مشکلات نوک پستان: تغییر شکل و ترشح از نوک پستان

0

مشکلات نوک پستان ها نسبتا شایع می باشد اما خوشبختانه اکثر آنها اصلا خطرناک نیستند.

شکل نوک پستان

بعضی از خانمها دارای نوک پستانهایی هستند که به طور طبیعی به داخل کشیده شده و فرو رفته است. این وضعیت اصلا اهمیتی ندارد مگر اینکه بخواهید به نوزادتان شیر بدهید که در چنین مواقعی، اشکالاتی پیش خواهد آمد. استفاده از محافظهای نوک پستان که در زیر کرست قرار داده می شود، در هنگام حاملگی می تواند به بیرون زدن نوک پستان کمک نموده و باعث شود که نوزادتان راحت تر شیر بخورد.

اگر با بالا رفتن سن شما، تغییراتی در نوک پستان ایجاد شد و به داخل یا یک سمت کشیده شد، بهتر است با پزشک خود در این موارد مشورت نمایید. اغلب این مسایل طبیعی بوده و فقط مربوط به بالا رفتن سن می باشند زیرا مجاری اصلی شیری که در زیر نوک پستان قرار دارند با افزایش سن، کوتاهتر و پهن تر می شوند. وقتی این مجاری کوتاهتر می شوند باعث می شوند که قسمت وسط نوک پستان به داخل کشیده شود. گاهی اوقات که این مجاری کوتاه و پهن می شوند، باعث می گردند که داخل آن پر از ماده ای شبیه پنیر شود که ممکن است از نوک پستان ترشح شود. پزشک ممکن است برایتان تقاضای ماموگرافی کند تا مشخص گردد که آیا در پشت نوک پستانتان، توده یا غده ای وجود دارد یا خیر.

گاهی اوقات، کشیدگی نوک پستان ممکن است علامتی از وجود التهاب در مجاری زیر آن باشد. برای خانمهایی که دچار تغییر شکل نوک پستان یا به داخل کشیده شدن آن هستند، معمولا برای اینکه احتمال وجود سرطان پستان را رد نماییم، اقدام به گرفتن یک ماموگرام (ماموگرافی) می شود. به محض اینکه معلوم گردد که هیچگونه بیماری وخیمی باعث تغییر شکل نوک پستان شما نشده است، شما می توانید خیالتان راحت باشد که این تغییر شکل نوک پستان مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد.

ترشح از نوک پستان

ترشح نوک پستان معمولا از مجرای زیر آن بیرون می آید اما گاهی اوقات ممکن است از سطح خود پستان ایجاد شود. کلمه “ترشح” احساس ناخوشایندی به دست می دهد اما در حقیقت دو سوم خانمهایی که حامله نیستند می توانند با تمیز کردن و ماساژ دادن پستان، باعث تولید و خروج مایعی از نوک پستانشان شوند. یک شکل شایع از ترشح، ترشح شیر از نوک پستان می باشد که می تواند بعد از مدت طولانی که از پایان از شیر گرفتن کودک می گذرد، نشت کردن شیر وجود داشته باشد (شاید برای ماهها یا حتی سالها).

در موارد نادری ممکن است در خانمی که هرگز حامله نشده است، پستانش شروع به تولید شیر و خروج آن از نوک پستان کند.

تمام خانمها (حتی آنهایی که هرگز حامله نشده اند) در پستانهایشان دارای مایعی هستند، اما این مایع به طور طبیعی راهی برای خروج از پستان پیدا نمی کنند زیرا مجاری آن توسط ماده ای به نام کراتین” مسدود شده است. فعالیت جنسی یا تمرینات ورزشی شدید ممکن است باعث جابجایی این ماده مسدود کننده شود و بنابراین راه آن باز شده و مقداری مایع از نوک پستان خارج می گردد. این مایع که ممکن است از یک یا هر دو پستان خارج شود، معمولا در مقادیر خیلی کمی بوده و رنگهای مختلفی از زرد کمرنگ تا سبز و آبی پررنگ را دارا می باشد. در تمام موارد، این مایع های رنگی طبیعی بوده و نباید از وجود آنها نگران شد. ترشحی که به علت وجود بیماری مجاری پستان باشد، مشکلات بیشتری ایجاد کرده و در مقادیر خیلی بیشتری و در تمام مواقع ایجاد می شود. یک ترشح زرد یا خون آلود به احتمال زیاد در اثر وجود یک زگیل به نام “پاپیلوم” (Papilloma) در یکی از مجاری زیر نوک پستان ایجاد می شود. ترشحات خون آلود، دایمی یا دردسرساز، به راحتی با برداشتن مجرای غیر طبیعی، درمان می گردند. برای این کار احتیاج به یک عمل جراحی خیلی ساده می باشد که با ایجاد یک برش کوچک در اطراف پستان انجام می شود و بسیار عمل موفقیت آمیزی می باشد.

یک ترشح غلیظ و پنیری می تواند در خانمهای مسن تر که دارای مجاری پهن هستند ایجاد شود. مجاری پهن آنها پر از ماده ای پنیری می شود که می تواند از طریق نوک پستان به خارج راه پیدا کند.

همچنین ممکن است از پوست اطراف نوک پستان هم ترشحی ایجاد شود. بعضی از خانمها در قسمت آرئولا (پوست اطراف نوک پستان) دچار اگزما هستند. گرچه علت بروز این اگزما مشخص نمی باشد اما می توان به راحتی و با کمک یک کرم استروئیدی (کورتون) آن را درمان نمود.

علت احتمالی دیگر ترشح از نوک پستان، وجود یک بیماری به نام بیماری پاژه” می باشد. این بیماری باعث بروز یک زخم بر روی سطح نوک پستان می شود و معمولا نشانه وجود سرطان در پستان می باشد. به همین دلیل، خانمهایی که دارای ترشحاتی از نوک پستان یا پوست اطراف آن هستند، نیاز به یک معاینه دقیق پستان بعلاوه ماموگرافی دارند. همچنین در صورت نیاز ممکن است نمونه ای از پوست یا بافت پستان جهت دیدن زیر میکروسکوپ به آزمایشگاه پاتولوژی فرستاده شود. اگر در آزمایشها مشخص گردید که بیماری پاژه وجود دارد، یک جراحی معمولا” باید انجام شود. در این عمل جراحی، نوک پستان و بافت زیر آن برداشته می شود و بدنبال آن، یک دوره رادیوتراپی انجام می شود و یا اینکه اصلا گل پستان برداشته می شود (عمل جراحی ماستکتومی)

نکات اصلی

به مشکلات نوک پستانها شایع می باشند.

به فرو رفتن نوک پستان ها به داخل ممکن است بر اثر عفونت، بالا رفتن سن و یا سرطان ایجاد شود.

اکثر ترشحات نوک پستان، معمولا بی خطر می باشند و جای نگرانی ندارند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.