عجیب‌ترین مرزهای دنیا

6

۱- آرامگاه سلیمان شاه، قسمتی از خاک ترکیه در داخل خاک سوریه:

آرامگاه سلیمان شاه در شمال شهر حلب واقع شده‌است. این آرامگاه با وجودی که در خاک سوریه واقع شده، ولی بر اساس پیمان‌نامه‌هایی که پس از سقوط امپراتوری عثمانی وضع شد، بخشی از قلمروی ترکیه در خاک سوریه محسوب می‌شود.

در این آرامگاه، سلیمان شاه، پدر ارطغرل غازی و پدربزرگ عثمان غازی بنیانگذار سلسله عثمانی دفن شده است.

در سال ۱۹۳۸ ساختمانی بزرگ در آن منطقه بنا گردید و ژاندارمری ترکیه در محل مستقر شد و ارتش ترکیه مسئولیت حفاظت از آرامگاه را بر عهده گرفت.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در سال ۱۹۷۳ دولت سوریه با ساخت سد بر روی دریاچه اسد موجب زیر آب رفتن آرامگاه و روستاهای اطراف گردید. اما دولت سوریه با هماهنگی با ترکیه قبل از بهره‌برداری، ساختمان ژاندارمری و آرامگاه و همچنین روستای کاراکوزک را به محلی امن منتقل کردند.

به دنبال جنگ داخلی در سوریه، در سال ۲۰۱۵، طی یک عملیات نظامی، ارتش ترکیه، بقایای جسد سیلیمان شاه را از بیم نابودی محل در جریان درگیری‌ها به جنوب، جایی در داخل خاک ترکیه در ۱۸۰ متری مرز منتقل کرد. اما تکریه تصریح می‌کند که جابجایی موقت است.

۲- مرز عمان و امارات

به ای نقشه دقت کنید:

اگر خوب دقت کنید، می‌بینید که در داخل امارات، قسمتی کوچکی از عمان کاملا محصور شده است.

اما اگر نقشه بزرگ‌تر را ببینید، بیشتر متعجب می‌شوید!

در داخل همین قسمت کوچک از کشور عمان با سه هزار نفر جمعیت که به کلی در داخل خاک امارات است، یک روستا با ۴۰ ساختمان قرار دارد که این روستا متعلق به امارات است!

این وضعیت خاص، حالت جالبی را ایجاد می‌کند، یعنی شما از این قسمت کوچک خاک امارات اگر بخواهید به خاک اصلی امارات پا بگذارید باید از از دو پست مرزی بگذرید!

در همان نقشه اول هم اگر دقت می‌کردید، می‌دیدید که قسمتی از خاک عمان به کل از خاک اصلی منفک است:

حالا یک وضعیت خاص در اینجا، نقشه زیر را ببینید و تصور کنید شخصی بخواهد این سفر کوتاه را انجام بدهد! او باید از چند پست مرزی بگذرد و چند بار مهر در گذرنامه‌اش بخورد؟!

۳- قبرس

خیلی‌ها تصور می‌کنند که نقشه قبرس به همین تر و تمیز است:

بعضی‌ها که مطالعه بیشتری دارند، اخبار را بیشتر دنبال می‌کنند یا اهل سفرند، می‌دانند که قبرس یک قسمت جنوبی به نام جمهور قبرس و یک قسمت شمالی تحت تسلط ترکیه دارد:

اما جالب است بدانید که نقاط کوچکی از قبرس هنوز جوز خاک انگلیس هستند و یک ناحیه حائل تحت تسلط سازمان ملل متحد بین شمال و جنوب هم وجود دارد:

اما اگر دقیق‌تر شویم می‌بنیم که در منطقه تحت تسلط انگیش، قسمت‌های کوچکی هستند که خاک جمهوری قبرس هستند و در منطقه محافظت شده توسط سازمان ملل، هم قطعه کوچکی از منطقه تحت مالکیت ترکیه وجود دارد.

تاریخچه قبرس را می‌توانید در ویکی‌پدیا بخوانید تا آگاهی یابید که تحت چه شرایطی قبرس چنین تقسیم شده است.

۴- آسیای میانه

به این نقشه دقت کنید که در آن قسمتی از خاک کشورهای ازبکستان، تاجیکستان و قرقیزستان، نمودار است:

نزدیک‌تر می‌رویم:

همان طور که می‌بینید جزیره‌های از خاک ازبکستان در داخل خاک قرقیزستان محصور هستند.

دو قسمت از خاک تاجیکستان در داخل خاک قرقیزیستان است و یک قسمت‌اش در داخل خاک ازبکستان!

در ضمن در گوشه راست و بالای تصویر هم مشخص است که قسمتی از خاک قرقیزستان در داخل خاک ازبکستان است!

گفته می‌شود که استالین با سکونت دادن فرمایشی اقوام مختلف در مناطقی تازه، مسبب ایجاد چنین وضعیتی بوده است.

اما شاید عجیب‌تر از همه اینها ملاحظه این نقشه باشد:

قسمتی از خاک ازبکستان کاملا داخل خاک قرقیزستان است. اما جالب است که ۹۹ درصد ساکنان این منطقه تاجیک هستند!

۵- جزیره Pheasant

در مرز بین فرانسه و اسپانیا، رودی به نام Bidasoa جاری است. در این رود جزیره کوچک هفت هزار متر مربعی به نام Pheasant قرار دارد که طبق توافق هر شش ماه مالکیت‌اش بین فرانسه و اسپانیا، تغییر پیدا می‌کند!

جالب است که هر ۶ ماه مراسم تغییر مالکیت به صورت منظم برگزار می‌شود و از سال ۱۶۵۹ که چنین توافقی انجام شد تا حالا ۷۰۰ بار مالکیت این جزیره، دست به دست شده!

 

   

پستهای اخیر

این آی‌فون ۱۱ پرو که لوگوی اپل بر روی آن بد چاپ شده بود با قیمت ۲۷۰۰ دلار به فروش رسید!

کلکسیونرهای تمبر، اسکناس یا سکه، علاقه بسیار زیادی به پیدا کردن و گردآوری نمونه‌هایی دارند که به صورت نادر، مشکلی در چاپ یا ضرب آنها وجود داشته است. ولی واقعا نادر است که چنین چیزی را در مورد گوشی‌های آی‌فون ببینیم. این هفته عکسی از…

۱۳ پارادوکس عجیب و تفکربرانگیز زندگی مدرن که یک کاربر توییتر فهرست کرد

ما تصور می‌کنیم که توییتر، جایی برای نوشتن مطالب عمیق و طولانی نیست. اما گاهی رشته‌توییت‌هایی هم توسط کاربران ایرانی و هم فرنگی گذاشته می‌شود که بسیار جذاب هستند. مثلا حدود یک هفته قبل یک کاربر توییتر به نام دیوید پرل، یک رشته توییت جالب…

حالا دیگر کاربران نسخه دسکتاپ اسپاتیفای هم می‌توانند قطعات موسیقی را دانلود کنند تا آفلاین از طریق…

اسپاتیفای مدت‌هاست که شیوه گوش کردن به موسیقی را تغییر داده است و به کمک آن می‌شود به صورت قانونی و بدون نقض کپی رایت به اقیانوسی از موسیقی‌ گوش کرد. البته ما کاربران ایرانی هنوز از عهد آنالوگ و دانلود بیرون نیامده‌ایم. یعنی هنوز همان…

اطلاعات عمومی کاربران کلاب‌هاوس به صورت تجمیع‌شده منتشر شد: انتشار رایگان اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون…

برخی منابع از جمله سایت CyberNews که معمولا اخبار هک و رخدادهای امنیتی فضای مجازی را منتشر می‌کنند؛ از انتشار رایگان و آزاد اطلاعات عمومی کاربران در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس شامل اطلاعات بیش از ۱.۳ میلیون کاربر خبر داده‌اند. این اطلاعات…

به مناسبت سالمرگ انور خوجه بخوانید: کتاب انور خوجه، مشت سرخ آهنین، نوشته بلندی فوزیو، ترجمه بیژن…

انور خوجه مردی کتابخوان، خوش برخورد و خوش سیما بود اما زیر این لایه بیرونی شخصیتی به غایت متعصب، بیگانه ستیز، بدگمان و خونریز آرمیده بود. از بخت بد مردم آلبانی، این مرد که خود را مارکسیست لنینیست می‌نامید زمام امور این کشور را در پی…

این کرم صدپا برای در امان ماندن از شکارچیان خود و ترساندن آنها خود را به شکل ددپول یا جمجمه‌ای با دو…

استتار جانداران یا ایجاد ویژگی‌های ظاهری که باعث در امان ماندنشان از شکارچیان می‌شوند، گاهی بسیار عجیب می‌شوند و آدم درمی‌ماند که چه سیر تکاملی برای ایجاد هر یک از آنها طی شده است. یکی از عجیب‌ترین از مکانیسم‌ها را یک کرم صدپای خاص دارد.…

6 نظرات
 1. آرش می گوید

  سلام.

  جاده Saatse Boot هم در نوع خودش جالب می باشد. اگر مقدور بود به متن اضافه بفرمائید. این جاده از استونی گذشته وارد روسیه شده و دوباره وارد استونی می شود. در این جاده کسی اجازه پیاده راه رفتن را ندارد و باید حتما با ماشین یا چارپایان باشند!
  با احترام

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   بله، عجایب چغرافیای سیاسی دنیا خیلی بیشتر از اینهاست. منتها می‌ترسم اگر زیاد به این مطلب متمرکز شود، شبیه شلدون بیگ بنگ تئوری بشوم 🙂

 2. پژمان می گوید

  واقعا مقاله جالبی بود ممنون

 3. به دونه می گوید

  همیشه آتش جنگ آماده شعله ور شدنه، اگه توطئه نیست، پس چیه؟
  همیشه قدرتمندان دوران از این روش برای تسلط به امور استفاده میکنند.
  به قول دائی جان ناپلئون، کار، کار این اینگلیساس 🙂

 4. محمد می گوید

  سلام و درود به خاطر وبسایت فوق العاده شما
  در مورد دلایل چنین تقسیم مرزی بین عمان و عمارات اطلاعی دارید؟

  1. محمد می گوید

   ببخشید امارات!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.