کار گیکی که گروه موسیقی رادیوهد انجام داد: برنامه پنهان شده در آلبوم مناسبتی این گروه که تنها با کامپیوترهای قدیمی می‌توانست اجرا شود!

0

گروه موسیقی رادیوهد، به مناسبت ۲۰ سال انتشار آلبوم OK Computer، دست به کار بسیار جالبی زده است.

به این مناسبت این گروه یک نسخه بسیار ویژه از این آلبوم را به قیمت ۱۰۰ پوند عرضه کرده و عنوانش را OKNOTOK را گذاشته است.

این آلبوم در واقع یک بسته بسیار منحصر به فرد است و در آن یک کتاب هنری از تصاویر مربوط به این گروه، مجموعه‌ای از یادداشت‌های «تام یورک»، نسخه محدود وینیل این آلبوم و البته یک نوار کاست از این آلبوم قرار داده شده.

تا اینجای کار، چیز روتینی بود و معمولا گروه‌های موسیقی معروف چنین بسته‌های مناسبتی را هر چند وقت یک بار ارائه می‌کنند.

اما رازی در نوار کاست نهفته بود، یک Easter egg یا تخم‌مرغ شانسی.

بیشتر نوار کاست متشکل از دموهای ترانه‌های رادیوهد بود. اما در قسمتی از آلبوم یک قطعه صدای دو دقیقه‌ای با فرکانس بالا وجود داشت.

این قطعه عجیب مورد توجه خیلی‌ها قرار گرفت و سرانجام اعضای سایت ردیت، پرده از راز آن برداشتند.

وقتی این قطعه صوتی به شبیه‌ساز کامپیوتر قدیمی ZX Spectrum داده شد، مشخص شد که خریداران آلبوم با یک برنامه کامپیوتری کوچک روبرو هستند.

در این برنامه به صورت اسکرولی نام اعضای گروه و نیز نوشته‌های مربوط به گروه به صورت پیام‌های نوشتاری چشمک‌زن و رنگی مشاهده می‌شود.

خوشبختانه در یوتیوب می‌توانید، ویدئوی گرفته شده از این برنامه را ببینید.

البته شاید بدانید که این نخستین بار نیست که رادیوهد همزمان با رونمایی از آلبوم‌های خود، چیزهای گیکی و فناورانه هم عرضه می‌کند.

در سال ۲۰۱۳، این گروه همزمان با رونمایی از آلبوم King of Limbs یک اپلیکیشن iOS عرضه کرد و حتی یکی از آلبوم‌های قبلی این گروه به صورت رایگان روی بیت‌تورنت برای دانلود هواداران قرار داده شد.

منبع

 


 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.