معرفی کتاب: «ابدی‌ها» از فیلیپ کی. دیک

2

بیش از سه دهه پیش، یکی از بزرگ‌ترین نویسندگان علمی-تخیلی قرن بیستم در ۵۳ سالگی درگذشت. شاید شمار قابل توجهی از شما او را نشناسید، اما مطمئنم از طریق اقتباس‌های سینمایی ماندگار، بیشتر شماها با ثمره کارهای او آشنا باشید:

فیلیپ کی. دیک. همان نویسنده‌ای که فیلم عالی «بیلد رانر» یا تیغ‌رو بر اساس کتاب «آیا آدم مصنوعی‌ها خواب گوسفند برقی می‌بینند؟» او ساخته شده است یا فیلم «یادآوری کامل» آرنولد؛ فیلم A Scanner Darkly و نیز گزارش اقلیت. این اواخر هم شاهد هستیم که سریال در خور تأمل مرد قلعه بالا، بر اساس یکی از آثار درست شده است.

دو سه ماه پیش، کتابسرای تندیس، مجموعه‌ای از داستان‌های کوتاه را تحت عنوان «ابدی‌ها» با ترجمه پیمان صارمی و الهام حق‌پرست منتشر کرد که داستان‌های بسیار درخور توجهی دارد.

اما سوای این داستان‌ها، در ابتدای کتاب مقاله‌ای هم از کی دیک به نام «چطور جهانی خلق کنیم که دو روز بعد ویران نشود؟» هم منتشر شده است. این مقاله، متن سخنرانی‌ای است که توسط او در سال ۱۹۷۸ نگاشته شده است، اما هیچ وقت فرصت ایراد این متن سخنرانی، فراهم نشد.

در ابتدای این سخنرانی، او نخست به غربت و مهجور بودن ژانر علکی-تخیلی در جوانی‌های خود اشاره می‌کند، اینکه در آن زمان او را به عنوان یک نویسنده جدی، به شمار نمی‌آوردند.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

در میانه این سخنرانی فیلیپ کی دیک، پاراگراف در خور تأمل و مداقه‌ای دارد و به این مطلب اشاره می‌کند که مرز تخیل و حقیقت، مبهم است. یعنی اینکه در آثار تخیلی ما صرف‌نظر از پوسته داستانی، با واقعیات و پیشبینی‌های بسیار صادق مواجه می‌شویم و بر عکس گاه زندگی عادی‌مان، حاوی رخدادهایی است که به تخیل محض شبیه‌تر هستند!

در «یک پزشک» همان طور که می‌دانید به ژانر علمی-تخیلی ارادتی خاص دارم و دوست دارم در این بازار ضعیف کتاب، کمی شمارگان فروش کتاب‌های ارزشمند علمی-تخیلی که خیلی نادر و انگشت‌شمار منتشر می‌شوند، بهبود ببخشم و همین جا اعلام می‌کنم که ناشران و مترجمان عزیز می‌توانند روی تبلیغ رایگان کتاب‌های این ژانر در «یک پزشک» حساب کنند. خدمتی ناچیز می‌توانم ارائه دهم، اما در همین حد، دریغی ندارم!

اما پیشنهاد من به ناشران و مترجمان عزیز این است که از بازنشر و بازترجمه داستان‌هایی که پیش از این در مجموعه‌های دیگر منتشر شده بودند، پرهیز کنند. تحقیق کنند و داستان‌های ارزشمندی را که جزو شاهکارهای علمی -تخیلی دوران‌ها هستند، پیدا کنند. اینها را حتی با جستجوی کوچکی از طریق تورنت هم می‌شود، دانلود کرد. درست است که معرفی نویسندگان تازه، با ریسک و احتمال فروش نرفتن کتاب، توأم است، اما با کمی بازاریابی ماهرانه و تبلیغ‌های هوشمند از طریق سایت‌های معروف معرفی کتاب، می‌شود تغییری در این روند ایجاد کرد.

در کتاب ابدی‌ها شما می‌توانید ۱۰ داستان از فیلیپ کی دیک را بخوانید. این کتاب ۲۷۰ صفحه دارد و قیمت‌اش ۱۶ هزار تومان است.

2015-12-11_12-14-01

سفارش آنلاین کتاب

   
2 نظرات
  1. مسعود زمانی می گوید

    سلام دکتر جان، ممنون از معرفی کتاب… برقرار باشید همیشه

    1. علیرضا مجیدی می گوید

      ارادتمند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.