معرفی کتاب ” ترغیب “، نوشته جین آستین + کتاب صوتی رایگان

0

جین آستین در ۱۶ دسامبر ۱۷۷۵ در استیوِنتن، همپشر، جنوب شرقی انگلستان، به دنیا آمد. او هفتمین فرزند یک کشیش ناحیه بود. در سال ۱۸۰۱ که پدرش بازنشسته شد، خانواده آستین به بث نقل‌مکان کرد. پدر در سال ۱۸۰۵ از دنیا رفت و جین آستین و مادرش چندبار نقل‌مکان کردند، تا سرانجام در سال ۱۸۰۹ در نزدیکی التن در همپشر ماندگار شدند. جین آستین در همین محل ماند و فقط چندبار به لندن سفر کرد. در مه ۱۸۱۷ به سبب بیماری به وینچستر کوچ کرد تا نزدیک پزشکش باشد، و در ۸ ژوئیه ۱۸۱۷ همان‌جا درگذشت.

جین آستین نوشتن را از نوجوانی آغاز کرد. قبل از انتشار آثارش بارها در آن‌ها دست می‌برد و بازبینی‌شان می‌کرد. چهار رمان عقل و احساس، غرور و تعصب، منسفیلد پارک و اِما به ترتیب در سال‌های ۱۸۱۱، ۱۸۱۳، ۱۸۱۴ و ۱۸۱۶، یعنی در زمان حیات جین آستین منتشر شدند. رمان‌های نورثنگر ابی و ترغیب در سال ۱۸۱۸، یعنی بعد از مرگ نویسنده، به چاپ رسیدند. دو اثر به نام‌های لیدی سوزان و واتسن‌ها (ناتمام) نیز از کارهای اولیه جین آستین باقی مانده است. او پیش از مرگ مشغول نوشتن رمانی به نام سندیتن بود که قسمت‌های پراکنده آن در دست است. جین آستین در محیطی نسبتا منزوی زندگی کرد و اوقات خود را بیشتر به نوشتن گذراند. به نظر نقادان، او نبوغی دووجهی داشت: هم طنز قدرتمندی داشت و هم اخلاقیات و روحیات آدم‌ها را خوب می‌شناخت. این دو وجه در نوشته‌های او نیز تجلی یافته است. زندگی اجتماعی و خانواگی محملی است که نویسنده به کمک آن، با ژرف‌اندیشی، درباره انسان‌ها و روابط آن‌ها قضاوت می‌کند و نظر می‌دهد.

رمان‌های جین آستین از پرخواننده‌ترین آثار در ادبیات جهان‌اند و حدود دویست سال است که نسل‌های پیاپی با کشش و علاقه روزافزون رمان‌های او را می‌خوانند.

ترغیب در سال ۱۸۱۸ (عملاً در دسامبر ۱۸۱۷) بعد از مرگ جین آستین منتشر شد. اما جین آستین آن را در سال‌های ۱۸۱۵ و ۱۸۱۶ نوشته بود. این آخرین رمان جین آستین نیز سرشار است از طنز، نکته‌بینی و نگاه هوشمندانه به رفتار آدم‌ها. اما غیر از این‌ها، که ویژگی همه رمان‌های جین آستین به شمار می‌روند، تفاوتی میان ترغیب و رمان‌های دیگر او به چشم می‌خورد، و آن لحن بدبینانه‌تر این رمان است. قهرمان این رمان، ان الیوت، در محیط محدودش مدام کلنجار می‌رود، یعنی همان کاری را می‌کند که خواستگار سابقش (کاپیتان ونتوِرث) در نبردهای دریایی می‌کند. پس از جنگ چه خواهد شد؟

متنی که مترجم مبنای کار قرار داده است همان نسخه سال ۱۸۱۸ است که بعدها ویراستارانی در آن اصلاحاتی اعمال کردند.

امیدوارم این ترجمه نیز مانند پنج ترجمه قبلی (عقل و احساس، غرور و تعصب، منسفیلد پارک، اِما و نورثنگر ابی) مورد استفاده دوستداران ادبیات قرار بگیرد. از همه کسانی که در این سال‌ها مشوق من در ترجمه هر شش رمان جین آستین بوده‌اند صمیمانه تشکر می‌کنم.

از مدیریت و کارکنان نشر نی که کتاب را به شکل شایسته‌ای تولید کرده‌اند سپاسگزارم، همچنین از سرکار خانم مونا سیف که متن ترجمه را پیش از انتشار خواندند و پیشنهادهای مفیدی دادند.

رضا رضایی

تابستان ۱۳۸۷


ترغیب
نویسنده : جین آستین
مترجم : رضا رضایی


دانلود کتاب صوتی کتاب ” ترغیب “، نوشته جین آستین (رایگان)

دانلود کتاب صوتی

کلیک کنید


معرفی کتاب: کتاب های جدید را با سایت « یک پزشک » دنبال کنید.
کتاب صوتی: کتاب‌های صوتی رایگان را از سایت « یک پزشک» دانلود کنید و گوش کنید.

برخی از پست‌های این دسته‌ها:


   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.