مایکروسافت و درآمدسازی بهتر از پیش‌بینی‌ها -راهبردهای تازه نادلا و سوگیری از ویندوز به سمت سرویس‌های ابری دارد جواب می‌دهد!

0

مایکروسافت میزان درآمد تفکیکی خود را در سه ماهه «مالی» سوم سال ۲۰۱۷ منتشر کرد که بر اساس آن این شرکت از آنچه که پیش‌بینی می‌شد، بیشتر درآمدسازی کرده است. حالا دیگر راهبرد طولانی‌مدت مایکروسافت به جای بازار راکد ویندوز و سرورها، سرویس‌های ابری است.

در این سه ماهه، میزان درآمد مایکروسافت از Azure تقریبا دو برابر شده است و کلا یک پنج کل درآمد مایکروسافت از این محل تأمین می‌شود.

۸۰ درصد کاربران آزور از سرویس‌های پولی پریمیوم مایکروسافت استفاده می‌کنند و ترجیح می‌دهند به سرویس‌های پایه ارزان‌تر برای کارهای خود اکتفا نکنند.

اما در زمینه فروش سخت‌افزار و در صدر آنها سرفیس، مایکروسافت موفق نبوده است و میزان فروش سرفیس در این سه ماه ۲۶ درصد افت داشته است. این مطلب نشان می‌دهد که مایکروسافت در این قسمت نیاز به یک به‌روزرسانی عمده دارد. البته این امر می‌تواند نشاندهنده درنگ خریداران احتمالی برای به بازار آمدن نسخه تازه سرفیس هم باشد.

در زمینه گوشی‌های هوشمند که مایکروسافت همچنان حرفی برای گفتن ندارد و حتی اگر شایعه سرفیس فون هم به حقیقت بپیوندد، باز هم کار مایکروسافت بسیار دشوار است.

گجت‌های تازه مثل هولولنز و سرفیس هاب، گرچه چشم‌انداز جذابی را ترسیم می‌کنند، اما فعلا جایگاهی در درآمد عمده این شرکت ندارند.

اما در قسمت ویندوز هم کار مایکروسافت قابل توجه بود و در شرایطی که بازار فروش پی‌سی‌ها راکد است و حتی در برخی زمینه‌های افت داشته، درامد حاصل از فروش ویندوز، افزایش ۵ درصدی نشان می‌دهد.

در قسمت سیستم عامل ویندوز برای سرورها، با توجه به رویکرد ابری مایکروسافت، شاهد کاهش درآمد بوده‌ایم.

در قسمت نرم‌افزارهای کاربردی، مایکروسافت موفق بوده و آفیس ۳۶۵، حدود ۴۵ درصد فروش بیشتر داشته است. حالا آفیس ۳۶۵، صد میلیون کاربر فعال دارد که ۳۵ درصد نسبت به زمان مشابه سال پیش، بیشتر شده است.

در مجموع این آمارها نشان می‌دهند که مایکروسافت دیگر آن شرکت قدیمی‌ای نیست که تنها به فروش سیستم عامل و آفیس متکی باشد و ساتیا نادلا این شرکت را به سمت خوبی رهبری کرده است.

در مجموع میزان درآمد مایکروسافت در سه ماه اقتصادی سوم سال، ۲۳.۶ میلیارد دلار  و سود خالص این شرکت ۵.۷ میلیارد دلار بوده است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.