آلبوم عکس‌های تاریخی: پناهندگان لهستانی در ایران در جنگ جهانی دوم

4

سایت مشیبل چند وقت پیش مجموعه عکس‌های باکیفیتی از پناهندگان لهستانی در ایران منتشر کرده بود. (+)کیفیت عکس‌ها و نیز محتوای تأمل‌برانگیز آنها من را واداشت که پستی را به این مسئله تاریخی اختصاص بدهم.

در سپتامبر سال 1939، آلمان نازی به لهستان حمله کرد و جنگ جهانی دوم را شروع کرد. آلمان یک توافق ضمنی با شوروی انجام داد و موفق شد که نیمی از لهستان را اشغال و به ضمیمه خود کند.

تقریبا یک میلیون و 250 هزار نفر از مردم هلند، بعد از آوارگی به بخش‌های مختلف شوروی پناهنده شدند. در این میان جالب بود که نیم میلون نفر از آنها، از نظر اجتماعی طبق معیارهای شوروی، خطرناک تشخیص داده شدند. این دسته را با قطار و کشتی به قزاقستان و سیبری فرستادند که هزاران نفر از آنها در نتیجه خستگی مفرط، بیماری و سوء تغذیه فوت کردند.

دو سال بعد، زمانی که آلمان توافق خود را شوروی را نقض کرد و به این کشور حمله کرد، متفقین بر آن شدند که در پی تشکیل دوباره کشور لهستان برآیند و یک ارتش از لهستانی‌های ساکن شوروی تشکیل بدهند.

در اینجا بود که زندانی‌های لهستانی، آزاد شدند و به ارتش جدید پیوستند. در این زمان بی‌طرفی ایران در جنگ جهانی دوم نقض شده بود و ایران از سوی انگلیس و شوروی اشغال شده و نقش راهروی حیاتی برای تأمین آذوقه و اودات جنگی را بازی می‌کرد.

در این هنگام، هزاران نفر از مردانی که برای عضویت در ارتش مناسب نبودند به علاوه زنان و کودکان لهستانی به امید پیدا کردن سرپناه و غذا به ایران کوچانده شدند.

آنها را با کشتی از طریق بندر انزلی به ایران آوردند. شمار آنها تقریبا 116 هزار نفر تخمین شده می‌شد. در انزلی مدتی به آنها غذا داده شد و تحت فرنطینه از نظر بیماری‌هایی مانند مالاریا و تیفوس قرار گرفتند. بسیاری از آنها در همین زمان در انزلی فوت کردند و همانجا به خاک سپرده شدند.

آنهایی که زنده ماندند به تهران برده شدند. دولت و مردم ایران به گرمی از آنها استقبال کردند، آنها سرپناه پیدا کردند، توانستند مدرسه تشکیل دهند، تجارت کنند و تشکیلات فرهنگی خودشان را راه بیندازند.

برای لهستانی‌هایی که سال‌ها در سرمای شدید، بیماری و گرسنگی بودند، ایران بهشتی با خوابگاه‌های تمیز و غذای کافی بود.

با وجود آنکه طبق قرارداد و توافق با دولت ایران قرار بود مهاجرین (اعم از سرباز و افراد عادی) هرچه زودتر از ایران خارج شوند، ولی به دلایل متعدد از جمله بیماری، مشکلات ملی و اشتغال آنان آهنگ خروج بسیار کند گردید. از دهم مردادماه ۱۳۲۱ بتدریج خروج آنها آغاز شد و پایگاه اصلی خروج آنها شهر اهواز و بندر شاهپور بود. مهاجرین از بندر انزلی، تهران، اصفهان و مشهد عازم اهواز شدند ولی با این حال ۳۰۰ نفر از آنان در ایران ماندند و با ایرانیان تشکیل خانواده دادند.

خسرو سینایی فیلمی ۵۹ دقیقه‌ای بنام «مرثیه گمشده» درباره وقایع این مهاجرت در سال ۱۳۶۲ ساخته‌است که ساخت آن بدلیل مشکلات، ۱۳ سال طول کشیده‌است. وی بخاطر این فیلم، نشان افتخار «صلیب لیاقت» از رئیس جمهور وقت لهستان دریافت کرده‌است. از شما دعوت می‌کنم که این فیلم جالب را در یوتیوب ببینید.

نسخه زبان فارسی این مستند ارزشمند را می‌توانید در ویمئو ببینید.

12-18-2016-8-00-31-am

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-1

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-2

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-3

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-5

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-6

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-7

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-8

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-9

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-10

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-11

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-12

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-13

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-14

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-15

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-16

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-17

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-18

http-_a-amz-mshcdn-com_wp-content_uploads_2016_05_polishiran-19

12-24-2016-5-50-25-am


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

روسای جمهوری آمریکا به صورت تصاویر خیالی شبیه گیم‌های رل پلیینگ ژاپنی!

توجه: تصاویر را میدجرنی ساخته و سازنده ظاهرا فارغ از سمت و سوی سیاسی و فقط یک نوع بیان هنری دست به این کار زده است.جو بایدن:دونالد ترامپ:باراک اوباما:جورج دبلیو بوش:بیل کلینتون:جورج بوش پدر:…

جالب و گاهی خنده‌دار: آدم‌هایی که خیلی شبیه تابلو یک آگهی کنارشان هستند!

گاهی شباهت آدم‌ها به هم عجیب به نظر می‌رسند. حالا در نظر بگیرید که کاملا تصادفی اشخاصی در کنار تابلویی یا آگهی دیواری ایستاده باشند و چهره آنها به یکی از شخصیت‌های تابلو یا آگهی شباعت زیادی داشته باشد یا اصلا فرد افزونه‌ای برای مفهوم تبلیغ…

عکس‌های تصادفی که از شانس خوب عکاس مانند یک تابلو یا یک عکس خیلی حرفه‌ای شده‌اند

عکاس‌های حرفه‌ای گاهی ماه‌ها وقت صرف می‌کنند تا در زمان و مکان مشخصی حاضر باشند و تجهیزاتشان متناسب با نور و سرعت گذر سوژه و فاصله‌شان مناسب باشد تا یک عکس خوب بگیرند.اما گاهی شانس یا فرصت‌طلبی یا آمادگی ذهنی یک عکاس برای کادربندی مناسب…

چهره و شکل و شمایل یک شهروند کشورهای اسکاندیناوی یا منطقه نوردیک به چه صورت است؟

کشور‌های اسکاندیناوی که به عنوان کشورهای شمال اروپا یا منطقه نوردیک نیز شناخته می‌شوند، به گروهی از کشور‌های شمال اروپا اطلاق می‌شود. واژه نوردیک اغلب برای توصیف دانمارک، فنلاند، ایسلند، نروژ و سوئد که اعضای اصلی شورای شمال اروپا هستند،…

نوستالژی: سیر در لوازم التحریر قدیمی

لوازم التحریر زمان کودکی ما نه کیفیت لازم را داشتند (به جز استثنائاتی) و نه تنوع کافی را. خوبی‌اش این بود که ما اصلا نمی‌دانستیم که لوازم التحریر با کیفیت عالی‌تری هم وجود دارد و فاصله فقیر و غنی در مدارس آنقدرها هم زیاد نبود. یعنی تقریبا…

مجموعه دیگری از عکس‌های تاریخی کمتر دیده شده را با هم مرور کنیم

هر چقدر عکس‌های تاریخی را با هم مرور کنیم، کم است. همان طور که قبلا هم نوشته بودم احتمالا بیشتر این عکس‌ها اگر در دوره خود در نشریه‌ای منتشر می‌شدند، خیلی عادی به نظر می‌رسیدند، اما حالا بعد از گذشت دهه‌ها یا حدود یک قرن، برای ما عجیب و…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /خرید دستگاه تصفیه آب /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF /کاشت مو /قیمت روکش دندان /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / درمان طب / تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /
4 نظرات
 1. محمد می گوید

  چه تاریخی و چه داستانهایی.
  و چه فرصتهایی برای رابطه و سود و رشد و فرهنگ و نزدیکی.
  و چه فرصت سوزیهایی!

 2. نیما می گوید

  ممنونم جناب مجیدی
  همیشه از دیدن عکس لذت میبرم و داستان سازی میکنم و البت این عکس ها هرکدوم داستان خودشونو دارن

 3. رضا طالعی می گوید

  بسیار زیبا و باعث افتخار است. اگر افغانیها از سالها پذیرایی ما ناراحت و ناسپاسند لا اقل این مورد مجب شادی و مثال است. ایکاش من در انزمان بودم لهستانیها ملتی غیر متجاز غیر استثمارگر و صادق و بی الایشند. عاقبت این مهاجران چی شد از اهواز به کجا رفتند؟؟

 4. الف دال می گوید

  علت اینکه عکس هایمان به نظرمان عجیب اند و تصور می کنیم با خودمان شباهت کمی دارند این است که ما پیوسته برای دیدن خودمان از آینه استفاده می کنیم.
  روانشناسان در جریان تحقیقی دریافتند که اشخاص همواره به عکس هایی که مطابق تصویر آینه ای هستند علاقه بیشتر دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.