تو رفیق نارفیق! شما نمی‌توانید روی بیشتر دوستان فیس‌بوکی خودتان حساب باز کنید

2

رابین دانبار، استاد روانشناسی دانشگاه آکسفورد به تازگی تحقیق جالبی در مورد دوستی‌های فیس‌بوکی انجام داده است. ایشان آدم شناخته‌شده‌ای در زمینه تحقیقات شبکه‌های اجتماعی است، همین دانبار بود که مدتی قبل تئوری را مطرح کرد که هر شخص در آن واحد، تنها قدرت مدیریت کردن ۱۵۰ دوست را دارد.

پس تکلیف کسانی که هزاران و ده‌ها هزار دوست در فضای مجازی دارند، چه می‌شود؟

خب، پاسخ به این سؤال کمی سخت است. در نگاه اول اگر از من بپرسید، پاسخ من این خواهد بود که بستگی به این دارد که شما این تعداد دوست را چطور به حلقه دوستان خود اضافه کرده باشید. با دیدن عکس پروفایل آنها، ماطلعه مطالب و کامنت‌ها آنها و پردازش مختصر شخصیتی آنها، یا دوست‌یابی رندم!

اما حتی اگر حلقه دوستان خود گزینشی انتخاب شده باشند، آیا باز هم در شرایط ضروری و لازم، این حلقه مشارکت، یاری یا دست‌کم دلداری لازم را به ما خواهند داد؟

حالا به تحقیق تازه رابین دانبار برمی‌گردیم، ایشان روی ۳۳۷۵ کاربر فیس‌بوک بریتانیایی که بین ۱۸ تا ۶۵ سال داشتند، ماطلعه کرد. این کاربرها به طور متوسط ۱۵۰ دوست داشتند. مشخص شد که تنها ۴.۱ آنها وابستگی دارند و فقط ۱۳.۶ درصد آنها طی بحران‌های روحی، همدردی از خود نشان می‌دهند.

2016-02-01_19-19-08

در این تحقیق بزرگ شد که هر چقدر هم حلقه دوستان بزرگ‌تری در فیس‌بوک داشته باشید، باز هم تعداد دوستان واقعی شما تفاوت چندانی نخواهد کرد.

منبع

 
2 نظرات
  1. شرکت برنامه نویسی موبایل می گوید

    به هر حال تو فضای مجازی دوستی ها هم مجازی هستند

  2. ا ر ف می گوید

    دوست فیس وکی؟/؟؟؟ روش حساب کنی ؟؟جل الخالق .خوبه یه استاد گفته ..دوستان واقعی یک تاچهار نفر نهایتا” . اونم چند سال با هم باشند. وغلیرغم تفاوتها به هم احترام بگگذارند و جان بگذارند در میانه .دوستی خیلی سخته .در واقع رفاقت منظورمه. خیلی مشکله پیدا کردنش. ولی… پیدا کنی برنده ای

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.