ترامپ و علاقه‌اش به واقعیت به اصطلاح جایگزین- بررسی یکی از تکنیک‌های شستشوی مغزی خودکامه‌ها با استفاده از فیلم کلاسیک چراغ گاز

8

دونالد ترامپ در هفته اول ریاست جمهوری‌اش واقعا کاری کرده کارستان! واقعا متحد کردن این همه روزنامه‌نگار و رسانه علیه خود- به اوج رساندن فروش آثار با مضمون پادآرمانشهری- امضا کردن قوانین محدود کننده مهاجرت و سفر به آمریکا- شروع پروژه دیوارکشی بین آمریکا و مکزیک- برگزار شدن بزرگ‌ترین تظاهرات اعتراضی بعد از تظاهرات علیه جنگ ویتنام علیه او، کاری نبوده که از عهده هر کسی برآید!

او حالا بدترین میزان تأیید عمومی از سوی مردم را دارد و تنها حدود یک سوم مردم آمریکا او را شایسته ریاست جمهوری آمریکا می‌دانند.

اما یکی از چیزهایی که شاید در این بین به خصوص در رسانه‌های ایرانی کمتر مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از اصطلاحی به نام alternative facts از سوی مشاور ارشد کاخ سفید -خانم کانوی- بود.

موضوع از این قرار است که دبیر مطبوعاتی کاخ سفید -اسپایسر – در مورد تعداد جمعیت حاضر در مراسم تحلیف دونالد ترامپ به بزرگ‌نمایی پرداخت. به دنبال آن خانم کانوی از وی دفاع کرد و  از اصطلاح alternative facts یا حقایق جایگزین برای توصیف سخنان اسپایسر استفاده کرد.

اظهارات خانم کانوی را می‌توان با واژه‌هایی از کتاب ۱۹۸۴ مانند “doublethink” که به باور توأم دو حقیقت متضاد اشاره دارد و همچنین کلمه “Newspeak” که به بیانات گمراه کننده توسط حکومت تعبیر شده است، مقایسه کرد.

علاقه ترامپ به واقعیات به اصطلاح جایگزین همچنان ادامه دارد و در عرصه محیط زیستی و اجتماعی هم شاهد هستیم که بر خلاف نظر خبرگان و کارشناسان، برای خود نظرات شگفت‌آوری را دنبال می‌کند.

اما همین امروز صبح یک کار زیبا و هوشمندانه را در محیط وب شاهد بودم. قضیه از این قرار است که رندانی پیدا شده‌اند و دامنه alternativefacts.com را ثبت کرده‌اند. بعد این دامنه جالب را به یک صفحه جالب‌ از سایت خوب psychologytoday ری‌دایرکت کرده‌اند.

این صفحه حاوی مطلب بسیار عالی‌ای است که دریغم آمد برای شما بازتاب‌اش ندهم.

در این مقاله یکی از تکنیک‌های شستشوی مغزی و دستکاری اذهان عمومی مورد بحث قرار گرفته است.

برای فهم بهتر این مقاله، شما باید فیلم کلاسیک چراغ گاز را را دیده باشید. خوشبختانه در سایت خوب نوستالژیک تی وی می‌توانید این فیلم عالی را که بازیگر مشهور آن اینگرید برگمن افسانه‌ای است ببینید.

این فیلم به کارگردانی جرج کیوکر در سال 1944 ساخته شد. در این فیلم، زنی به نام پایولا با بازی برگمن، دلباخته یک پیانیست جذاب به نام گرگوری می‌شود، با او ازدواج می‌کند و در لندن با هم زندگی مشترک را شورع می‌کنند.

اما پیش از این موضوع، در همین خانه زنی به قتل رسیده بود. بعد از مدتی پایولا متوجه می‌شود که شادی‌اش در حال رنگ باختن است. همسرش مرتب او را متهم به انجام کاری می‌کند که او اصلاً به خاطر نمی‌آورد و با توسل به این مشکل، همسرش او را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد و با تکرار این موضوع پایولا کم‌کم به سلامت عقل خود شک می‌کند، همسرش پیوسته در تلاش است تا به او بقبولاند که مشکل روحی دارد.

170127-gaslight-ingrid-bergman-film-840a_8588ef32bec95b73abb39901a9ee5549b6

همچنین در سال 1372، مجموعه نمایشی چراغ گاز با بازی جمیله شیخی، ناصر آقایی، مهتاب نصیرپور و میکائیل شهرستانی، در 4 قسمت از شبکه دوم پخش شده بود.

حالا ببینیم که خودکامه‌ها چطور از همین تکنیک برای دستکاری ذهن‌ها استفاده می‌کنند، تکنیکی که اسمش را نویسنده مطلب، Gaslighting گذاشته است.

در این شیوه خودکامه کاری می‌کند که قربانی، خودش دچار شک در مورد واقعیت اصیل شود. ممکن است تصور کنید که این تکنیک تأثیر کمی دارد، اما اتفاقا این شیوه خاص شستشوی مغزی، بسیار مؤثر است و اغلب خود قربانی‌ها متوجه نمی‌شوند تا چه حد ذهنشان دستکاری شده است.

بیایید مراحل این شیوه پلید را با هم بررسی کنیم و به طور همزمان در ذهن خود، شیوه‌های مقابله با آن را تصور کنیم.

1- آنها به شما دروغ‌های عجیب و غریب می‌گویند

البته که شما متوجه این دروغ‌های واضح می‌شوید. اما دروغگو در این مرحله صاف می‌ایستد، به چشمان شما نگاه می‌کند و دروغش را با اعتماد به نفس بیان می‌کند.

با خودتان می‌گویید که با چه آدم نادانی روبرو هستید که در دروغ گفتن هم مهارت و ظرافت ندارد. اما اینجا هدف دروغگو ایجاد یک سابقه و برآشفتن شماست و خیلی راحت می‌تواند به این هدف برسد.

2- آنها سخنان خود را حتی اگر شما مدرک قوی داشته باشید، انکار می‌کنند

هم شما کاملا مطمئن هستید که از دروغگو چه شنیده‌اید و هم خودش در درون واقعیت را می‌داند.اما خیلی راحت دروغگوی ما با اعتماد به نفسی مثال‌زدنی، سخن قبلی خود را انکار می‌کند تا آن حد که شما سک می‌کنید که نکند حق با او باشد و سخت او تحریف شده باشد.

3- آنها از چیزهایی که برای شما ارزشمند است یا قرابت زیادی به شما دارد، به عنوان مهمات استفاده می‌کنند

افراد نزدیک، اشخاص محترم پشتیبان شما یا هویت شخصی، چیزهایی هستند که خیلی برای شما ارزشمند هستند. خودکامه‌ها و دروغگوها هم دقیقا این نقاط حساس شما را شناسایی می‌کنند و شروع به حمله می‌کنند. آنها مثلا می‌گویند که فرزاندان ناخلفی دارید یا اینکه بنیاد هویت شما را مورد هجمه قرار می‌دهند.

4- آنها شما را به یک جنگ فرسایشی می‌برند

این یک مرحله مهم عملیات چراغ گاز است! همه چیز خیلی تدریجی و بطئی صورت می‌گیرد. یک دروغ اینجا، یک دروغ آنجا، یک اظهار نظر جنجالی جای دیگر!

با همین کارها شما به تدریج به سراشیبی سقوط نزدیک می‌شوید. حتی باهوش‌ترین و آگاه‌ترین مردم، با این کار به دام می‌افتند و مانند همان داستان پخته شدن تدریجی یک قورباغه در آب جوش، فریب می‌خورید و انرژی‌تان به هرز می‌رود.

5- حرف و عمل آنها یکی نیست

در مرحله حرف آنها ممکن وعده‌هایی بدهند یا ارزش‌هایی را معرفی کنند، اما در مرحله عمل، کارهای دیگری را پی می‌گیرند.

6- آنها با استفاده از شیوه تقویت مثبت شما را گیج می‌کنند

آنها از یک سو شما را بی‌ارزش معرفی می‌کنند و از سوی دیگر گاهی شما را به خاطر سخن یا رفتاری می‌ستایند. این رفتار دوگانه باعث می‌شود که شما شک کنید نکند آنها واقعا آنقدرها که می‌پنداشته‌اید، بد نباشند!

با تکرار این کار شما در دام یک تکنیک تقویت مثبت می‌افتید و شکی به مانند فیلم چراغ گاز در شما شکل می‌گیرد.

7- آنها می‌دانند که آشفتگی مردم را تضعیف می‌کند

آنها می‌دانند که تحت شرایط پایدار و نرمال، توفیقی نخواهند داشت. پس تلاش می‌کنند که شما را همیشه وادار به تشکیک در مورد خودتان کنند.

8- آنها فرافکنی می‌کنند

آنها اعمال زشتی را که خود در آن خبره و استاد هستند، به شما منتسب می‌کنند و این کار را مرتب تکرار می‌کنند تا شما را به فاز دفاعی ببرند.

9- آنها تلاش می‌کنند که مردم را علیه شما کنند

آنها استاد دستکاری اذهان و پیدا کردن آدم‌های مزدور هستند. مزدورها به سهولت به استخدام آنها درمی‌آیند، علیه شما جبهه می‌گیرند. شما با ارتشی از کسانی احاطه می‌شوید که می‌خواهند به شما القا کنند که واقعیت آن چیزی نیست که می‌پندارید. آنها برای شما کامنت می‌گذارند که خود می‌دانی که حق با تو نیست!

عملیات چراغ گاز ادامه دارد!

10- آنها به شما و دیگران می‌گویند که شما دیوانه هستید!

آنها آنقدر شما را به جنون و خیره‌سری متهم می‌کنند که خود شما هم گاه به فکر بیفتید که نکند حق با آنها باشد!

11- آنها به شما می‌گویند که هر کسی به جز آنها دروغگو است

آنها مدام به شیوه‌های مختلف می‌گویند که رسانه‌ها و خانواده شما درغگو هستند و کم کم با این کار هاله‌ای از شک در ذهن شما ایجاد می‌کنند. گاه به این توهم می‌افتید و آنها را متهور و بی‌باک می‌پندارید و با خودتان می‌گویید که اوه! پیش از او، هرگز کسی پیدا نشده بود که چنین شجاعانه رسانه‌های بزرگ معلوم‌الحال را زیر سؤال ببرد!

اما این یک شیوه دستکاری ذهن و یکی از مراحل عملیات چراغ گاز است!

[mks_separator style=”solid” height=”2″]

مراحل عملیات چراغ گاز را هر چند وقت یک بار با خودتان مرور کنید، به دام نیفتید و باهوش باشید!

نوشته‌های پیشنهادی

آگهی متنی در همه صفحات
8 نظرات
 1. سمانه می گوید

  عالی بود

 2. Think می گوید

  اتفاقا اینها دقیقا کارهایی هست که دموکراتها می کنن. حتی همین منسوب کردن مطلب به ترامپ. انواع دروغها و نسبتهای بی اساس به ترامپ و تلاش برای باور کردن اونا توسط مردم با کمک رسانه های مثلا بی طرف.
  ترامپ به عنوان ضد زن معرفی شده و مدام تبلیغ میشه. اولین ستاد انتخاباتی آمریکا که توسط یه زن اداره شد، ستاد ترامپ بود. کسی راجع به این چیزی نمیگه. کسی راجع به وزرای زن ترامپ چیزی نمیگه. کسی راجع به کل زنانی که در کنار ترامپ پیشرفت کردن چیزی نمیگه. فقط عبارت ضد زن رو تکرار میکنن برای شستشوی مغزی و موفق هم بودن ظاهرا.

  1. سارا می گوید

   مجموعه ی اعمال و گفتارهای این آدم رو وقتی بذاریم کنار هم، قاعدتا به ضد زن بودنش میرسیم.
   اینکه حق سقط جنین که حق آزادی انتخاب برای زنان به حساب میاد همه جا.. اما جمهوریخواها این رو جزء حقوق زنان به رسمیت نمیشناسن.
   اینکه زنها بجای فعالیت اجتماعی گسترده ، باید برگردن تو خونه ها.
   اینها بخشی از شعارهای انتخاباتی ترامپ بود که باعث شد مردان سفیدپوست بالای 45 سال که انگار حرف دل اونها بوده،
   به هیجان بیان و بهش رای بدن.
   حالا ماجرای صحبتهای توهین آمیزش توی اون اتوبوس و بقیه ی سابقه ی این شخص که سالهاست همه میشناسندش هم بجای خود

 3. مینا می گوید

  خب پس اتش چراغ افروخته شده با این مثال ها

 4. خواننده می گوید

  چقدر این مطالب برای ما آشناست! فکر کنم چند سالی خودمون از نزدیک باهاش درگیر بودیم!
  ممنون از شما

 5. میلاد می گوید

  در فیلم The Girl on the Train هم همین تکنیک درباره شخصیت اصلی فیلم اجرا شده بود!کلا شیوه بسیار ظالمانه ای هست.

 6. rezaorg می گوید

  میشه گفت همون تلقینه؟

 7. سروش می گوید

  آموزنده بود
  سپاس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.