بررسی پست‌های اینستاگرام، شاید حتی بهتر از معاینات روانپزشکی بتوانند مشکل افسردگی اشخاص را نشان بدهند

0

فعالیت‌های ما در شبکه‌های اجتماعی، بیش از چیزی که فکر می‌کنیم، حاوی اطلاعات در مورد ما هستند.

به تازگی در یکی از مجلات علمی به نام journal EPJ Data Science مقاله جالبی توسط دو پژوهشگر، یکی به نام کریس دنفورث از دانشگاه ورمونت و دیگری به نام اندرو ریس از دانشگاه هاروارد منتشر شده است.

در این تحقیق این دو پژوهشگر، ۱۶۶ دانشجوی داوطلب پیدا کردند و بعد ۴۴ هزار عکس منتشر شده توسط آنها در صفحات اینستاگرام‌شان را در یک بازه زمانی مشخص بررسی کردند.

پیش از شروع تحقیق، از پیش مشخص شده بود که ۷۱ نفر از این دانشجوها، افسردگی دارند.

با استفاده از عکس‌ها و این دانسته قبلی، پژوهشگران یک ابزار تحلیلی ویژه ساختند که می‌تواند افسردگی را تشخیص بدهد.

شاخص‌های مورد استفاده این الگوریتم چیزهایی مثل اینها هستند:

-ترجیح دادن رنگ خاکستری یا رنگ‌های تیره

-شواهد اندک فعالیت اجتماعی مثل کم بودن پست‌هایی که در آنها چهره‌های دیگر افراد ثبت شده باشند.

آنها متوجه شدند که پست‌های افراد مبتلا به افسردگی پیش و بعد از تشخیص ییشتر ته‌رنگ  رنگ‌ آبی، تیره و خاکستری دارد. البته افراد افسرده هم عکس‌های حاوی تصاویر چهره ارسال می‌کنند، اما میزان استفاده افراد سالم از تصاویر چهره به مراتب بیشتر است.

همچنین افراد افسرده بیشتر از فیلترها یا جلوه‌های عکس در پست‌های خود استفاده می‌کنند. وقتی هم این کار را می‌کنند بیشتر از جلوه‌ای استفاده می‌کنند که عکس‌ها را سیاه و سفید می‌کند. در صورتی که افراد سالم بیشتر از جلوه‌‌ای استفاده می‌کنند که عکس را شبیه عکس‌های روشنی که در تابش آفتاب گرفته شده‌اند، می‌کند.

دانشمندان متوجه شدند که الگوریتم آنها می‌تواند با دقت ۷۰ درصد افسردگی را تشخیص بدهد. این در حالی است که پزشکان تنها در ۴۲ درصد البته به زعم این مقاله، می‌توانند افسردگی را تشخیص بدهند.

این پژوهش در کنار پژوهش‌های دیگری که با استفاده از هوش مصنوعی می‌توانند اختلالات روانی را تشخیص بدهند، چیز واقعا نویدبخشی محسوب می‌شود.

حتی در همین زمینه مدتی است شرکتی به نام NeuroLex فعال شده که می‌کوشد با ابزارهای هوش مصنوعی، الگوهای خاصی را در صحبت و گویش افراد تشخیص بدهد و با استفاده از آن افسردگی، شیزوفرنی، آلزایمر و پارکینسون را تشخیص بدهد.

حتی در این زمینه اپلیکیشنی به نام Ginger.io هم وجود دارد که علایم افسردگی و اضطراب را با استفاده از فعالیت‌های کاربر در زمینه استفاده از گوشی هوشمند، تشخیص می‌دهد و می‌تواند کاربر را به یک درمانگر معرفی کند.

مشاورهای ماشینی، چیزهای تازه‌ای در زمینه بهداشت روان هستند و زمینه کاری هستند که می‌توانند موارد تشخیص داده نشده و درمان نشده این اختلالات را کاهش بدهند.

میزان خودکشی در آمریکا هم‌اکنون در بیشترین حد در طی سه دهه اخیر قرار گرفته و این در حالی است که ۵۵ درصد کارمندان دولت هیچگاه مورد هیچ مصاحبه روانپزشکی قرار نگرفته‌اند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.