استخراج و حدس چهره از روی عکس‌های بسیار کم‌کیفیت! فناوری‌ای با کاربرد دو سویه – الگوریتم‌های هوش مصنوعی چهره افراد را از روی یک عکس ۱۶ در ۱۶ پیکسل تشخیص می‌دهند

کاربری با انتشار عکسی در سایت ردیت، مدعی شده که باید موطاب عکس‌های کم‌کیفیتی که در رسانه‌های اجتماعی درج می‌کنیم یا تصاویر از راه دور و محو دوربین‌های امنیتی هم باشیم.

به گفته این کاربر، اکنون الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند چهره افراد را از روی یک عکس بی‌کیفیت ۱۶ در ۱۶ پیکسل تشخیص و بازسازی کنند. به این ترتیب، می‌توان هر عکس بی‌کیفیتی را به هوش مصنوعی داد و نسخه با کیفیت آن را دریافت کرد.

در عکسی که منتشر شده، ردیف نخست یک سری عکس‌های بی‌کیفیت ۱۶ در ۱۶ پیکسلی هستند که به هوش مصنوعی داده شده‌اند. در ردیف دوم، خروجی پیش‌بینی‌های هوش مصنوعی نشان داده شده است و در ردیف سوم شاهد تصاویر واقعی افراد هستیم.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید؛ عکس‌هایی که حاوی چهره افراد بودند؛ با دقت بالایی توسط هوش مصنوعی درست شناسایی و بازسازی شدند. مقایسه چهره‌های پیش‌بینی شده هوش مصنوعی با چهره‌های واقعی، اگرچه تفاوت‌های جزئی در کیفیت و اجزای صورت دارند ولی یک بازسازی بسیار سطح بالا است.

با دقت در جزئیات برخی چهره‌های پیش‌بینی شده، متوجه می‌شویم که مثلا برای فردی سبیل در نظر گرفته در حالی‌که چهره واقعی او بدون سبیل است. همین‌طور، عینک روی چشم برخی چهره‌ها را درست تشخیص نداده و در نتیجه، چشم‌های چهره این افراد واضح نیستند.

جزئیات چشم‌ها، ابروها، خط‌های صورت و خال‌ها توسط هوش مصنوعی به خوبی پیاده‌سازی نشده است و مشخص است که این الگوریتم AI باید هنوز پیشرفت کند و برای تشخیص چهره بهتر آموزش ببینند.

آینده‌ای که قابل تصور نیست

کاربران زیادی روی این عکس کامنت گذاشته و نظر خودشان را بیان کردند. برخی از کاربران درباره قدرت الگوریتم‌های هوش مصنوعی اظهار تعجب کردند و می‌گویند نمی‌توانند آینده را پیش‌بینی کنند. برخی دیگر از کاربران به شباهت زیاد چهره‌ها پرداخته و از هوش مصنوعی ایراد گرفتند.

هنوز جزئیات فناوری و الگوریتم هوش مصنوعی استفاده شده در این عکس منتشر نشده است. احتمالا، این عکس یک خروجی آزمایشی یک تحقیق است که باید بعدا معرفی شود. هنوز درباره صحت و سقم این عکس و قدرت هوش مصنوعی نمی‌توان با قطعیت سخن گفت ولی با پیشرفت‌های اخیر در حوزه تشخیص چهره، رسیدن AI به این نقطه اصلا بعید نیست.

فعلا، آنچه که برای ما مسلم است؛ در آینده‌ای نزدیک دیگر عکس بی‌کیفیت بی‌معنی خواهد بود. حداقل، درباره تصاویر انسانی و چهره افراد می‌توان با کمک هوش مصنوعی هر عکسی بی‌کیفیتی را بازسازی و یک عکس با کیفیت منتشر کرد.

تصور کنید روزی بتوانید عکس‌های بی‌کیفیت پدربزرگ و مادربزرگ خود را به یک ابزار ساده و رایگان آنلاین هوش مصنوعی بدهید و عکس‌های با کیفیت قابل چاپ آن‌ها را دانلود کنید. یا از آن سو، اطلاعات عجیبی از تحلیل عکس‌های کم‌کیفیت ما توسط سازمان‌های امنیتی، بیرون بیایند!

دیدگاه خود را با ما اشتراک بگذارید:

ایمیل شما نزد ما محفوظ است و از آن تنها برای پاسخگویی احتمالی استفاده می‌شود و در سایت درج نخواهد شد.
نوشتن نام و ایمیل ضروری است. اما لازم نیست که کادر نشانی وب‌سایت پر شود.
لطفا تنها در مورد همین نوشته اظهار نظر بفرمایید و اگر درخواست و فرمایش دیگری دارید، از طریق فرم تماس مطرح کنید.