگاهم تغییر کرده است.

1-29-2014 7-46-40 PM

حسنک وزیر نثر ساده‌ای ندارد، یک کتاب آسان‌خوان نیست، اما اگر حوصله کنید و کتاب را بخوانید، پیش خودتان وارد روایت یک بازی پیچیده سیاسی- اجتماعی می‌شوید که فیلمنامه فیلم‌ها و داستان‌های هالیوودی در مقابل آن کم‌رنگ می‌نمایند!

شما وارد دنیایی غریب اما آشنا می‌شوید، دنیایی پر از سیاسی‌بازی، تزویر، بازی‌های آشنای قدرت، آدم‌های لایق و بی‌رحمی که می‌خواهد هر طور شده نردبان ترقی را بپیمایند و در این راه از ابزار کارای بدنام کردن رقیبان، ابایی ندارند.

همان طور که گفتم نثر کتاب سنگین است، اما اگر قدری تحمل کنید، برایتان بسیار شیرین می‌شود، خاصه اینکه خود محمود دولت‌آبادی در این راه به شما کمک می‌کند و با صدایی گرم، راه درست خواندن متن را به شما می‌آموزد.

در انتظار فعلا بی‌فرجام ما برای «کلنل»، انتشارات فیروزی، کتاب «وزیری امیر حسنک» را در قالب یک مجموعه نفیس چاپ کرده است که شامل خود کتاب در قطعی جیبی، بعلاوه یک سی‌دی صوتی و نیز تابلویی کوچکی از پرتره استاد دولت‌آبادی است.

1-29-2014 7-48-02 PM

نثر بیهقی یکی از بهترین نمونه‌های نثر دوره غزنوی است. پیش از انقلاب، دکتر زهرا خانلری و دکتر ذبیح‌الله صفا در مجموعه ارزشمندی با عنوان «شاهکارهای ادب فارسی» داستان حسنک وزیر از مجموعه تاریخ بیهقی را با شرح برخی واژگان منتشر کرده بودند. این کتاب را انتشارات خوارزمی در اختیار خوانندگان کتاب و ادب‌دوستان قرار داده بود. اما این بار در تجربه‌ای و شکلی جدید، ما شاهد انتشار منتخب کتاب از سوی انتشارات فیروزی بوده‌ایم.

شخصا امیدوارم، این تجربه به صورت‌های دیگر برای سایر کلاسیک‌های فارسی تکرار شود، ما نیازمند بازخوانی این آثار به صورت گزیده‌ها، کتاب‌های گویا یا حتی تبدیل متون منظوم به نثرهای ساده یا نسخه‌های ساده‌خوان هستیم.

اگر صنعت فیلمسازی یا سریال‌سازی ما توان و شایستگی لازم را داشت، شاید پیشنهاد اقتباس‌های دیداری را می‌کردم، اما تصور می‌کنم بهتر است فعلا فقط به خواندن بسنده کنیم!

1-29-2014 7-47-48 PM

این کتاب را می‌توانید از اینجا به قیمت 29 هزار تومان تهیه کنید.

در همین صفحه می‌توانید به قسمتی از کتاب با صدای دولت‌آبادی گوش کنید.

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

خانه کوچک هم می‌تواند محل زندگی شادی باشد، اگر چیدمان هوشمند و به‌روز در آن استفاده شده باشد

کسانی که در کودکی در خانه‌های بزرگ زندگی کرده‌اند، چندان میانه‌ای با خانه‌های آپارتمانی ۵۰ - ۶۰ متری که این روزها آنها را هم به سختی می‌شود خرید، ندارند. اما تصور کنید که ساخت و سازها متفاوت بودند و کسی به فکر مصرف‌کننده جوان کم‌درآمد بود و…

مجموعه‌ای از تصاویر عجیب و غریبی که در گوگل مپ و گوگل استریت دیده شده‌اند!

گوگل مپ بسیار کار راه‌انداز است و گوگل استریت اصلا اگر سرعت اینترنت اجازه بدهد، اجازه جهانگردی مجازی به ما می‌دهد.اما برخی اوقات اشخاص به صورت تصادفی و یا حین وب‌گردی‌های طولانی تصاویری در این سرویس‌های گوگل شکار کرده‌اند که بسیار بامزه…

خاطره‌بازی‌ با هم‌خوابگاهی‌ها و هم‌خانه‌های کثیف زمان دانشجویی!

الان را نمی‌دانم، اما داشتیم هم‌خوابگاه‌هایی و هم‌اتاقی‌هایی که نظم و بهداشت برایشان اولویت نبود. شاید یک جور لج و لجبازی برای نامرتب بودن و نشان دادن بی‌حالی و غم فلسفی هم در کار بود.ظرف‌های نشسته که دست کم مواد غذایی داخلشان تخلیه…

آیا تا حالا عکس‌های باکیفیت از فضای داخلی پنهان سازهای موسیقی مختلف دیده بودید؟!

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که داخل سازها و آلات موسیقی چگونه است؟در کودکی و نوجوانی بسیار پیش آمده بود که وسایل الکترونیکی را باز کرده باشیم. اما خب آنها پیج داشتند و ما خودمان را متقاعد می‌کردیم که دوباره می‌توانیم سر هم‌شان…

داستان گنبد بتنی در جزایر مارشال که پر از زباله‌های مرگبار هسته‌ای است

یک گنبد بتنی یا اصطلاحا Runit Dome بین سال‌های 1977 و 1980 به منظور مهار زباله‌های رادیواکتیو حاصل از آزمایش‌های هسته‌ای جنگ سرد آمریکا ساخته شد. اما شروع به ترک خوردن کرده است.جزایر مارشال یک کشور جزیره‌ای زیبا است که در اقیانوس آرام…

اگر قرار بود در طراحی بدنه و اجزای داخلی خودروها، فرهنگ و هنر هر کشور در نظر گرفته می‌شد

طراحی خودرو فرآیند پیچیده ای است که شامل عوامل مختلفی است تا اطمینان حاصل شود که محصول نهایی& ایمن، کارآمد , زیباست و نیازها و خواسته های مصرف کنندگان را برآورده می کند. فاکتورهای زیر برای مثال موثرند:ایمنی: ایمنی در طراحی خودرو از…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / شیشه اتومبیل / زانوبند زاپیامکس / لیزر فوتونا / زانوبند زاپیامکس /بهترین مرکز لیزر ساری /داروخانه تینا /خرید مواد اولیه آرایشی در شیمی سنتر /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران / کمربند طبی / زانوبند زاپیامکس / فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن / biniclinic.com / کمربند پلاتینر / مراقبت پوست / مهدکودک فلکه اول تهرانپارس / سایت نوید / روپوش پزشکی / سرور مجازی ایران /بای پپ / ویدیوهای دیدنی /بهترین فیزیوتراپی تهران /خرید سیفتی باکس /ویکی درمان /خرید پروتز مو /حرف آخر /کاندوم / خرید سرور مجازی / بهترین کلینیک زخم تهران /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی / مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / لاغری فوری / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم /درمانکده / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /دانلود فیلم دوبله فارسی / دانلود فیلم هندی /فروشگاه لوازم آرایشی بهداشتی شاواز /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /خرید خودنویس /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /سریال ایرانی کول دانلود /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /کاشت مو / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش /فروشگاه اینترنتی زنبیل /خرید ساعت دیواری /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /چاپ کلاه /کاشت مو /کاشت مو /پزشکا /قیمت ساک پارچه ای /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /مجتمع فنی ونک /
10 نظرات
 1. امید می گوید

  من که اصن طرف نویسنده های ایرونی نمیرم

  1. شهاب الدین می گوید

   هستند توشون خوب و خیلی خوب. همچنین مترجم‌های خوب.

   1. امید می گوید

    مترجم هامون بهتر کار کردن تا نویسنده‌ها، متأسفانه وقتی یه کتاب وطنی دست می‌گیری نخوانده تا تهشو متوجه میشی بدون هیچ خلاقیت خاصی

  2. کورش می گوید

   دوست عزیز استاد دولت آبادی در این برهوت کنونی یک دریای پهناور هستند که نباید آثارشون رو با ابتذال حاکم مقایسه کرد.

 2. امید از کردستان می گوید

  بسیار ممنون از معرفی این کتاب… چه خوب توانسته اید از ابعاد مختلف و البته شخصی و با نیم نگاهی خود انتقادی، مطلب روشن، زیبا، درست و قابل دفاعی بنویسید… اما به نظر شخصی ام، سانسور و دیگر موانع ساختاری که سد راه نویسندگان ادبیات مان قرار دارد ( دقت فرمایید که آقای دولت آبادی، کتاب “زوال کلنل” شان چند وقت است که در انتظار مجوز (؟!!) نشر است) هم نباید مانع از گسست مان از ادبیات فارسی شود، بی آنکه اهمیت، جایگاه و شور_شخصی رمان های خارجی با زبان اصلی یا ترجمه شده را مورد تردید قرار دهیم یا اینکه – دلایلی چون – مسولیت استقبال از آثار ادبی وطنی را به میان بیاوریم…

 3. شهاب الدین می گوید

  لذت بردم از این معرّفی زیبای‌تان. حتماً این مجلّد را تهیه می‌کنم. حتی آن را به کسانی که دوست‌شان دارم هم هدیه خواهم‌کرد.

 4. ک می گوید

  بعد از خواندن پستتان و دیدن عکس دولت آبادی یک حسی خاصی به من دست داد. من هم مانند شما با نویسندگان معاصر داخلی الفت چندانی ندارم اما هستند امثال دولت آبادی هایی که هنوز هم از خطوط ژرف و پرچین صورتشان میتوان به آن فرهنگ و زبان شیرین و زاینده و کهن نگریست و غرق لذت شد…
  ممنون که به ما تلنگری زدید تا از کنار گنجینه هایی که در خانه داریم بی تفاوت رد نشویم

 5. تست خاک می گوید

  ا حسنک وزیر رو داشتیم تو کتابامون.خیلی خوب بود..
  این هم حتما کتاب خوبی باید باشه

 6. محسن می گوید

  دوستان عجولانه نظر ندید تو این آب و خاک نویسندگان بسیار قدر داریم آقا امید ایران ما امثال هدایت و سعیدی سیرجانی و … خیلی داره کتاباشونو بخونید ببینید چه قلم توانایی دارند الیبته اکثرند به دلیل نداشتن مجوز باید زیر خاکی پیدا کنی

 7. زهرا می گوید

  راستش من دبیرستان بودم همه داستان هارو با عشق میخوندم
  اواسط شهریور که کتابارو مبخریدیم تا قبل از شروع مدرسه همه داستانا و شعرا تموم میشد خیلیاشم بچه تر بودم از رپی کتاب خواهر بزرگترم میخوندم
  دوران قشنگی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5