نسخه بتای امن‌ترین، خصوصی‌ترین و مستقل‌ترین موتور جست‌وجوی وب دنیا منتشر شد

اکنون میلیاردها کاربر گوگل یک موتور جست‌وجوی کاملا جدید و امن دارند

0

برای ده‌ها است که گوگل امپراطور بی‌چون و چرای جست‌وجوی وب است. در این مدت، هرگز مایکروسافت و دیگر موتورهای جست‌وجو از جمله موتورهای جست‌وجوی امنیت‌محور مانند DuckDuckGo نتوانستند این بازار را برای گوگل تنگ و کوچک کنند.

گوگل ۷۰ تا ۹۰ درصد بازار جست‌وجوی اینترنت جهانی را در دست دارد و هیچ‌ شرکتی حتی به نزدیکی آن نرسیده است. در سال‌های اخیر، مایکروسافت با موتور جست‌وجوی بینگ موفقیت‌هایی کسب کرده است ولی فاصله بسیار زیادی با موتور جست‌وجوی گوگل دارد. مدت‌ها است کاربران اینترنت هیچ گزینه‌ای برای جست‌وجوی خوب در وب و اینترنت جز مراجعه به گوگل ندارند.

در این شرایط، که کاربران و رگولاتوری‌ها به طور فزاینده‌ای خواهان امنیت و حریم خصوصی بیشتر هستند؛ شرکت پشت سر مرورگر Brave که از رمزنگاری دیجیتالی بهره می‌برد؛ وعده کرده یک موتور جست‌وجوی جدید کاملا محافظ حریم خصوصی کاربران و شفاف جایگزین گوگلی کند که از فناوری‌های ردیابی کاربران و تبلیغات‌محور سود می‌برد.

این هفته نسخه بتای موتور جست‌وجوی Brave Search راه‌اندازی شده است. این موتور جست‌وجو سعی می‌کند بدون هیچ‌گونه وابستگی به ایندکس وب، به طور مستقل عمل کرده و کاربران، کلیک‌ها و جست‌وجوهای آن‌ها هرگز ردیابی نشود.

مدیر اجرایی Brave که رئیس سابق مرورگر فایرفاکس موزیلا نیز بوده، در بیانیه راه‌اندازی موتور جست‌وجوی جدید می‌گوید:

«برخلاف موتورهای جست‌وجوی قدیمی که کاربران را ردیابی و پروفایل می‌کنند؛ و موتورهای جست‌وجوی جدیدتر که اکثر از موتورهای قدیمی‌تر بهره می‌برند و دیگر مبتنی بر ایندکس و پروفایل‌سازی نیستند؛ موتور جست‌وجوی Brave Search از روش جدیدی برای یافتن و فهرست‌بندی نتایج کاربران استفاده می‌کند.»

اگر موتور Brave نتواند به نتایج دلخواه و کافی برسد؛ از نتایج دیگر موتورهای جست‌وجوها استفاده می‌کند ولی از یک مفهوم و معیار استقلال در نتایج بهره‌مند است تا نتایجی منحصربه‌فرد به کاربر نمایش دهد.

آینده‌ای نزدیک: تبلیغات خصوصی مبتنی بر رمزارز

موتور Brave Search اواخر امسال به جست‌وجوگر پیش‌فرض مرورگر Brave تبدیل خواهد شد ولی فعلا از طریق آدرس وب search.brave.com در دسترس کاربران علاقه‌مند است تا برای تست و استفاده از آن نیازی به تغییر مرورگر وب و وابستگی حتمی به مرورگر Brave نباشد.

در حالی‌که هنوز مرورگر Brave سهم ناچیزی از بازارهای جهانی مرورگرهای وب را در اختیار دارد ولی هر ساله با یک نرخ ثابتی در حال رشد است. اکنون، این مرورگر وب ماهیانه نزدیک به ۳۲ میلیون کاربر دارد. این مرورگر در ماه مارس ۲۰۲۰ فقط ۲۵ میلیون کاربر داشت.

مدیر اجرایی Brave Search می‌گوید خصوصی‌ترین موتور جست‌وجوی این صنعت است. همین‌طور، تنها موتور جست‌وجوی مستقلی است که به کاربران امکان کنترل و اطمینان از هر داده‌ای را می‌دهد و می‌تواند یک جایگزین برای هر موتور جست‌وجوی شرکت‌های بزرگ فناوری باشد.

Brave Search می‌خواهد خلا واضح و مشخصی از بازار امروز دنیای وب را پر کند. میلیون‌ها کاربر اعتماد و اطمینان خود به شرکت‌های بزرگ فناوری و موتورهای جست‌وجویی مانند گوگل را از دست دادند و به دنبال راهکارهایی برای کنترل داده‌های خود هستند.

مدیر اجرایی Brave Search می‌گوید در فاز اولیه، برنامه‌ای برای نمایش تبلیغات ندارند ولی در ادامه تبلیغات به صورت رایگان و پولی به این موتور جست‌وجو اضافه می‌شوند. در گام بعدتر هم از رمزارزها پشتیبانی خواهد شد.

وقتی این موتور جست‌وجو به طور کامل آماده ارائه شد؛ تبلیغات خصوصی مبتنی بر رمزارز BAT در جست‌وجوها نمایش داده می‌شوند؛ همان روندی که برای نمایش تبلیغات در مرورگر Brave استفاده شد.

منبع Forbes
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.