۷ نشانه اینکه شما هوش هیجانی بالایی دارید

0

این روزها همه‌جا صحبت از هوش هیجانی یا Emotional intelligence است. گذشت دورانی که شرکت‌ها دنبال افرادی با IQ بالا بودند. برعکس، وارد عصری شدیم که EQ مهم‌ترین پارامتر پیشرفت مهارت‌ها برای رسیدن به موفقیت در محیط کار و زندگی است.

مزایای هوش هیجانی برای افراد هزاره سوم زیاد است و روش‌های زیادی هم برای توسعه و پرورش این نوع از هوش وجود دارد.

ما در این مطلب نمی‌خواهیم درباره این مزایا یا روش‌های افزایش هوش هیجانی صحبت کنیم بلکه دنبال یافتن پاسخی برای پرسش‌های مهم‌تری هستیم.

آیا ما به اندازه کافی هوش هیجانی داریم؟ هوش هیجانی چه نشانه‌هایی دارد و چگونه باید فهمید به اندازه کافی در این حوزه رشد و پیشرفت داشتیم؟ آیا در جای مناسبی از نظر استفاده از هوش هیجانی ایستادیم؟

در ادامه با اتکا به تجربیات افرادی که بیش از ۳۰ سال در حوزه مدیریت کسب‌وکارها فعالیت کردند؛ ۷ نشانه بلوغ هوش هیجانی در افراد را نام می‌بریم؛ ۷ نشانه‌ای که می‌گویند شما دارای سطح بالایی از EQ هستید و می‌توانید از مزایای کامل این نوع هوش سود ببرید و البته نباید پیشرفت خود را متوقف کنید.

۱- مردم با مشکلات‌شان سراغ شما می‌آیند

می‌دانیم که چندان خوب نیست دایما با مشکلات دیگران درگیر باشید و از شما مشاوره، راهنمایی و کمک ذهنی بخواهند ولی نشانه همراهی و همدلی خوب شما با آن‌ها است.

فرکانس‌هایی به سوی مردم ارسال می‌کنید که احساس می‌کنند می‌توانند روی شما حساب ویژه‌ای باز کنند و شنونده خوبی هستید یا توصیه‌ها و پیشنهادهای منطقی، عاقلانه و هوشمندانه می‌دهید. افرادی که دارای هوش هیجانی بالایی هستند؛ عموما این‌طور رفتار می‌کنند.

۲- می‌دانید در چه چیزی خوب و در چه چیزی بد هستید

ضریب هوشی بالا به معنای خودآگاهی بالا است. به‌ویژه در مواردی مانند پذیرش اشتباهات و اینکه با خودتان تعارف نداشته باشید.

همه مردم این شجاعت و درک مواجه با نقاط ضعف خود را ندارند و برایشان دشوار است که بپذیرند در کدام نقاط بد عمل می‌کنند. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند؛ از این خودآگاهی بالاترین بهره می‌برند و سعی دارند با نقاط قوت خود خیلی خوب هماهنگ شوند تا به دیگران و البته خودشان کمک کنند.

دایما در حال اکتشاف درون خود برای یافتن نقاط قوت و ضعف خود هستند و روی نقاط قوت دست می‌گذارند تا پیشرفت کنند.

۳- از بازخوردها استقبال و به آنها عمل می‌کنید

این نشانه در ادامه نشانه بالا است. برای اینکه از نقاط قوت خود آگاه شوند و زمینه بهبود نقاط ضعف خود را فراهم کنند؛ به دنبال بازخوردها و نظرات دیگران می‌روند. بلکه این بازخوردها را جست‌وجو کرده و پس از شنیدن هم عمل می‌کنند.

اگر شما دوست دارید از همه درباره کارها و اعمال‌تان بازخورد بگیرید؛ در زمینه هوش هیجانی بسیار پیشرفته هستید. افراد دارای EQ بالا، بازخوردها را یک هدیه می‌دانند و فرصتی ارزشمند برای یادگیری و رشد. می‌دانند چگونه باید از انتقادها عبور کنند و از تعریف‌ها و تمجیدها مغرور نشوند.

۴- بیشتر ستایش می‌کنید و قدردان هستید

موضع شما نسبت به ستایش کردن دیگران یا ستایش شدن خودتان چیست؟ بیشتر کدام‌یک را دوست دارید و واکنش شما پس از آن چیست؟

افراد دارای هوش هیجانی بالا، در ستایش کردن دیگران پیش‌دستی می‌کنند چون به اندازه کافی اعتماد به نفس دارند و می‌دانند تشکر باعث افزایش قدرت آن‌ها می‌شود.

از آن سو، سریعا نسبت به تشکر و قدردانی دیگران واکنش نشان داده و سعی در جبران آن برمی‌آیند. قدردانی را یک امتیاز برای خود محسوب می‌کنند که باعث افزایش روحیه و قدرت ذهنی می‌شود.

۵- مردم در کنار شما کمتر سخن می‌گویند

به سراغ شما آمده و موضوعی مطرح می‌کنند ولی دیگر دنباله‌اش را نمی‌گیرند تا نظر و پیشنهاد شما را بشنوند. در واقع، دنبال ایده و اندیشه شما هستند و خودشان کمتر اظهارنظر می‌کنند.

شما را در صحبت‌ها صادق و کمک‌کننده می‌دانند و از کلمات شما ایده، انرژی و نکات مثبت دریافت می‌کنند. غالب افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند؛ عین یک تقویت‌کننده صدا عمل کرده و علاوه بر اینکه شنونده خوبی هستند؛ برای دیگران الهام‌بخش خواهند بود.

۶- آخرین باری که کینه داشتید را یادتان نمی‌آید

یکی از مزایای هوش هیجانی، بخشش و فراموش کردن است. اصلا حاضر نیستند ذهن خود را درگیر افکار و اعمال دیگران کنند یا دنبال عیب‌جویی و کینه‌توزی بروند.

بیشتر در پی رها شدن از این افکار منفی و حرکت به سوی جلو هستند. به‌ویژه، وقتی این افراد بزرگ خانواده یا فامیل هستند؛ بخشش و فراموشی را وظیفه خود می‌دانند و آن را تمرین کردند. اعتبار خود را برای یک کینه و انتقام مخدوش نخواهند کرد.

۷- راحت می‌گویید: «متاسفم»

منظور ما این نیست که دایما اشتباه می‌کنید و بعد می‌گویید «متاسفم» و در پی عذرخواهی هستید. بلکه منظور ما این است که راحت بابت اشتباهی که مرتکب شدید؛ عذرخواهی می‌کنید و به این اشتباه اعتراف دارید.

چون باور دارید درست‌ترین کار پس از یک اشتباه همین رفتار است و باعث بهبود اوضاع می‌شود. فروتنی و آسیب‌پذیری (به معنای باور داشتن اینکه شما هم ضعف دارید و اشتباه می‌کنید) دو خصلت بزرگ افراد دارای هوش عاطفی بالا است.

عذرخواهی یک ابزار و مزیت در دست این افراد است و برای بالا بردن قدرت خود به کار می‌گیرند.

منبع


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

دستمال‌های پارچه‌ای برای پنهان کردن نقشه فرار در زمان جنگ جهانی دوم

جورجینا کنیوندر جنگ جهانی دوم، نقشه‌های سرّی روی دستمال‌های جیبی چاپ می‌شد تا نیروهای متّفقین در پشت خطوط دشمن بتوانند از آنها استفاده کنند. گرامی داشتن دستمال‌های پارچه‌ای کهنه پدر ‌همسرم شاید به نظر کاری ناخوشایند باشد اما در دل آنها…

ربات‌هایی که در دنیای سینما و تخیل دوستشان داشتیم یا در مواردی از آنها می‌ترسیدیم!

انسان‌ها همیشه از تحولات تازه می‌ترسند و از زمانی که تخیل آدم ماشینی ایجاد شد، ترس از این توده‌های آهنی هم ایجاد شد. شخصیت ربات‌ها در ابتدا در داستان‌ها خیلی سطحی و بیشتر هراس‌‌انگیز بود، اما بعدا ربات‌ها دارای شخصیت شدند تا جایی که حتی…

مجموعه باور نکردنی از عکس‌های تاریخی که توسط عکاسان آنها امضا و حاشیه‌نویسی شده

عکس بالا عکس اتاق موقعیت اضطراری است که توسط جو بایدن امضا شده است . لحظات پرتنش عملیات نپتون نیزه را نشان می‌دهد که نیرو‌های دریایی ایالات متحده به محوطه اسامه بن لادن یورش بردند. امضا کرد: ایمان را حفظ کن!مجموعه‌ای از عکس‌هایی که…

آیا ماری آنتوانت واقعاً گفته بود مردمی که در قطحی نان هستند، کیک بخورند؟! حقیقت درباره یکی از…

این یکی از بدنام‌کننده‌ترین داستان‌های تاریخ است: روایت این است که ملکه ماری آنتوانت وقتی شنید که دهقانان فرانسوی آنقدر فقیر شده‌اند که توانایی خرید نان ندارند، پاسخ داد: "بگذارید کیک بخورند." این افسانه برای قرن‌ها نقل شده است و به این…

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از امتیازبندی جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرح

فهرست فیلم های برتر سال ۲۰۲۲ با استفاده از اطلاعات زیر تدوین شده است:۱-جوایز اصلی اهدا شده در جشنواره های مطرحی چون کن، ونیز، برلین، ساندنس و...۲- جوایز انجمن های منتقدانی چون نیویورک، لس آنجلس، واشنگتن دی.سی و...۳-فهرست فیلم…

جشن ۷۵۰ سالگی برلین در آلمان شرقی و رژه رایانه‌های قابل حمل

در سال ۱۹۸۷، برلین ۷۵۰مین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت و شهر پر از هیجان بود. دولت کمونیستی آلمان شرقی، که در آن زمان بر نیمه شرقی شهر حکومت می‌کرد، می‌خواست این مناسبت را با رژه بزرگی که دستاورد‌های کشور را به نمایش می‌گذاشت، جشن بگیرد.…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / نهال بادام / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /سپتیک تانک /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /خرید میز تحریر /بهترین جراح بینی در تهران / آموزش تزریق ژل و بوتاکس / دوره های زیبایی برای مامایی / آموزش مزوتراپی، PRP و PRF / خرید نهال گردو / کاشت مو / مجتمع فنی تهران /دندانپزشکی شبانه روزی /قیمت روکش دندان /Hannover messe 2024 /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت /محصولات بهداشتی ایرانی / درمان طب / قرص لاغری فایر / لیست قیمت تجهیزات پزشکی / دانلود آهنگ / سریال ایرانی کول دانلود / دانلود فیلم دوبله فارسی /داروخانه اینترنتی آرتان /جارو استخری /میکروبلیدینگ / اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /شیشه اتومبیل /لیزر فوتونا /داروخانه تینا /خدمات فیزیوتراپی /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /توانی نو /چاپ فلش / ثبت برند /حمل بار دریایی از چین /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد / ایمپلنت دندان /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /خرید از آمازون /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /تولید محتوا /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

••4 5