نسخه جدی مرورگر اپرا، مجهز به ویژگی بلوک کردن تبلیغات در همه سایت‌ها (منها ۴ سایت!) است

0

ویژگی بلوک کردن تبلیغات آزارنده اصلا چیز تازه‌ای نیست. منتها در مرورگرهایی مثل کروم و فایرفاکس، ما این کار به یاری افزونه‌هایی انجام می‌دادیم که مشهورترین آنها Adblock Plus است.

اما حالا نسخه جدید مرورگر اپرا این ویژگی را بدون نیاز به افزونه و به صورت ویژگی‌های ذاتی خود مرورگر، در دسترس قرار داده است.

هم نسخه دسکتاپ و هم نسخه موبایلی مینی این مرورگر حالا این ویژگی را دارند.

البته باید دو نکته را در این مورد متذکر شویم:

۱- این ویژگی به صورت پیش‌فرض فعال نیست و کاربر باید با مراجعه به بخش تنظیمات، در صورت تمایل، گزینه مربوطه را تیک بزند.

مرورگر اپرا

۲- به صورت پیش‌فرض این ویژگی با تیک زدن گزینه بالا در همه سایت‌ها، منهای ۴ سایت فعال می‌شود!

چهار سایتی که مستنثنی شده‌اند، اینها هستند:

گوگل – فیس‌بوک – موتور جستجوی چینی بایدو و موتور جستجوی روسی یاندکس.

شاید بدانید که Adblock Plus با گرفتن پول از صاحبان سایت و سرویس‌ها، سایت آنها را از فهرست سایت‌هایی که در آنها آگهی‌ها بلوک می‌شوند، درمی‌آورد. اما مقامات شرکت اپرا گرفته‌اند که علت مستثنی شدن ۴ سایت یادشده، پرداخت پول توسط آنها نیست. علت فقط این بوده که آنها حس کرده‌اند این ۴ سایت تجربه کاربری خوبی، علیرغم اینکه آگهی هم نمایش می‌دهند، برای مردم به همراه دارند.

البته کاربر می‌تواند خودش در بخش تنیمات این ۴ سایت را هم مشمول بلوک آگهی کند و یا اینکه سایت مورد نظرش را به فهرست این ۴ سایت بیفزاید و کاری کند که آگهی‌های آنها را بتواند مشاهده کند.

5-5-2016 8-56-35 AM

سؤال‌هایی اینجا مطرح می‌شود:

۱- برخی سایت‌ها، مجهز به سیستمی هستند که می‌تواند بلوک شدن آگهی‌های سایت را در مرورگر کاربر تشخیص بدهد و تا زمانی که کاربر پلاگین بلاکر را در مورد آن سایت از کار نیندازد، محتوای مورد نظر را به او نمایش نمی‌دهند.

آیا رواج کردن بلوکرهای آگهی‌، در این چند وقت، منجر به دنبال شدن چنی رویه «خشنی» توسط سایت‌های دیگر نمی‌شود.

۲- کدام آگهی‌ها خوب و کدام بد هستند؟ آیا اصلا کاربر باید توجهی به انتخاب آگهی توسط سایت مورد علاقه‌اش بکند.

۳- برخی از آگهی‌ها به سادگی قابل بلوک شدن هستند، مثل آگهی‌ها بنری فلش. اما آیا همه‌گیر شدن بلوک آگهی، منجر به روتین شدن اشکال دیگر آگهی مثل آگهی مندرج در ابتدای ویدئوها یا رپورتاژ آگهی‌ها نمی‌شود؟

آیا تحمل این آگهی‌ها دشوارتر است یا تحمل چند بنر؟

مرورگر اپرا را می‌توانید با مراجعه با سایت آن دانلود کنید و البته اگر مثل من در دانلود آن از سایت اصلی به مشکل برخوردید می‌توانید آن را از سایت فایل هیپو بگیرید.

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.