نخستین عکس‌های رنگی واقعی از قطب شمال زحل

0

از چند روز پیش، یعنی از ۲۶ آوریل، فضاپیمای کاسینی، نخستین مرحله شیرجه خود را به سمت زحل آغاز کرده است تا در واپسین روزهای فعالیت خود به نزدیک‌ترین فاصله ممکن از مشتری برسد و از حلقه‌های زیبای زجل هم به این سیاره نزدیک‌تر شود.

مسلما دیدن نمای نزدیک قطب شمال اسرارآمیز زحل، برای خیلی‌ها جذابیت زیادی دارد.

همان طور که می‌دانید در مأموریت‌های فضایی عکس‌های با RAW سیاه و سفید گرفته می‌شوند و این عکس‌ها بعد از پردازش، گاهی برای جذابیت‌های عمومی و گاهی هم به منظورهای علمی، به فرمت رنگی تبدیل می‌شوند.

در سایت ناسا هم می‌توانید تازه‌ترین عکس‌های کاسینی از زحل را به همین صورت ببینید.

اما سؤالی که مطرح است، این است که اگر کاسینی سرنشین‌دار بود، آن ساختار قطب شمال زحل به چه رنگی دیده می‌شد؟

این لکه که به صورت یک ساختار شش وجهی هم دیده شده، حاصل تندبادها با سرعت حدود ۴۸۰ کیلومتر در ساعت است. در بازآفرینی‌های رنگی کاذب قبلی، ساختار قطب شمال زحل عموما رنگی مایل به قرمز داشت.

اما کارشناسان بر این باورند که پراش یا تفرق نور خورشید، باعث می‌شود که رنگ واقعی این لکه، همان طور که ما آسمان را آبی می‌بینیم، به رنگ آبی باشد.

بر این اساس یک فیزیکدان ذرات فضایی به نام سوفیا نصر، روی عکس‌های خام کار کرده، به آنها رنگ واقعی داده و با ترکیب سه عکس جدای کاسینی که با فیلترهای سرخ، سبز و آبی گرفته شده بودند، سرانجام به این عکس رسیده است:

او این عکس را توییت کرد که مورد استقبال بسیار خوبی قرار گرفت و به زودی افراد دیگر هم از کار او تقلید کردند و عکس‌های حتی جذاب‌تری را منتشر کردند. از جمله این عکس:

منبع

بنر سایت دانلود فیلم نمایش دسکتاپ
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.