آیا ساندکلاد تا ۸۰ روز دیگر غرق خواهد شد؟ کجای راهبرد اقتصادی ساندکلاد اشتباه بود؟

2

متأسفانه این سال‌ها، هر سرویسی که برای ما کاربردی و دوست‌داشتنی از آب درمی‌آید، به سرعت محو و نابود می‌شود.

گوگل ریدر- فرندفید و (بلاگر و وردپرس دات کام با واسطه داخلی!) نمونه‌هایی از این سرویس‌ها هستند.

و حالا در کمال تعجب و شگفتی، اخباری از مشکلات اقتصادی جدی ساندکلاد SoundCloud هم به گوش می‌رسد. طوری که سر پا ماندن این سرویس، فعلا تا 80 روز دیگر قطعی است و بعد از آن معلوم نیست، چه بر سر این سرویس محبوب بیاید.

چرا ساندکلاد را دوست داشتیم؟

چون می‌توانستیم با آن به موسیقی آماتوری و سبک‌های نو گوش کنیم. این سرویس رابط کاربری خوب و سرراستی داشت. به علاوه تعداد زیادی از کاربران ایرانی هم از آن برای آپلود پادکست‌های خود استفاده می‌کردند.

مؤسسان ساند کلاد یعنی الکس لجونگ و اریک والفورس به خاطر همین بحران ملی مجبور شده‌اند که هفته پیش 40 درصد از کارکنان خود را اخراج کنند. اخراج این عده یعنی ۱۷۳ نفر برای بسیاری از کارکنان این شرکت، خیلی گران و غیرقابل پذیرش است. جالب است بدانید که شماری از همین نیروهای تعدیل‌شده، همین دو سه ماهه استخدام شده بودند و آنها برای کار در ساندکلاد، مجبور شده بودند زندگی خود را تغییر بدهند، کوچ کنند و خانه‌های قبلی خود را به فروش برسانند!

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

در عکس بالا دفتر برلین ساندکلاد را می‌بینید. انتشار عکس‌هایی مثل این، خیلی‌ها را متقاعد کرده بود که ساندکلاد یک شرکت رؤیایی برای کار است.

به این کارکنان اصلا وضعیت خطیر ساندکلاد اطلاع داده نشده بود. یکی از کارکنان می‌گوید که موقع استخدام، برخورد شیکی با کارکنان می‌شده و به آنها یک هدفون و لپ‌تاپ اپل به رایگان داده می‌شد، طوری که شخص اصلا نمی‌توانست تصور کند که با یک شرکت بحران‌زده روبرو است.

ما هم مثل دیگران اصلا نمی‌توانستیم حدس بزنیم که ساندکلاد اینقدر مشکل دارد. ساندکلاد مدت‌ها بود که آمار بازدید خود را منتشر نکرده بود و اخرین آمار ارائه شده این بود که ساندکلاد، ماهانه 175 میلیون بازدیدکننده دارد. اما برآورد می‌شد که این میزان بازدید به 70 میلیون نفر تنزل پیدا کرده است.

در واقع کارشناسان اعتقاد دارند که مدل اقتصادی ساندکلاد مشکلاتی داشته است.

یکی از اساسی‌ترین مشکلات این بود که تکیه و تمرکز اصلی روی محتوای آماتوری تولیدشده توسط کاربران، هیچگاه نمی‌توانست این شرکت را به جایگاه شرکت‌های پخش جاری موسیقی مانند اسپاتیفای برساند.

از سوی دیگر این شرکت در پارادوکسی گیر افتاده بود:

  • اینکه در پی افزایش کاربر رایگان و نمایش بیشتر آگهی به آنها باشد.
  • یا سعی کند که با ارائه ویژگی‌های جذاب، کاربران را به اشتراک پولی، تشویق کند.

به هر حال به نظر می‌رسد که در صورتی که در 80 روز پیش رو، مدیران ساندکلاد نتوانند سرمایه‌گذار خوبی جذب کنند، ساندکلاد به محو شدن نزدیک خواهد شد.

منبع


   
2 نظرات
  1. Aidin می گوید
  2. pejman می گوید

    خوب از این لوکس بازی ها و بریز بپاش هاش کم میکرد … !!! چه کاریه وقتی داری ور شکست میشی هدفون و لپ تاپ اپل بدی به کارکنانی که استخدام کردی که اخراجشون کنی ؟!!؟!؟

    حیف یوتیوب موزیسین ها که الکی الکی رفت به باد …

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.