چگونه الینا برگلاند -یک دانشمند فیزیک در شتاب‌دهنده بزرگ ال اچ سی- اپلیکیشنی برای پیشگیری طبیعی از بارداری ساخت!

0

الینا برگلاند یکی از اعضای گروه دانشمندان برخورددهندهٔ هادرونی بزرگ یا به اختصار LHC‌ است این شتاب‌دهندهٔ ذرّه‌ای و برخورددهنده در سازمان تحقیقاتی سرن در نزدیکی ژنو سوئیس قرار دارد. اما در همان زمانی که به پیتر هیگز به سبب ذره به اصطلاح خدا یا بوزون هیگز داشت جایزه نوبل می‌گرفت، خانم الینا یک دلمشغولی جدید پیدا کرده بود، پیدا کردن راهی برای پیشگیری طبیعی از بارداری.

او برآورد کرده بود که علیرغم روش‌های روتینی مثل استفاده از قرص‌های ضدبارداری یا کاندوم‌ها، هنوز هم باید به دنبال معرفی روش‌هایی ساده و کارا، به بانوان بود.

در همین راه او بررسی کرد تا ببیند می‌تواند اپلیکیشنی بنویسد که با آن بتواند با دقت بازه زمانی حول و حوش تخمک‌گذاری هر زن را تعیین کند یا نه.

تخمین زدن این دوره، به کمک ثبت دمای پایه بدن در هر روز، اصلا چیز تازه‌ای نیست. اما مشکل اینجاست که اندازه‌گیری و ثبت دقیق دمای پایه در هر روز، کار هر بانویی نیست و برای این کار باید پشتکار و دقت زیادی داشت.

خوشبختانه اپلیکیشن‌ها می‌توانند به بسیاری از روند‌های زندگی ما نظم بدهند و کارها را ساده‌تر کنند. به همین خاطر خانم الینا هم دست به کار شد و با استفاده از اطلاعات پزشکی و داده‌های اماری، اپلیکیشنی ساخت که با دقت زیاد می‌تواند «پنجره باروری» را مشخص کند. این پنجره، در واقع شش روز از سیکل قاعدگی زنان است.

اپلیکیشنی که او سرانجام منتشر کرد Natural Cycles نام دارد و تنها کاری که کاربر آن باید بکند، ثبت روزانه دقیق دمای بدنش است.

10-16-2016-11-58-45-pm

اگر کاربر این اپلیکیشن دقیق باشد، دقت این اپلیکیشن چیزی حدود ۹۹.۵ درصد است، یعنی با پرهیز از نزدیکی یا خودداری از ورود اسپرم به بدن زن در این دوره، با این اطمینان، می‌شود از بارداری پیشگیری کرد.

باید تأکید کنیم که کاربر این اپلیکیشن باید نظم و دقت خاصی داشته باشد. در یک آزمایش مشخص شد که از بین ۴ هزار کاربر این اپ، ۱۳۳ نفر باردار شده‌اند که به خاطر استفاده نادرست از اپ بوده است.

دانلود از اپ استور
دانلود از گوگل پلی

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.