طراحی سایت یا طراحی اپلیکیشن؟

9

با ظهور دستگاه های همراه (تلفن های هوشمند و …) دنیای طراحی وب و نرم افزارهای تحت وب نیز به کلی دگرگون شده است. طراحان سایت ها به سوی طراحی سایت های واکنش گرا و ریسپانسیو متمایل شده اند. برخی از طراحان سایت فعالیت های مرتبط با طراحی اپلیکیشن های تلفن همراه (مبتنی بر اندروید یا آی او اس) را به برنامه های کاری خود افزوده اند و حتی بعضی از مشتریان نیز تمایل دارند در کنار طراحی سایت، طراحی اپلیکیشن را نیز سفارش داده و آن را تجربه کنند.

در این میان سوالی که برای شرکت ها و افراد فعال در حوزه طراحی سایت به وجوذ آمده این است که آیا باید شاهد چرخش جدی در کسب و کارشان از طراحی سایت به سوی طراحی اپلیکیشن های موبایلی باشند؟ مشتریان نیز از خود می پرسند آیا بودجه شان را اگر به جای طراحی سایت در طراحی اپلیکیشن سرمایه گذاری کنند منافع بیشتری نمی برند؟ آیا تمامی منافعی که از طراحی سایت برای مشتری ایجاد میشود را با یک اپلیکیشن موبایلی میتوان به سرانجام رساند؟ تفاوت منافعی که از اجرای هر کدام از این پروژه ها حاصل می شود چیست؟ آیا طراحی سایت به پایان راه رسیده است؟ به احتمال بسیار زیاد نه! طراحی سایت همچنان با قدرت به حیات خود ادامه خواهد داد. پیش بینی نمی شود اپلیکیشن ها جای سایت ها را بگیرند. اما چرا؟ دلایل زیر را بخوانید:

۱- طراحی سایت ریسپانسیو

درست است که تعداد زیادی از مردم از کامپیوترهای رو میزی و لب تاپ ها به تلفن های هوشمند کوچیده اند اما هنوز درصد بسیار زیادی از افراد همچنان از کامپیوتر های شخصی برای وب کاوی استفاده میکنند. به نظر نمی رسد که به این زودی ها کامپیوتر ها و لب تاپ ها به کلی فراموش شوند. نوع کارکرد تجاری کامپیوترهای شخصی و لب تاپ ها این اجازه را نخواهد داد تا آن ها به این زودی صحنه رقابت را واگذار کنند. پیش بینی میشود که این دستگاه ها همچنان با قدرت به کارشان ادامه دهند. اما حتی در صورت بروز این اتفاق نامحتمل، طراحان سایت های اینترنتی با ابداع تکنیک هایی مانند طراحی سایت ریسپانسیو و یا همان طراحی سایت واکنشگرا خود را از پیش آماده کرده اند. بیش از ۹۰ در صد سایت هایی که به تازگی طراحی میشوند به صورت ریسپانسیو طراحی و اجرا میشوند. طراحی سایت ریسپانسیو این قدرت و امکان را به کاربر میدهد که سایت اینترنتی را بر روی صفحه نمایش موبایل خود و بدون زحمت مشاهده کند. سایت های اینترنتی به این ترتیب با موبایل ها کنار آمده اند.

۲- بحران فضای ذخیره سازی

گرچه تولید کنندگان تلفن های هوشمند روز به روز بر حجم فضای ذخیره سازی گوشی های تولیدی خود می افزایند اما از آن طرف فایل ها و اپلیکیشن های مختلف نیز به دلیل رشد روز افزون کیفیت حجم های ذخیره سازی بیشتری مطالبه میکنند. کاربران همیشه در جدال برای آزادسازی حافظه تلفن همراه خود هستند. بنا بر این اپلیکیشن ها و فایل های اضافه را پاک میکنند و مراقب فضای ذخیره سازی هستند.
مزیت رقابتی طراحی سایت در اینجا این است که سایت شما هرچقدر هم که سرشار از اطلاعات گوناگون باشد فضای ذخیره سازی کاربر را اشغال نمیکند. ممکن است هر کاربر به اقتضای نیازش سالی یک بار نیاز به مراجعه به وب سایت شما داشته باشد. بنا بر این برای این حد از نیاز هرگز فضای ارزشمند ذخیره سازی را برای نصب اپلیکیشن کسب و کار شما در اختیار شما نمیگذارد. فضای ذخیره سازی طراحی سایت جایی است که به کاربر شما ارتباطی ندارد.

۳- گوگل

گرچه گوگل به صورت بسیار محدود امکان جستجوی محدود در برخی اپلیکیشن ها را به صورت ویژه فراهم کرده است. اما به دلایل فنی نمی توان انتظار داشت سرعت و دقت گوگل در جستجوی وب سایت ها به جستجو در اپلیکیشن ها تسری پیدا کند. عمده وب سایت ها به این دلیل طراحی میشوند تا در گوگل پیدا شده و باعث شروع یک تعامل بین مشتری و بنگاه کسب و کار شوند. طراحی سایت از این نظر کاملا بی رقیب است. اگر هدف شما جدب مشتری در گوگل است این مهم فقط و فقط با طراحی سایت امکان پدیر است.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

۴- سهولت مدیریت

ایجاد و تولید صفحات و محتوا پس از طراحی سایت بسیار ساده تر از تولید محتوا و بخش های جدید در یک اپلیکیشن است. ضمن اینکه تولید و طراحی سایت به مراتب ساده تر از طراحی اپلیکیشن است. این موضوع میتواند برای افرادی که دانش فنی کافی ندارند بسیار حایز اهمیت باشد.

۵- هزینه ها

طراحی سایت معمولا بسیار ارزان تر از طراحی اپلیکیشن متناظر و مشابه است. چنانچه منظور شما از طراحی سایت به عنوان مثال ارائه خدمات الکترونیکی است و سایتی را به این منظور طراحی کرده اید شاید طراحی اپلیکیشن مشابه، تا دو برابر هزینه های معمول نسبت به قیمت طراحی سایت را به شما تحمیل کند.

۶- تفاوت های ماهوی

با اینکه در این مطلب سعی در مقایسه دو مفهوم طراحی وب سایت و طراحی اپلیکیشن داشتیم اما واقعیت این است که این دو مفهوم به واسطه تفاوت در پلتفرم های اجرا چندان قابل مقایسه نیستند. پروژه های طراحی سایت زیادی هستند که اصولا در فضای اپلیکیشنی قابلیت اجرا ندارند و بلعکس. بنا بر این به صورت قطع باید بگوییم که هیچکدام از این دو مفهوم جایگزین یکدیگر نخواهند شد و به راه خود ادامه میدهند. گرچه پیشرفت و ایجاد تغییرات شکلی در هر دو مفهوم به واسطه پیشرفت تکنولوژی قطعا اتفاق خواهد افتاد. مانند آنچه در طراحی سایت ریسپانسیو اتفاق افتاد.

نوشته شده در: شرکت طراحی سایت هوشمند. لینک مقاله: طراحی سایت یا طراحی اپلیکیشن

   

پستهای اخیر

۴ دماسنج برای اندازه‌گیری دما و رطوبت محیط با آیفون

اگر شما نیاز به اندازه‌گیری و نظارت بر دمای خانه و محل کار دارید؛ مثلا برای گیاهان خاص یا حیوانات خانگی که باید در دمای خاصی نگهداری کنند؛ می‌توانید از راه‌کارهای مبتنی بر آیفون استفاده کنید که البته رایگان هم نیست. برای بررسی دقیق دمای…

دنیایی که وراج‌ها و فک‌زنی را دوست دارد! این مرد برنامه‌ریزی کرده که سال‌ها تک و تنها لایواستریم کند…

در دنیای عجیبی زندگی می‌کنیم که متن و مفهوم در حال از دست معنی خود است و در عوض جنجال و ساعت‌های حرف زدن و گرفتن وقت مخاطب، ارزش پیدا می‌کند. برخی‌ها هنوز نمی‌خواهند این واقعیت را قبول کنند، برخی هم به سرعت از تغییر سلیقه و گرایش‌های…

چرا از بهترین اپلیکیشن اندروید و iOS برای ایجاد عادت‌های روزانه بهتر و پیگری وضعیت سلامتی استفاده…

اگر در اندروید و iOS دنبال یک اپلیکیشن انگیزشی روزانه و ردگیری عادت‌ها یا خودمراقبتی بگردید؛ احتمالا هیجان‌انگیزتر از اپلیکیشن Fabulous نخواهید یافت. بهترین اپلیکیشن سال گوگل پلی در دسته Health & Fitness، برنده جایزه بهترین طراحی…

درگذشت بنیان‌گذار ادوبی، خالق PDF و بسیاری از نرم‌افزارهای مهم دنیای فناوری

چارلز گسچه (Charles Geschke) بنیان‌گذار شرکت ادوبی و فردی که در خلق فرمت PDF کمک‌های زیادی کرده بود؛ در سن ۸۱ سالگی، روز ۲۷ فروردین ماه درگذشت. مدیرعامل شرکت ادوبی در یک نامه به کارمندان این شرکت؛ درگذشت «چارلز گسچه» را ضایعه بزرگی برای…

بهترین و بدترین محصولات اپل از نظر قابلیت تعمیرپذیری (جدول رتبه‌بندی آیفون‌ها و مک‌بوک‌ها)

اکنون می‌توانید امتیازهای قابلیت تعمیر گوشی‌ها و لپ‌تاپ‌ها اپل را به طور رسمی در سایت این شرکت مشاهده کنید. هرچند هنوز هم دارای ابهاماتی هستند و چون خود اپل گزارش داده، چندان قابل اعتماد نیستند و مرموز به نظر می‌رسند. قانون جدید دولت…

نکات جالبی در مورد استیو جابز در کتاب تازه «ناز بهشتی»- یکی از بخش‌های جالب کتاب: استیو جابز هیچ وقت…

دو سه هفته‌ای که خبر انتشار یک کتاب جدید در مورد استیو جابز، داغ شده. اسم این کتاب Pause. Breathe. Choose.: Become the CEO of Your Well-Being است. این کتاب را ناز بهشتی نوشته که فعلا بیشتر به عنوان مربی مدیریت ذهن و خودیاری برای کسب…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.