چرا وقتی گرسنه می‌شویم، اگر مدتی به آن بی‌اعتنایی کنیم، گرسنگی‌مان کاهش پیدا می‌کند؟

1

مکانیسم اشتها در انسان می‌توان خیلی موارد فریبنده باشد.

یک زمان شما واقعا ممکن است، منابع انرژی دسترس را در بدن از دست داده باشید، در این صورت هر کار کنید، حالت گرسنگی و ضعف شما برطرف نمی‌شود و مجبور هستید که چیزی بخورید.

اما آدم‌هایی که در طول زندگی خود درگیر دوره‌های رژیم غذایی و وزن کم کردن هستند، می‌دانند که خیلی وقت‌ها اشتهای ما واقعا نمایانگر، نیاز بدن ما به کالری نیست.

مثلا بعضی از افرادی که اضافه‌وزن دارند، در واقع دچار دوره‌های اضطراب متناوب هستند و یاد گرفته‌اند که با خوردن مقداری غذا، این اضطراب خود را کم کنند. برای مثال امتحان دارند یا در هنگام انجام پروژه خود به مشکلی برخورده‌اند، سر یخچال می‌روند و هر چیز در دسترس را می‌خورند. بسیاری از این افراد در این جین عادت دارند چیزهای پرکالری در دسترس را که می‌تواند شکلات و آجیل که بسیار پرکالری هستند، بخورند.

کمی که می‌گذرد، متوجه می‌شوند که با این کار مشکلشان حل نشده و بی‌جهت کالری زیاد را وارد بدنشان کرده‌اند و اضافه‌وزنشان را تشدید کرده‌اند، پس ممکن است بر مقدار اضطراب‌شان افزوده شود.

جالب است که در برخی چند دور این سیکل اضطراب – خوردن تکرار می‌شود.

این دسته افراد اگر یاد بگیرند که خودآگاهانه سیکل اضطراب خوردن را به یک سیکل بهتر مثلا اضطراب- ورزش کوتاه تغییر بدهند، سود بسیار خواهند برد. در آغاز این سیکل فقط خوآگاهانه انجام می‌شود، اما وقتی مدت کافی گذشت، این امر به یک عادت و سیکل خودبخودی سودمند تبدیل می‌شود.


به بحث خود در مورد اشتهای کاذب و حس گرسنگی ادامه می‌دهیم.

حتما متوجه شده‌اید که گاهی شب‌هایی که می‌خواهید رژیمی سر کنید یا اصلا شامی نخورید و به خوردن میوه قناعت کنید، یک حس گرسنگی فراگیر یکی دو ساعت قبل از خواب به شما غلبه می‌کند.

شما فکر می‌کنید که واقعا بدنتان به کالری نیاز پیدا کرده و اگر چیزی نخورید ممکن است ضعف کنید یا اصلا نتوانید بخوابید. اما حدود نیم ساعتی که می‌گذرد، ناگهان حس گرسنگی شما کاهش پیدا می‌کند. طوری که بسیار مواقع از خودتان می‌پرسید، پس چه شد آن همه حس گرسنگی؟! خوب شد چیزی نخوردم!

در پستانداران از معده و دوازدهه (یعنی قسمت او روده باریک)، هورمونی به نام گرلین ghrelin آزاد می‌شود که به آن هورمون گرسنگی هم می‌گویند. این هورمون با گذر کردن از «سد خونی -مغزی»، وارد مغز می‌شود و اشتها و حس گرسنگی را برمی‌انگیزد.

سطح این هورمون در طول شبانه‌روز کم و زیاد می‌شود و می‌تواند روی اشتها تأثیر بگذارد. منتها مطابق تحقیقی که در سال ۲۰۱۶، انجام شد، مشخص شد که رابطه بین سطح این هورمون و اشتها «مستقیم» نیست. یعنی این طور نیست که هر وقت سطح این هورمون بالا باشد، گرسنه شویم و تا زمانی که سطح هورمون پایین نیاید، حس گرسنگی ما ادامه پیدا کند.

در یک برنامه تحقیقاتی که روی ۵۹ فرد بالغ چاق انجام شد، از آنها خواسته شد که به مدت ۸ هفته، یک روز در میان روزه بگیرند. مشخص شد که با روزه گرفتن، سطح هورمون گرلین بالا می‌رود، اما به خاطر دلایل ناشناخته، حین روزه‌داری، خیلی وقت‌ها این افراد گرسنگی را گزارش نمی‌کردند.

پژوهشگران متوجه شدند که اگر بتوان حین گرسنگی‌های کاذب، روی چیزی تمرکز زیاد کرد، این حس خیلی زود رنگ می‌بازد.

حالا در افراد مختلف، این چیز می‌تواند متفاوت باشد، در یکی می‌تواند خواندن یک کتاب یا مقاله خوب، حواس شخص را از گرسنگی پرت کند و در دیگری، دیدن فیلم خوب، تمرکز روی یک کار یا عبادت.

البته دلیل دیگر کاهش حس گرسنگی، می‌تواند این باشد که در این مدت هورمون‌هایی در بدن شما آزاد می‌شوند که گلیکوژن موجود در کبد شما و نیز سایر منابع انرژی ذخیره شده را آزاد می‌کنند.


نتیجه‌ای که عاید می‌شود این است که برای مواقع گرسنگی‌های کاذبی که به شما دست می‌دهد، یک برنامه حواس‌پرت‌کن دلچسب از قبل آماده کنید.

اما مسلم است که اگر بی‌برنامه باشید ممکن است خیلی وقت‌ها، فریب حس گرسنگی را بخورید، به خصوص اگر به جای تلاش برای پرت کردن حواس خود، شخصی هم‌خانه شما باشد که مرتب شما را به خوردن تشویق کند، یا اینکه نزدیک آشپزخانه بمانید و بوی غذا در فضا پراکنده باشد!

اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با ۱۸ سال سایقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

آیا سیگار الکترونیکی ایمن‌تر و سالم‌تر از سیگار معمولی است؟

در انگلستان، هم‌زمان با مبارزه با سیگار کشیدن جوانان، سیگارهای الکترونیکی به عنوان بخشی از تلاش‌های دولت برای کمک به مردم برای ترک سیگار تبلیغ می‌شوند. ما به اینکه چرا در مورد این دستگاه‌ها دو نظر بسیار متفاوت وجود دارد، نگاهی می‌اندازیم.…

عکس‌های قبل و بعد بی‌نظیر تاریخی: بناها و مناظر در گذر زمان

عکس‌های قبل و بعد همیشه علاقه‌مند زیادی دارند. مدتهاست که در اینترنت عکس‌های قبل و بعد افرادی که رژیم لاغری اختیار می‌کنند یا بدنسازی می‌کنند یا جراحی زیبایی می‌کنند، منتشر می‌شود و محبوبیت زیادی هم دارند. اما در سطحی ژرف‌تر، بیایید…

نحوه تماشای فیلم ها و سریال های تلویزیونی مارول به ترتیب درست – یک فهرست جالب

خب، اول اصلا باید پاسخ بدهیم که چرا ممکن است کسی از فیلم‌ها و برنامه‌های تلویزیونی مارول لذت ببرد و عاشق‌شان باشد. من خودم اصلا دوست‌دار این فیلم‌ها نیستم. ولی خب مگر من عاشق ژانرهایی از سای فای نیستم و از اینکه بقیه این دنیاها را درک…

۱۰ شهید دنیای فناوری!

هر کدام از ابزارها و دستگاه‌هایی که ما در زندگی عادی خود از آنها استفاده می‌کنیم، ثمره تلاش‌های بی‌وقفه دانشمندان و افراد زیادی بوده‌اند. اگر فداکاری، ریسک‌پذیری، شهامت و ماجراجویی این افراد نبود، ما هیچ کدام از این فناوری‌ها و ابزارها را…

بهترین سایت‌ها برای پیدا کردن کتاب‌هایی که با سلیقه شما جور هستند

آیا می‌خواهید از مطالعه کتاب لذت ببرید؟ در اینجا سایت‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که کتاب‌هایی خوبی بر مبنای مطالعات لذت‌بخش قبلی به شما توصیه می‌کنند. هیچ چیز دلهره آورتر از رفتن به یک کتابفروشی بدون فهرست خرید نیست. شما کلی وقت…

تاریخچه جذاب تلفن‌های خودرو با مرور عکس‌های قدیمی دهه ۱۹۴۰ تا ۱۹۸۰

ماشین و تلفن، زمانی دو اختراع پیشگامانه بودند. جالب است که این دو تنها یک دهه از یکدیگر جدا بودند. خودرو و تلفن به ترتیب در سال‌های ۱۸۸۵ و ۱۸۷۵ اختراع شده بودند. اما اگر فیلم‌های قدیمی را دیده باشید می‌دانید که خیلی‌ها پیش‌تر از موبایل‌های…

آگهی متنی در «همه» صفحات
ایمپلنت دندان / عمل اسلیو معده / کلینیک زیبایی / عمل بای پس معده / بهترین جراح چاقی / متخصص زنان رشت / خرید گوشی با حکمت کارت / پمپ آب صابون / buy telegram members / جراحی چاقی تهران / پی آر پی موثرترین درمان آرتروز زانو / دکتر فارغ پور – متخصص زنان / خرید خودنویس / خرید دستگاه لیزر تیتانیوم / پمپ اسید / خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کمپ ترک اعتیاد / دانلود سریال / انواع مکمل های زینک / کلاه کاسکت / درمان سریع سیاتیک و دیسک کمر / متخصص زنان / کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان / کاشت مو / شیشه اتومبیل / دانلود سوالات استخدامی آموزش و پرورش / ثبت برند / سرور مجازی / فروشگاه اینترنتی زنبیل / مشاوره حقوقی تلفنی / وکیل / خرید ساعت دیواری / لیزر درمانی بواسیر / ساعت تبلیغاتی / تجهیزات پزشکی / خرید سرور مجازی / تعمیر ماشین ظرفشویی / خرید تتر / متخصص ارتودنسی / چاپ لیوان / حمل بار دریایی از چین / بهترین سریال های ایرانی / داروخانه اینترنتی آرتان / فروشگاه آنلاین زوجیم / چاپ کلاه / کاشت مو / درمانکده / کاشت مو / پزشکا / قیمت ساک پارچه ای / تحلیل تکنیکال فارکس / سایت نوبت دهی دکتریاب / بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران / بهترین سریال های کره ای / دکتر فارمو / کتاب صوتی رایگان / تولید محتوا / دانلود نرم افزار / مجتمع فنی ونک / سریال جدید / داروخانه آنلاین تینا / سایت ترجمه تخصصی رایت می /

1 نظر
  1. سنگ صبور می گوید

    من یک ماه هست که از تخم شربتی استفاده کردم و نتیجه خوبی برای لاغری گرفتم به دوستان توصیه می کنم هر شب یک لیوان میل کنند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

•• 4 5