اگر واقعا توییتر به جای ۱۴۰ کاراکتر، اجازه انتشار ۱۰ هزار کاراکتر را بدهد، چه پیش خواهد آمد؟

3

چند وقت پیش خبر و زمزمه‌ای در اینترنت پخش شد، مبنی بر اینکه توییتر می‌خواهد محدودیت انتشار حداکثر ۱۴۰ کاراکتر را بردارد و به زودی اجازه انتشار تا ۱۰ هزار کاراکتر را به کاربران بدهد.

این مطلب که از این به بعد می‌توانید ۷۰ برابر پیش توییت کنید، در نگاه اول ممکن است برای دسته‌ای از ما، هیجان‌انگیز بنماید. چه بسیار اوقاتی پیش آمده است که ما نتوانسته باشیم، مقصود خود را در ۱۴۰ کاراکتر بیان کنیم، مخصوصا برای ما کاربران ایرانی که به جهت استفاده از زبان فارسی، این محدودیت کاراکتر مقداری بیشتر برایمان نمود پیدا می‌کند.

اما اگر توییتر واقعا ۱۰ هزار کاراکتری شود، چه پیش خواهد آمد؟

میزان استقبال، شیوه کاربری کاربران مختلف و مهم‌تر از همه کارکرد توییتر با این تغییر دستخوش تغییر بزرگی خواهد شد که ما در ادامه این پست، در «یک پزشک» به بررسی زوایای مختلف این امر می‌پردازیم:

۱- توییتر ۱۰ هزار کارکتری، کاربران را به دو دسته موافق و مخالف تقسیم خواهد کرد:

برخی از کاربران احتمالا به فاصله کوتاهی، توییتر را ترک می‌کنند. اینها کسانی هستند که فلسفه ۱۴۰ کاراکتری و مینیمال سخن گفتن را می‌پسندیدند و حالا حس می‌کنند که مینیمال‌ها و شیوه‌های خبررسانی آنها، در هیاهوی مطالب طولانی گم شده است. آنها حس خواهند کرد که به آرمان‌های آنها توهین شده است.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

این دسته از کاربران مدت‌ها طول کشیده تا گزیده سخن گفتن را یاد بگیرند و حالا این مهارت که به سختی به دست آمده، یک شبه از دست می‌رود.

اما دسته دیگر کاربران سرخوش از رفع محدودیت، از این امر استقبال خواهند کرد.

۲- تولیدکنندگان محتوای اصلی، خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها هم به دو دسته تقسیم خواهند شد:

یک دسته از تولیدکنندگان محتوا، حس خواهند کرد که توییتر ۱۰ هزار کاراکتری، حالا دیگر رسانه‌ خوبی برایشان شده است. آنها حالا می‌توانند تحلیل‌ها و تفسیرهای خود را وارد توییتر کنند. آنها دیگر از سوی جوان‌های تازه به دوران‌رسیده‌ای که پیش از این با انبوه کوتاه‌نوشت‌ها، تأثیر رسانه آنها را محدود می‌کردند، تهدید نمی‌شوند. آنها کم کم متوجه می‌شوند که دسته محدود، اما تأثیرگذاری از کاربران با پاسخ‌های طولانی در زیر نوشته‌های توییتری آنها، تعامل خوبی با آنها را شروع می‌کنند.

اما دسته دیگر تولیدکنندگان محتوا، میانه خوبی با این رسانه جدید نخواهند داشت. همه علاقه این رسانه‌ها، در توییتر قدیمی این بود که کاربران را به سایت‌شان بکشانند تا مطلب را به صورت کامل در سایت اصلی بخوانند و با یکی دو کلیک احتمالی، باعث درآمدسازی برایشان بشوند، اما حالا دیگر در غوغای رسانه‌هایی که مطالب را به صورت کامل یا نزدیک به کامل در توییتر می‌گذارند، کسی علاقه‌ای به کلیک روی لینک‌های آنها پیدا نمی‌کند.

2016-01-10_11-01-32

۳- آدم‌های مشهور هم به دو دسته تقسیم خواهند شد:

می‌دانید که یکی از دلایل موفقیت توییتر این بود که آدم‌های مشهور از ستارگان سینما و خوانندگان گرفته تا ورزشکاران و سیاستمدارها، اکانت‌هایی در توییتر باز کردند.

با هزار کاراکتری شدن توییتر، آنها دیگر نمی‌توانند به آسانی قبل مینیمال سخن بگویند. دسته‌ای از مشاهیر مطمئنا از این امر استقابل خواهند کرد و بعد از هر رخدادی، نظر و تحلیل طولانی خود را خواهند نگاشت. اما دو دسته،‌ از مشاهیر نمی‌توانند کار مشابهی کنند:

الف- آنهایی که اصولا خودشان یا تیم مدیریت‌کننده رسانه اجتماعی‌شان، غنای فکری یا مهارت نوشتاری چندانی ندارند. در توییتر ۱۴۰ کاراکتری یک ستاره موسیقی پاپ می‌توانست، بعد از واقعه تروریستی پاریس، یک عکس و یک خط نوشته بگذارد و تمام! اما حالا از او انتظار نوشتن مطالب طولانی و مؤثرتری می‌رود. اگر هم این کار را نکند، نوشته کوتاه بی‌رمق‌اش را با نوشته زیبای یک سلبریتی دیگر مقایسه خواهند کرد و به سخره‌اش خواهند گرفت. این است که اصولا، این آدم مشهور ممکن است حس کند که دیگر توییتر جای او نیست.

ب- آنهایی که اصولا طولانی و دقیق سخن گرفتن را به صلاح نمی‌دانند. آدم‌های سیاسی یا مشهور، خیلی وقت‌ها ترجیح می‌دهند که با عکس‌العملی گنگ و محافظه‌کارانه، در توییتر موضع بگیرند. آنها حس می‌کنند که نوشته طولانی ممکن است آنها را به دام بیندازد و ممکن است ناخواسته حرف‌هایی بزنند که همان زمان یا در آینده به دردسرشان بیندازد. درست به همین خاطر، دیگر از یک توییتر هزار کارکتری مهاجرت خواهند کرد.

۴- یک سرویس وبلاگ‌نویسی و انتشار محتوای هیجان‌انگیز با یک دیگ جوشان با غذایی بدمزه؟!

ما ایرانی‌ها در مواردی استاد استفاده نامتعارف از فناوری‌های هستیم. حالا در نظر بگیرید که یک سرویس پیدا شود که کمی اجازه کاربری دوگانه را بدهد. مثلا اینستاگرام را در نظر بگیرید که هدف اصلی‌اش اشتراک عکس‌هایی بود که خودمان گرفته بودیم. اما مدت‌هاست که اینستاگرام، دیگر آن اینستاگرام سابق نیست، حالا اینستاگرام در واقع وبلاگ، فروشگاه کوچک و رسانه تبلیغاتی خیلی‌ها شده است.

حالا توییتر را در نظر بگیرید، در حال حاضر توییتر ۱۴۰ کاراکتری، منبع خوبی برای دسترسی به اخبار لحظه‌ای، عکس‌العمل‌های آنی کاربران و کوتاه‌نوشت‌های آنها از زندگی است. اما یک توییتر هزار کاراکتری، دیگر این طور نخواهد بود.

دسته‌ای از کاربران حتما سعی می‌کنند از رسانه جدید، به صورت شایسته استفاده کنند و توییتر را تبدیل به یک نوع سرویس وبلاگ‌نویسی خاص خواهند کرد. اما می‌شود حدس زد که کوتاه‌زمانی بعد، سیلی از مطالب کپی پیستی وارد توییتر شود و کمی بعد هم کاربرانی آن را مملو از جوک و مطالب سطحی کنند. با رسیدن این مرحله از کاربری، دیگر کسی مطالب برجسته معدود کاربران اهل فکر را نخواهد دید.

2016-01-10_11-02-04

۵- توییتر ممکن است محبوب‌تر شود، اما این خطر هم وجود دارد که به دره سقوط کند

آیا کسی سایت دیگ digg‌ یادش است؟ این سایت زمانی یکی از سایت‌های بسیار محبوب وب بود. اما یکی دو تغییر بزرگ در این سرویس که ظاهرا باید محبوب‌ترش می‌کرد، باعث شد که ناگهان افول کند و الان یک سایت کامل نامحبوب شده است.

کاربران اینترنت ملزم به وفاداری دائمی به هیچ سایتی و سرویسی نیستند، حتی اگر این سایت توییتر باشد.

بنابراین عشاق توییتر، ممکن است که یک سایت آشفته را که در آن یک دسته همچنان مینیمال می‌نویسند، بعضی پرگویی می‌کنند، بعضی در آن وبلاگ می‌نویسند و برخی هم کپی پیست را نپسندند.

اما خب، ما از برنامه دقیق توییتر بی‌اطلاع هستیم. اگر شایعه هزار کاراکتری شدن توییتر درست باشد، ممکن است، توییتر یک رابط کاربری خوب برایش در نظر گرفته باشد. ممکن است با ویژگی‌های خوب، میزان پراکندگی و آشفتگی محتوا و نامتجانس بودن آنها با هم را کاهش بدهد. در این صورت این احتمال را هم باید در نظر گرفت که توییتر همه خوبی‌های سرویس‌های مختلف اینترنتی مثل سرویس‌های وبلاگ‌نویسی رایگان، سرویس‌های اشتراک عکس را در کنار خمیرمایه اصلی خود، حفظ کند و یک غول بزرگ‌تر تبدیل شود.

البته در انتها من واقعا امیدوارم که این تغییر هزار کاراکتری شدن، توییتر رخ بدهد، چون اصلا دوست ندارم چند ماه بعد که این پست را مرور می‌کنم، متوجه شوم این همه قلم‌فرسایی‌ام، بیهوده بوده است!!

   

پستهای اخیر

نکات جالبی در مورد استیو جابز در کتاب تازه «ناز بهشتی»- یکی از بخش‌های جالب کتاب: استیو جابز هیچ وقت…

دو سه هفته‌ای که خبر انتشار یک کتاب جدید در مورد استیو جابز، داغ شده. اسم این کتاب Pause. Breathe. Choose.: Become the CEO of Your Well-Being است. این کتاب را ناز بهشتی نوشته که فعلا بیشتر به عنوان مربی مدیریت ذهن و خودیاری برای کسب…

کارشناسان خرید و استفاده این ۸ چیز را برای کاهش استرس و اضطراب در دوران کرونا توصیه می‌کنند

اگر اخیرا به خاطر شیوع ویروس کرونا گرفتار استرس و اضطراب شدید؛ شما تنها نیستید. به‌ویژه، اگر در خانه نشسته‌اید و کارهای خود را انجام می‌دهید و منتظر کاهش شیب منحنی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا هستید. قطعا ساعت‌ها پای کامپیوتر و لپ‌تاپ…

۷ کاری که خیلی‌ها نمی‌دانند با اپل واچ می‌شود انجام داد

اپل واچ بهترین ساعت هوشمند موجود در بازار است. دلایل خوبی هم برای آن وجود دارد. یک ردیاب تناسب اندام عالی و یک ساعت با طراحی شیک و زیبا است که کاملا در اکوسیستم اپل ادغام می‌شود. با وجود ویژگی‌های بسیار عالی که اپل واچ دارد و همه از…

مریخ‌نشین اینسایت ناسا در بحران – ناسا مجبور شد که اینسایت را به صورت اورژانسی به حالت خواب یا…

ظاهرا ناسا باید فناوری جدیدی برای صفحات خورشیدی سیاره‌نشین‌های خود پیدا کند. مطابق خبری که به تازگی منتشر شده، مریخ‌نشین 800 میلیون دلاری اینسایت دچار مشکل جدی شده است. اینسایت در سال 2018 در بخشی از مریخ به نام بخش بهشت یا Elysium…

بعد از چند سال هویت کسی که به درخواست اف بی آی ، آیفون تروریست‌های سن برناردینو را رمزگشایی و باز…

اگر یادتان باشد در سال 2015 در آمریکا یک حادثه تروریستی رخ داده بود که در آن سید رضوان فاروق و همسرش -تشفین مالک- به مردم در کالیفرنیای جنوبی در سن برناردینو تیراندازی کردند و 14 نفر را کشتند. این دو در پی درگیری با پلیس کشته شدند. اما…

هزینه یک ماه آمریکایی‌ها برای ویدئو گیم: مبلغ شگفت‌آور ۵.۶ میلیارد دلار

گاهی ما با دیدن جزئیات ویدئوگیم‌ها و آن همه وقت و انرژی و فناوری پشت سر هر یک از آنها ناخودآگاه از خودمان می‌پرسیم که جدا شرکت‌های سازنده‌شان با آن همه عوامل و هزینه تحقیق و توسعه، منتفع هم می‌شوند؟ ما به سبب دور بودن و بهتر است بگویم…
3 نظرات
  1. Hosein می گوید

    راستش من هم موافق این محدودیت کاراکتر هستم .توییتر به همین دلیل شد توییتر .یعنی کمترین خبر ها در کوتاه ترین جملات با کمترین تعداد کاراکتر ممکن .در غیره این صورت فیسبوک امکانات بیشتری داره.

  2. آترین می گوید

    به نظر من هم یه ۱۰۰۰ کارکتری یه اشتباه محضه.به نظر من دلیل برتری توییتر به فیسبوک کوتاهی جملات هست که با این کارش بازار رو دو دستی میزاره تو دست فیسبوک

  3. برنامه نویسی موبایل می گوید

    به نظر من تو شبکه های اجتماعی کسی حوصله خوندن متن های طولانی رو نداره و همون ۱۴۰ کاراکتر و نهایت ۲۴۰ کارکتر باید باشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.