چرا هنگام برخاستن و فرود هواپیما، از مسافران خواسته می‌شود که پوشش پنجره‌ها را بالا ببرند؟

شاید برای شما این سؤال پیش آمده باشد که علت اینکه کادر پرواز ، هنگام برخاستن و فرود هواپیما، از مسافران درخواست می‌کنند که پوشش یا کاور پنجره‌ها را بالا ببرند، چیست؟

بستن کمربندها، منطقی در پشت خود دارد، اما در نگاه اول، بالا بودن کاور پنجره‌ها، یک امر سلیقه‌ای به نظر می‌رسد و ممکن است مسافری اصلا نخواهد یا دوست نداشته باشد که منظره بیرون را ببیند.

جالب است بدانید که این کار برای بیدار کردن مسافرانی که در حال چرت هستند، انجام نمی‌شود و برای ایمنی کلی پرواز انجام می‌شود.

بیشتر حوادث پرواز، حین برخاستن و فرود هواپیما، رخ می‌دهند. مهماندارها و کادر پرواز برای تخلیه سریع مسافران، در هنگام بروز حوادث، آموزش دیده‌اند. بالا بودن کاور پنجره‌ها باعث می‌شود که آنها اطلاعات دیداری از محیط بیرون داشته باشند و اگر چیز غیرعادی مثلا جرقه یا نشانه‌های آتش‌سوزی یا شواهدی مبنی بر صعود و فرود غیرعادی، دیدند، سریع‌تر بتوانند تصمیم بگیرند.


خرید کتاب با ۱۵٪ تخفیف(همه کتاب‌ها)

اما علت مهم دیگر این است که لازم است هم پرسنل پرواز، حین صعود و فرود، چشم‌هایشان با نور بیرون تطابق بینایی پیدا کرده باشد. چشم‌های ما می‌توانند خود را با نور بسیار کم و بسیار زیاد، تطبیق دهند، مثلا با انقباض و انبساط مردمک. اما برای این کار به مقداری زمان نیاز دارند.

بالا بودن کاور پنجره‌ها باعث می‌شود که چشم‌ها مقداری زمان اضافه برای تطابق با نور محیطی پیدا کنند تا اگر حادثه اورژانسی رخ داد، دید بهتری داشته باشند.

البته باید خاطرنشان کنیم که بالا بودن کاور پنجره‌ها، جزو پروتکل‌های استاندارد همه خطوط هوایی نیست. با این همه مسلما اگر حین پرواز از شما چنین درخواستی شد، منطقی است که همکاری کنید.

منبع

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.