افرادی که از این ۵ عادت کلامی در سال ۲۰۲۱ استفاده می‌کنند؛ هوش هیجانی بسیار بالایی دارند

با به خاطر سپردن چند عبارت کوتاه و ساده، بهره‌وری خود را افزایش دهید

2

در سال ۲۰۲۱، بسیاری از افراد می‌خواهند روی خودسازی و مهارت‌های فردی بیشتر کار کنند و غالب آن‌ها به دنبال بهبود هوش هیجانی هستند.

در اینجا ۵ عبارت کلامی ساده را آوردیم که دقیقا برای همین کار طراحی شدند. تغییرات ساده‌ای هستند که فقط با به خاطر سپردن و به کار بردن آن‌ها می‌توانید بهبودهای بزرگی در ارتباطات خود به وجود بیاورید.

۱- بیشتر به من بگو (Tell me more)

یکی از عبارت‌های بسیار قدرتمند در جهان و یکی از موثرترین جملات برای بهبود هوش هیجانی است. یک عبارت همه منظوره که می‌توانید تقریبا در هر شرایطی به زبان بیاورید: «بیشتر به من بگو».

کاربردهای این جمله برای مواقعی است که می‌خواهید به طرف مقابل خود اطمینان بدهید که به او علاقه دارید و به صحبت‌هایش گوش می‌کنید یا می‌خواهید روی کاری تمرکز کنید و از طرف مقابل در یک مکالمه بخواهید صحبت کند.

فرض کنید دوستی به شما می‌گوید کار در خانه و با حضور فرزندان بسیار سخت است. شما به جای تایید این مورد و گفتن عبارت‌هایی مانند «بله در خانه ما هم کار کردن سخت است»؛ می‌توانید جمله «بیشتر به من بگویید» را به کار ببرید و منتظر جادوی آن باشید.

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

افراد باهوش و برخوردار از هوش هیجانی، در زمان و موقعیت‌های مناسب از این عبارت استفاده می‌کنند. ترغیب افراد به بیشتر گفتن باعث شکل‌گیری ارتباطات قوی‌تر می‌شود و در بسیاری از موارد کاری به یافتن راه‌حل‌های بهتر و خلاقانه‌تر می‌انجامد. اعتماد میان طرفین را بالا می‌برد؛ به‌ویژه اینکه وقتی یک مکالمه تصویری و از راه دور باشد.

۲- ممنون به خاطر اینکه درکم کردید (Thanks for your understanding)

بهتر است از این عبارت به جای عبارت پر کاربرد دیگری در زندگی روزمره استفاده کنید: «ببخشید».

نه اینکه هرگز نباید عذرخواهی کنید؛ قطعا هنگامی که مرتکب اشتباه بزرگی شدید یا به فردی طلم کردید؛ با گفتن ببخشید باید جبران کنید. اما بسیاری از ما این کلمه را بیش از اندازه استفاده می‌کنیم و در غالب اوقات واقعا قضد غذرخواهی نداریم.

مثلا می‌گوییم: «متاسفم که جلسه را از دست دادم» یا «متاسفیم که نمی‌توانیم در مهلت تعیین شده کار را تحویل بدهیم» و «ببخشید که نتوانستم به میهمانی شما بیایم.»

شما در کودکی یاد گرفتید مرتکب اشتباهی شدید؛ غذرخواهی کنید و دیگر هرگز آن کار را انجام ندهید ولی قطعا بسیاری از کارهایی که در بزرگ‌سالی می‌کنید و می‌گویید «ببخشید»؛ دوباره تکرار می‌شوند. بنابراین؛ به جای جملات بالا می‌توانید بگویید:

«رئیس من در آخرین لحظه نیاز به کمک فوری داشت و به ناچار جلسه را از دست دادم. ممنون که درک می‌کنید.»

«ما در حال حاضر سفارش‌های زیادی داریم و حمل و نقل با تاخیر صورت می‌گیرد. از اینکه درک می‌کنید؛ بسیار ممنون هستیم»

«من خواستم به میهمانی شما بیایم ولی وقتی به خانه رسیدم؛ دیگر خیلی دیر شده بود و نمی‌توانستم ۱۰ دقیقه‌ای خودم را برسانم. از درک شما متشکرم»

این عبارت‌ها ترکیبی از قدردانی، هم‌دردی و تمرکز هستند و همه افراد در برابرشان واکنش‌های مثبت و خوبی نشان می‌دهند.

Video Call Facetime Chatting Communication Concept

۳- سلام (Hello)

شاید از شنیدن این عبارت تعجب کنید. مگر همه افراد به یکدیگر سلام نمی‌کنند؟

اگر دقت کنید؛ برخی از افراد با سلام شروع نمی‌کنند و در عوض پرسش‌هایی با پاسخ باز مطرح کرده که هیچ‌فردی دوست ندارد به آن‌ها پاسخ بدهد:

«حال شما چطور است؟»

«چه خبر؟»

«چطور هستید؟»

افراد کمی پیدا می‌شوند که بخواهند به پرسش‌های بالا یک پاسخ صادقانه بدهند. اگر واقعا می‌خواهید حال دوست خود را بدانید و انتظار شنیدن جملاتی درباره سلامتی و وضعیت جسمانی او دارید؛ مطرح کردن این پرسش‌ها هیچ عیبی ندارد ولی اگر قرار است بشنوید:

«خوبم؛ شما چطور؟»

«اوه هیچی»

«نه خیلی بد»

بهتر است به جای این پرسش‌ها، ساده و راحت سلام کنید. سلام کردن هم می‌تواند یک شروع بسیار خوب برای مکالمه‌های کاری و دوستانه باشد:

«سلام»

«چه خوب که شما را می‌بینم»

«ممنون از وقتی که گذاشتید»

اینها پیام‌های خنثی و مثبتی هستند و دیگران را به زحمت یا چالش نمی‌کشند و آزاردهنده نیستند.

۴- «من درست متوجه شدم؟» (Am I making sense)

مترادف‌های این جمله می‌توانند «من درست درک می‌کنم؟»، «من خوب حس می‌کنم؟» و «من منطقی هستم؟» باشند. یک عبارت قدرتمند دیگر برای افرادی که به هوش هیجانی علاقه‌مند هستند و می‌خواهند با عبارت‌های ساده، معجزه کنند.

این جملات بالا را می‌توانید به جای جملات «می‌فهمی؟» و «آیا سوالی دارید؟» به کار ببرید. برخی افراد به کار بردن این جملات را نشانه عدم اعتماد نفس می‌دانند و از بیان آن فراری هستند ولی این مکانیسم از نظر احساسی بسیار قدرتمندانه و هوشمندانه است. پیشنهادهایی به طرف مقابل می‌دهید؛ بیشتر هماهنگ شده و افراد دیگر را در مکالمه خود همراه می‌کنید.

شما باید موضوع پیچیده‌ای را برای دیگران توضیح دهید. پس از پایان صحبت‌های خود می‌توانید سه شکل متفاوت سوال کنید:

«آیا سوالی دارید؟»

به طور پیش‌فرض منتظر هستید تا بگویند «نه سوالی نیست». چرا باید مانع از پرسیدن و برقراری ارتباط بیشتر دیگران شویم یا فضا را طوری پیش ببریم که افراد نخواهند سوال کنند؛ حتی اگر متوجه موضوع نشدند.

«آیا می‌فهمید؟»

این سوال، افراد دیگر را در حالت دفاعی قرار می‌دهد. پیام شما این است که موضوع را خوب و کامل توضیح دادید و انتظار دارید طرف مقابل کاملا صحبت‌های شما را درک کرده باشد.

سرانجام شما می‌توانید بپرسید «چیزی هست که نگفته باشم؟» یا «من درست متوجه شدم که شما موضوع را فهمیدید؟»

در این جملات یک فروتنی قدرتمند وجود دارد. فرض ما ارتباط بیشتر و تشویق دیگران به صحبت کردن و گوش دادن است. ممکن است واقعا شما درست چیزی را نگفته باشید یا متوجه نشده باشید. این عبارت‌های شما اجازه پاسخ‌گویی صادقانه و کامل را به اشخاص می‌دهد.

۵- مطلقا هیچی (Absolutely nothing)

حتما این جمله قدیمی را شنیدید «فقط اینجا نایستید؛ کاری انجام دهید.»

افراد با هوش هیجانی بالا خلاف این جمله را ترجیح می‌دهند: «هیچ کاری انجام ندهید؛ فقط اینجا بایستید.»

گونه دیگری از این جمله می‌شود: «هیچی نگو؛ فقط ساکت باش». این را می‌توانید محترمانه برای دیگران یا خودتان استفاده کنید.

جمله بالا بار منفی یا توهین‌آمیز و تحقیرکننده ندارد و شما دارید به دیگران فرصت فکر کردن و گفتن جملات بهتر را می‌دهید. به او وقت دادید فکر کند و بهتر بگوید یا عمل کند.

این جملات بالا می‌توانند یک ارتباط سنگین و در حد انفجار را به طرز شگفت‌انگیزی تلطیف کرده و به سوی فضایی آرام و تعاملی ببرند. شما دیگران را دعوت می‌کنید آرامش داشته باشند و سکوت کنند یا کاری انجام ندهند که بعدا پشیمان شوند و از روی عصبانیت یا عجله و شتاب‌زدگی باشد. به‌ویژه، در سوءتفاهم‌ها می‌توانید از این عبارت‌های قدرتمند استفاده کنید.

حتی این جملات را برای خودتان می‌توانید استفاده کنید. دوست شما پیشنهادی می‌دهد؛ شما پیشنهاد او را رد کرده و پیشنهاد جدید دیگری می‌دهید؛ دوباره او پیشنهاد شما را رد کرده و روی نظر خود تاکید دارد. شما در این لحظه دیگر ادامه نمی‌دهید و سکوت می‌کنید. نوبت شما است صحبت کنید ولی چیزی نمی‌گویید.

در نتیجه، شما احساسات خود را کنترل کرده و به خودتان فرصت می‌دهید بیشتر فکر کنید و تصمیم درست‌تری بگیرید یا نظرات خود را در زمان مناسب‌تری بیان کنید.

در سال ۲۰۲۱، باید برای باهوش بودن، از کلمات و عبارات بهتر و موثرتری استفاده کنید. حرف‌هایی که احساسات و ارتباطات قوی‌تری برقرار می‌کنند و چندین پیام را با هم منتقل می‌دهند.

   

پستهای اخیر

گالری عکس: ملکه انگلیس حالا دیگر با سیزدهمین رئیس جمهور آمریکا هم در دوران زندگی خود ملاقات کرده!…

1- ملکه انگلیس در ملاقات با هری ترومن، وقتی او هنوز پرنسس بود - 31 اکتبر سال 1951 سه ماه بعد در ششم فوریه سال 1951، بعد از شاه جورج پنجم، پرنسس الیزابت، ملکه انگلیس شد. 2- هفدهم اکتبر سال 1957، رئیس جمهور آیزنهاور از خانواده…

لکسوس NX مدل ۲۰۲۲ معرفی شد: پیشرانه هیبریدی و سیستم سرگرمی جدید

علاقه‌مندان و مشتاقان این کراس‌اوور ژاپنی لوکس در یک خوشبختی تمام غرق خواهند شد. چون نسل جدید لکسوس NX برای سال ۲۰۲۲ دقیقا نقاط ضعف مدل‌های پیشین را از بین برده و با تغییرات متعدد، ظاهری جدید و امکانات تازه وارد بازار می‌شود. برای مثال،…

شاید آیفون ۱۳ هیچ کلیدی نداشته باشد؛ کاری که از اپل بعید نیست!

برخی شایعات از حذف کلیدهای فیزیکی در آیفون بعدی اپل (آیفون ۱۳) خبر می‌دهند. اخیرا سایت اپل اینسایدر یک یک ثبت اختراع در ایالات متحده پرده‌برداری کرده است که نشان می‌دهد اپل در حال بررسی دستگاه‌هایی با سنسورهای ورودی لمسی (capacitive…

با گام گذاشتن به داخل این کافی شاپ عجیب در روسیه، انگار وارد یک دنیای دوبعدی شده‌اید!

کافه Bw در روسیه دو شعبه متفاوت در مسکو و سن پترزبورگ دارد و یکی از پیشنهادهای خوب برای بازدید توریست‌ها است. دلیل تفاوت این کافه‌ها چیست؟ تفاوت این است که طوری طراحی شده که وقتی به داخل آن پا می‌گذارید به ناگاه خود را در یک دنیای…

عکاسی که به صورت نمادین قدرت طبیعت را با ساختن امواجی از شاخه‌های درخت نشان داد

وقتی در اواخر سال 2020 ، آلمان با موج دوم همه‌گیری کرونا و محدودیت‌های در پی آن، مواجه شد، عکاس و هنرمندی به نام گئورک گلاشر، تصمیم گرفت که در یک جنگل یک پروژه عکاسی راه بیندازد که بازتابی از وضعیت دنیا هم باشد. او در جنگل نزدیک هامبورگ،…

و سرانجام پخش سریال لوکی از دیزنی پلاس شروع شد – چرا باید ببینیم؟!

اگر اهل کتاب کامیک مارول باشید، حتما شخصیت لوکی را می‌شناسید. او یک ضدقهرمان و برادر ثور است. او شخصیتی است که 1949 توسط استن لی و تصویرگر مشهور -جان کربی- خلق شد. او در دنیای کتاب‌های کامیک شخصیت مهمی است و حتی بر اساس یک نظرسنجی در سال…
2 نظرات
  1. مونالیزا می گوید

    ترجمه بد بود. شماره ۴ تیتر بد معنی شده. میشه آیا حرفای من معنادار بود؟

  2. پرویز زاهد می گوید

    به نظرم بند ۴ می تونه بهتر بشه … مثلا نکته هست که بیان نکرده ام … معادل مناسبتری باشد … ایا درست برداشت کردم؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.