برای نخستین بار در دنیا: یک وسلیه کاشتنی در بدن برای درمان اعتیاد

7

اعتیاد یک بالای خانمانسوز است و مبارزه با آن و ترک اعتیاد، مسلما کار ساده‌ای نیست.

شیوه‌های روتین دادن تجویز داروهای خوراکی، برای ترک اعتیاد، خالی از اشکال نیست و نیازمند مراجعه منظم و مکرر مددجو به پزشک و مراکز ترک اعتیاد، برای دریافت دارو است. ضمن اینکه در بازه‌های زمانی خاصی، در چرخه توزیع دارو، مشکلات خاصی هم پیش آمده بود.

اما در این پست ما می‌خواهیم شما را با یک شیوه نوین درمان اعتیاد آشنا کنیم، شیوه‌ای که همین یک ماه پیش، سازمان غذا و داروی آمریکا، مجوز استفاده همگانی از آن را صادر کرد.

در شیوه جدید، یک وسیله کاشتنی کوچک به اندازه ۴ چوب کبریت در بازو، کاشته می‌شود. این وسیله به صورت منظم، یک شبه‌مخدر دارویی به نام بوپرنورفین را از خود آزاد می‌کند، به این ترتیب هم درد را تسکین می‌دهد و هم وابستگی مددجو به ماده مخدر را از بین می‌برد.

این وسیله کاشتنی، می‌تواند شش ماه تمام مورد استفاده قرار بگیرد.

6-25-2016 10-05-47 PM

این وسیله کاشتنی توسط شرکت‌های Titan Pharmaceuticals و Braeburn Pharmaceuticals تولید شده و Probuphine نام دارد.

بهشاد شلدون، رئیس شرکت Braeburn در مورد این محصول گفته است که: کلا دنیا به سمت استفاده از داروهای طولانی‌اثر می‌رود.

استقبال از این محصول در امریکا خوب بوده است، طوری که ۲۲۰۰ پزشک برای گذراندن دوره کاشتن این محصول، ثبت‌نام کرده‌اند.

منبع

 
7 نظرات
 1. ابوالفضل حاجي زاده می گوید

  بَه بَه ! چقدر وبلاگ قشنگ شده ، دلنواز شده . من معمولاً ایمیلی مطالبتان را می خوانم ، دیروز متوجه شدم . آفرین ! تبریک عرض میکنم .

 2. سعید می گوید

  منوی باز شونده در نسخه موبایل بر روی دستگاه های اندروید مرورگر کروم کار نمی کند.

 3. میلاد می گوید

  روش جالبی هست مخصوصا برای این بازه زمانی که اینقدر اعتیاد بین جوان ها زیاد شده

 4. مرضیه فروزانفر می گوید

  این ماده مخدر مصنوعی، کشف تازه ای نیست ؛ بوپرنورفین از سال ۱۹۷۸ تا امروز به شکل های مختلف دردرمان افسردگی ،و نیز سم زدایی در درمان اعتیاد مورد استفاده قرار گرفته است . قرص های زیر زبانی تمجیزک temgesic که سالهاست به فراوانی در ایران نیز استفاده می شود نیز بوپرنورفین است . تنها اتفاق تازه ای که افتاده این است که این ماده حالا می تواند زیر پوست کاشته شود و ۶ ماه در بدن به تدریج آزاد شود . از آنجا که این ماده فقط کمک به روند سم زدایی بدن می باشد و روی رهایی شخص از اعتیاد اثر ی نخواهد داشت ؛ این خبر چندان هم خوشایند نیست . در درمان اعتیاد رهایی و ترک کاملا” متفاوتند .
  تفاوت ترک و رهایی :
  ابتدا، دو مثال می زنم.
  پسر همسایه به مواد مخدر وابسته است، هر از گاهی از این وضع خسته می شود. خانواده او را در یک مرکز درمانی بستری می کنند، سم زدایی می شود و بر می گردد. از آنجا که ریشه و علل اعتیاد چون افسردگی، اضطراب، خود کم بینی ، ترس و اعتماد به نفس پایین ، هم چنان وجود دارند؛ چندی نمی گذرد که دوباره به مصرف مواد روی می آورد.
  پسری سیگاری به خواستگاری می رود، به خانواده دختر قول می دهد که ترک می کند، اما در اولین دعوایی که با نامزدش می کند دوباره سیگار کشیدن را از سر می گیرد. چرا که ریشه ها و علل سیگار کشیدن همچنان در او هست. پس به محض اینکه دچار اضطراب می شود دستش به سمت سیگار می رود.
  در هر دو مثال ، فرد ترک کرده بود.در ترک، بازگشت تقریبا حتمی است.اما رهایی زمانی اتفاق می افتد که که ریشه و علت برداشته می شود. خشم، نفرت، خودکم بینی، و کم بود اعتماد به نفس و عزت نفس که نباشد فرد نیازی به مواد ندارد و دیگر حتی اگر در معرض استرس یا تنش قرار گیرد هم به آن عادت بر نمی گردد. ترک موقتی است اما رهایی همیشگی است. رهایی فقط و فقط با رها شدن از علت ها و ریشه ها اتفاق می افتد. در چاقی، اعتیاد به مواد یا هر وابستگی دیگری، اگربه دنبال “بدون بازگشت” هستیم، باید ریشه ها را پیدا کنیم وآن ها را برطرف کنیم، این کار زمان بیشتری می برد، اما در عوض همیشگی است. ترک نوعی کنترل است؛ مشکل هست اما ما آنرا تحت کنترل خود داریم و هر آن ممکن است کنترل آن از دستمان خارج شود.

 5. احمد ک می گوید

  سلام .موافقم وبسایت بهتر شده . این کی میاد ایران؟؟؟ دکتر از من گفتن خودت بجنب قبل از اینکه شارلاتانها کاسبی رو شروع کنند. .

 6. دکتر معیری می گوید

  عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.