یک نکته در مورد مکانیسم تشخیص چهره کاربر در آی‌فون ۸: حتی اگر گوشی را روی میز کنار خود گذاشته باشید، باز هم آی‌فون برایتان آنلاک می‌شود!

1

منطقی است که وقتی به خاطر طراحی متفاوت‌ آی‌فون ۸، حسگر اثر انگشت، قدری به حاشیه رفته باشد، اپل روی مکانیسم تشخیص چهره، باید خیلی تمرکز کند.

راحتی کار با یک سیستم تشخیص چهره کارا را نمی‌توانید درک کنید، مگر اینکه عملا با آن کار کرده باشید.

مثلا اگر شما با Windows Hello کار کرده باشید و با آن مثلا با سرفیس پروی خودتان می‌شوید، می‌دانید که چقدر مکانیسم تشخیص چهره مایکروسافت راحت و تر و تمیز کاربر خودش را تشخیص می‌دهد و به او اجازه ورود می‌دهد.

مسلما خیلی‌ها، هنوز حسگر اثر انگشت را دوست دارند، اما وقتی با سامانه تشخیص چهره اپل در آی‌فون ۸ روبرو بشوند، شاید ورود به واسطه تشخیص اثر انگشت را کنار بگذارند.

می‌شود پیش‌بینی کرد که کاربران آی‌فون ۸، خیلی زود استفاده از حسگر اثر انگشت را دیگر دوست نداشته باشند. سناریوهای زیر را در نظر بگیرید:

-دیگر می‌توانند راحت در ماه‌های سرد سال، هر دستکشی را که دوست داشتند دست کنند.

-وقتی دستشان مرطوب یا عرق‌آلود یا کثیف است یا آدمی هستند که به خاطر درماتیت تماسی، اثر انگشت خوبی ندارند، باز هم هیچ نگرانی ندارند.

-لازم نیست، همان یک لحظه هم تمرکز کنند و بستر انگشت خود را در جای مشخصی از گوشی بگذارند!

اما یکی از مشکلات استفاده از سیستم تشخیص چهره این است که شما باید مستقیم، به دوربین جلوی گوشی بنگرید، وگرنه ممکن است گوشی برایتان آنلاک نشود.

اما حالا بعد از بررسی کدهایی از آی‌فون که هفته پیش درز کرد، ما به فرم‌ویری که به Pearl ارجاع می‌شود برمی‌خوریم که نام داخلی است که اپل برای مکانیسم تشخیص چهره گذاشته است. در کنار آن ما به واژه‌های آنلاک و resting هم برمی‌خوریم.

این مطلب با اطلاعات قبلی که در بلومبرگ منتشر شده بود و در آن به  سرعت و دقت تشخیص چهره آی‌فون آینده اشاره شده، هماهنگ است.

در این گزارش آمده بود که آی‌فون به یاری تشخیص چهره، در چند میلی ثانیه آنلاک می‌شود و حتی اگر آی‌فون به صورت افقی در روبروی کاربر باشد مثلا روی میز جلوی او باشد، باز هم خللی در روند تشخیص چهره ایجاد نمی‌شود.

البته اپل مسلما یک ساله این مکانیسم را تا این حد توسعه نداده است و از سال ۲۰۱۵ مشغول این کار بوده است.

منبع

 
1 نظر
  1. محمد می گوید

    هرچی اپل تو این چندسال(بعد از جابز) روی ویژگی های “انقلابی” آیفون کار نکرده، بنظرم الان دیگه وقتشه، گرچه اگه آیفون امسال بازم اونطور چنگی به دل نزنه جای تعجب نداره 🙁
    ممنون از مطلب

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.