آیا می‌دانستید که استیو جابز زمانی به «مایکل دل» پیشنهاد کرده بود سیستم عامل مک در کنار ویندوز روی پی سی هایش نصب شود؟!

0

امروز ۱۰ سال از درگذشت استیو جابز گذشت و اپل از بنیانگذار فقید اپل با ادای احترام در صفحه اصلی خود تجلیل کرد. در همین حال، مایکل دل، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت دل Dell با CNET به بحث در مورد میراث جابز پرداخته و توافقنامه‌ای را که جابز بین اپل و دل در سال ۱۹۹۷ پیشنهاد کرده بود، برملا کرده است.

مایکل دل در ضمن امروز کتاب جدیدی با عنوان «جوانمردانه بازی کنید، اما ببرید: ماموریت مدیرعامل از بنیانگذار تا رهبر»، منتشر کرده است.

دل که ۵۶ سالش شده، در مصاحبه‌ گفت: «هر کسی که قصد انجام کار شگفت‌انگیز را دارد باید روشی تا حدودی متفاوت و غیرمتعارف داشته باشد. شما نمی‌توانید از قوانین پیروی کنید و اتفاقات شگفت‌انگیزی را رقم بزنید. استیو مطمئناً در این زمینه استثنایی بود.»

در سال ۱۹۹۳، پس از برکناری جابز از اپل و تأسیس NeXT، او دل را برای استفاده از سیستم عامل NeXT به جای ویندوز متقاعد کرد و گفت که این بهتر از پیشنهادات مایکروسافت است.

دل می‌گوید آن سال جابز چندین بار به خانه‌اش در تگزاس آمد و سعی کرد او را متقاعد کند که از سیستم عامل NeXT در رایانه‌های شخصی Dell استفاده کند و استدلال کرد که این نرم‌افزار بهتر از نرم‌افزار ویندوز مایکروسافت است و می‌تواند بازار ورک استیشن یونیکس را که توسط Sun Microsystems تبلیغ می‌شود، تضعیف کند. مشکلی که وجود داشت این بود که برنامه جانبی برای Next موجود نبود و علاقه مشتری هم به آن در حد صفر بود.

سپس، در سال ۱۹۹۷، هنگامی که جابز به اپل برگشت، ایده دیگری را با دل مطرح کرد. جابز پیشنهاد کرد مجوز نصب سیستم عامل Mac را به دل بدهد تا هم ویندوز و هم مک به صورت پیش فرض در پی سی ها نصب شده باشند. «او گفت که خود خریداران رایانه می‌توانند انتخاب کنند که نرم‌افزار اپل استفاده کنند یا سیستم عامل ویندوز مایکروسافت.»

با این حال، به گفته دل، پیشنهاد جابز مشکلاتی داشت. جابز نمی‌خواست اپل هزینه مجوز را برای هر رایانه‌ای که با سیستم عامل Mac فروخته می‌شود بپردازد. او می‌خواست Dell سیستم عامل مک Mac را در کنار ویندوز بر روی هر رایانه Dell بارگذاری کند و به مشتریان اجازه دهد تصمیم بگیرند از کدام نرم‌افزار استفاده کنند. اما در عین حال دل می‌بایست به ازای هر پی سی ای که مک رویش نصب پیش فرض شده بود، پول به اپل می‌داد!

دل گفت که این معامله از نظر جابز یک تلاش خوب بود، اما این «یک پیشنهاد اقتصادی منطقی نبود» زیرا او مجبور می‌شد صد‌ها میلیون دلار به اپل پرداخت کند و هزینه مجوز بدهد حتی اگر خریداران پی سی از سیستم عامل مک استفاده نمی‌کردند.

مشکل دیگر: جابز سه، چهار یا پنج سال بعد دسترسی به سیستم عامل مک را تضمین نمی‌کرد و دل این طوری شماری از مشتریانش را که مک‌شان به‌روز نمی‌شد از دست می‌داد.

با این حال، دل اذعان می‌کند که برای یک لحظه در تاریخ فناوری، این معامله می‌توانست سربگیرد.

در عین حال، دل در مصاحبه‌ای جداگانه با CNBC، گفت که اپل در دوران پس از جابز هم به نوآوری ادامه داده، اما به طریقی که مطمئناً متفاوت از سبک جابز.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.