افزایش رشد موهای صورت و بدن زنان یا هیرسوتیسم چه علت‌هایی دارد و چطور درمان می‌شود؟

0

افزایش رشد موهای صورت و بدن (هیرسوتیسم)

مردنمایی

بطور طبیعی تمام خانمها دارای مقادیر اندکی از هورمون جنسی مردانه هستند که توسط غدد فوق کلیوی و تخمدان ها ترشح می شود. با این حال، اگر تولید این هورمونهای مردانه در خانمها بطور قابل ملاحظه ای افزایش پیدا کند، ویژگیها و صفات مردانه در این خانمها پیدا خواهد شد که این وضعیت را اصطلاحا “مرد نمایی”(Virilization) می گویند.

علایم وضعیت مردنمایی عبارتند از: کلفت شدن صدا، افزایش رشد موهای صورت و بدن که به آن اصطلاحا “هیرسوتیسم” (Hirsutism) گفته می شود، نازک شدن موهای قسمت گیجگاه و بالای سر.

این علایم اغلب باعث مشکلات و ناراحتیهای روانی نیز در خانمها می شوند. خیلی به ندرت ممکن است این وضعیت از هنگام تولد نیز وجود داشته باشد که در این صورت بخاطر یک اختلال ژنتیکی است که باعث بهم خوردن تعادل هورمونها شده است.

علل ایجاد مردنمایی در خانمها

اگر مرد نمایی در سنین بزرگسالی روی دهد، علل احتمالی ایجاد آن عبارتند از: ناهنجاریهای تخمدانها مثل وجود بعضی از انواع کیستهای تخمدان، سرطان تخمدان، سندروم تخمدان پلی کیستیک، وجود تومور در غده فوق کلیوی که باعث افزایش ترشح هورمونها می شود و مصرف داروهای حاوی هورمونهای مردانه توسط خانمهای ورزشکار

علایم مردنمایی در خانمها

علایم مردنمایی با افزایش هورمونهای جنسی مردانه در خانمها به تدریج ایجاد می شود. این علایم عبارتند از:

رشد بیش از حد موهای صورت و بدن

فقدان و یا کم بودن قاعدگیها.

کاهش اندازه پستانها.

بزرگ شدن کلیتوریس

بزرگ شدن حنجره (سیب آدم) و کلفت شدن صدا

نازک شدن موهای قسمت گیجگاه و بالای سر.

افزایش هورمونهای مردانه در خانمها می تواند منجر به افزایش عضلات آنها شده و شکل بدن آنها را همچون مردان کند.

درمان

در چنین مواردی، پزشک اقدام به معاینه و درخواست انجام آزمایشهایی را خواهد نمود تا علت ایجاد این وضعیت را کشف نماید. این آزمایشها شامل آزمایش خون برای اندازه گیری میزان هورمونهای بدن، انجام سی تی اسکن برای کشف وجود تومور در غده فوق کلیه و سونوگرافی برای بررسی تخمدانها می باشد. اگر هیچ علتی برای آن پیدا نشد، تجویز قرص های ضدبارداری به منظور کم کردن تولید هورمونها از تخمدانها و کاهش میزان هورمون جنسی مردانه صورت می گیرد. برای از بین بردن موهای زاید، می توان از روشهایی مثل الکترولیز استفاده نمود.


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.