حالا گوگل می‌تواند با الگوریتم هوش مصنوعی و تحلیل بزرگ‌داده‌ها، آخر و عاقبت بیماران بستری‌شده در بیمارستان‌ها را بهتر از هر شخص یا برنامه‌ای حدس بزند!

0

در پزشکی فرمول‌ها و معیارهای برای حدس زدن پیش‌آگهی یا نتایج درمان بیماران مختلف وجود دارد. یعنی با توجه به شرایط اولیه بیمار و معیارهای مختلف بالینی و بیوشیمیایی، نمراتی به بیمار اختصاص داده می‌شود و بعد پیشبینی می‌شود که بیماری که کمتر یا بیشتر از نمره خاصی گرفته، چقدر احتمال زنده ماندن دارد یا چقدر پاسخگویی به یک روند بیماری خواهد داشت.

اما اگر در گامی جاه‌طلبانه، بخواهیم این کار را برای همه بیماران و همه بیماری‌ها انجام بدهیم، موضوع خیلی پیچیده و در عین حال جالب می‌شود.

در مقاله تحقیقی جالبی که توسط گوگل در ۲۴ ژانویه منتشر شده، نتایج کار ۳۴ پژوهشگر گوگل منتشر شده است. در این مقاله این محققان ادعا کرده‌اند که می‌توانند بهتر از هر نرم‌افزاری دیگری اخر و عاقبت بیماران بستری شده را پیشبینی کنند.

آنها برای این کار حجم عظیمی از اطلاعات بیش از ۲۱۶ هزار بیمار بالغ را که شامل ۴۶ میلیارد قطعه اطلاعاتی بود با کمک هوش مصنوعی مورد تحلیل قرار داده‌اند. این بیماران در دو بیمارستان آمریکا بسترش شده بودند.

محققان ادعا می‌کنند که سیستم آنها می‌تواند ۲۴ تا ۴۸ ساعت پیش از سایر روش‌ها مرگ قریب‌الوقوع یک بیمار را پیشبینی کند و هشدار بدهد که در مورد این بیمار نیاز به شیوه‌های حیات‌بخش کارآمدتری وجود دارد.

بزرگ‌ترین چالش این محققان استخراج اطلاعات از یادداشت‌های پزشکان و پرستاران بود. خیلی دشوار بود که بتوان از ادبیات مختلف و شیوه‌های یادداشت متفاوت این پرسنل پزشکی اطلاعات استانداردی به دست آورد.

اما این کار پیچیده با استفاده از سه شبکه عصبی ژرف پیچیده ممکن شد. این شبکه‌های عصبی متوجه شدند که بیشتر باید روی کدام کلیدواژه‌های تمرکز کنند و کدام جملات اهمیت کمتری دارند.

گوگل و بهتر است دقیق‌تر بگوییم شرکت آلفابت با به چنگ آوردن شرکت‌های متعددی که در مورد پزشکی و سلامت فعالیت می‌کردند، علاقه خود را به این مبحث نشان داده است. گوگل حالا کارهای شاخص شرکت بزرگ IBM را که در زمینه کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی پیشتاز است را هم به چالش کشیده است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.