آیا برایتان پیش آمده که فروشگاهی جنسی را برایتان ارسال کرده باشد که سفارش نداده باشید؟! قوانین آمریکا به شما اجازه می‌دهند که جنس را رایگان برای خودتان نگه دارید

9

گرچه فروشگاه‌های تلاش می‌کنند که دقیقا همان جنسی را برایتان بفرستند که سفارش داده‌اید، اما همیشه احتمال اشتباه وجود دارد.

بیشتر اوقات، اشتباه به ضرر ماست، مثلا جنسی با ارزش کمتر یا حتی در مواردی جنس مشکوک به دست دوم بودن، برایمان ارسال می‌شود.

اما در معدود مواردی هم ممکن است، جنس بسیار گران‌تر و باکیفیتی برای ما ارسال شود که اصلا سفارش نداده بودیم.

اگر قاب یک گوشی را سفارش داده باشید و بعد یک اسمارت‌فون «های اند» را پستچی به شما تحویل بدهد، چه می‌کنید؟!

از نظر اخلاقی باید به فروشگاه اطلاع بدهیم و کالا را مرجوع کنیم.

اما قوانین، بسیاری اوقات با تصورات بدیهی ما یکسان نیستند! مطابق قوانین کمسیون تجارت فدرال آمریکا، در چنین صورتی از نظر قانونی:

 • شما مجبور نیستید که بهای جنس را پرداخت کنید. چون این کمسیون به شدن مواظب سوء استفاده برخی شرکت‌ها در تظاهر به اشتباه و فرستادن جنس سفارش‌داده نشده و دریافت پول از مردم است.
 • شما حق دارید که کالا را برای خودتان نگاه دارید.
 • هیچ قانونی هم وجود ندارد که شما را ملزم به اطلاع دادن اشتباه به فروشگاه بکند!

البته همان طور که گفتیم از نظر اخلاقی شایسته است به فروشگاه اطلاع بدهید و برای اینکه متضرر نشوید، فروشگاه باید هزینه ارسال را بپردازد.

برایم جالب است بدانم که تا حالا به چنین مورد برخورد کرده‌اید یا نه.

منبع

 
9 نظرات
 1. Farid می گوید

  توی مغازه ای اجاره ای کارمیکردم شهرستان یه روز۱۵تالباسشویی روباربری اوردخالی کرددرمغازه ازصاحبش امضاگرفت ورفت طرف هنگ کرده بودبعدازکلی تماس تلفنی بعدازدوهفته صاحب لباس شویها روتوی تهران پیداکردگفتنداشتباهی ارسال کردنداونزمان صاحب مغازه حتی ماشین زیرپاش نداشت باپول اون لباسشویها میتونست بهترین ماشین اونزمان که پیکان بودوبخره الان مغازه داره بیش ازده میلیارقیمتشه اگه پس نمیدادلباسشوی هاروصاحب همچین مغازه ای میشداینومیزارم خواننده نتیجه گیری بکنه

  1. Amirhosein می گوید

   با عرض پوزش
   ممکنه خیلی ها به کارما یا سرنوشت یا کلید اسرار یا اسامی مشابه دیگه اعتقادی نداشته باشن

 2. علي می گوید

  یه بار یکدستگاه ایکس باکس خریدم خراب بود،دو بار پس فرستادم ،دوباره همان را فرستادند،دست اخر من که در شهرستان بودم یکی از دوستان حضوری به فروشگاه در تهران مراجعه کرد تا تعویضش کردند.

 3. مسعود می گوید

  من در آمریکا زندگی میکنم دو مورد مشابه برای من رخ داده:

  ۱) یک آی‌پد مینی به صورت آنلاین از فروشگاه تارگت خریدم و در مغازه جنس رو تحویل گرفتم ولی به دلیل اشکال در سیستمشون هیچگاه هزینه آی‌پد از کارت اعتباری من کم نشد. یکی دو ماه صبر کردم و بعد بهشون اطلاع دادم. گفتند کاری نمیتونیم کنیم جز اینکه آی‌پد رو دوباره بخری. یعنی گرفتن از من و دوباره بهم فروختن.

  ۲) یک کارت هدیه بابت جایزه خریدی که نکرده بودم برایم فرستاده شد. تماس گرفتم و با لحن غیرمؤدبانه‌ای گفتند کار رو پس بفرست. هزینه ناچیز پست برگشت رو هم خودم دادم.

  اگر این قانون رو میدونستم لااقل در مورد دوم شاید کارت رو پس نمیفرستادم.

 4. علی می گوید

  میدونم ربطی به موضوع نداره ولی یه بار مبلغی قابل توجهی رو به حسابم واریز کردم که سیستم به اشتباه دو بار موجودیمو افزایش داد تا چند روز هم صبر کردم گفتم خودشون متوجه اشتباه میشن و اضافه واریزی رو برداشت می کنند ولی خبری نشد میتونستم با خیال راحت خرجش کنم چون اشتباه از سمت سیستم بود و هیچکس این وسط متضرر نمیشد (کارمندای بانک اگه اشتباه کنن جبرانش به عهده خودشونه)
  حماقت یا وجدان، یکیشون باعث شد که موضوع رو به بانک اطلاع بدم و اونها هم به سرعت مبلغ رو برگردوندن بدون هیچگونه تشکری!

 5. د می گوید

  همین قانون در مورد اتیکت اشتباه قیمت هم هست! یعنی فرض کنید که یک جنس قیمتش ۲۰ یورو است ولی ۵ یورو زده شده توش!
  اگر بخریدش هیچ مشکلی نیست ! یکی می شناسنم چند ادد جنس خریده بود اینطوری برده بود پس داده بود! فروشنده گفته بود چرا پس آوردی طبق قانون مال خودته و درسته!

 6. بابک می گوید

  برای آپارتمانم از یکی از فروشگاههای اینترنتی مقداری دکوراسیون داخلی خریدم و نحوه پرداختش رو پس پرداخت انتخاب کردم. فرداش از فروشگاه زنگ زدن که خریدی که انجام دادید قیمتهاش ۳۰ درصد گرونتر شده! منم گفتم که خریدم رو کنسل کنن چون برام گرون میشد و اول زندگی دستم خالی بود. چند روز بعد دیدم پستچی اومد و بسته خریدهایی که کنسل کرده بودم رو بدون دریافت هزینه تحویلم داد! زنگ زدم به فروشگاه که چرا فرستادید و چرا هزینش رو نگرفتید، اون فروشگاه هم گفت که اشتباهی رخ داده و نیازی هم نیست وسایلو برگردونی! خلاصه خیلی کیف کردم!

 7. محمد می گوید

  ماشالله همه هم خوب و اخلاق مدارند تو کامنتا!
  تو ایران که جنس رو سفارش می‌دیم…پولشو هم اینترنتی همون آن پرداخت می‌کنیم…نهایتاً با تأخیر جنس مشکل‌دار به دستمون می‌رسه!

 8. زهرا می گوید

  یک بار از بامیلو یک سری خرت و پرت خریدم. که اشتباهی جای چیزی که میخواستم یک مدل دیگش رو برام فرستاده بودن. زنگ زدم گفتم بهم کد تخفیف دادن جای وسیله ایی که نفرستاده بودن و گفتن اونا هم که فرستادیم مال خودت.
  البته اینم بگم که قیمت وسیله در حد ۷-۸ تومن بود و بعد از چندبار تماس ایمیل و اینجور کارا بالاخره به مشکلم رسیدگی کردن ولی خوب بالاخره رسیدگی کردن.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.