دردناک‌ترین درد در دنیا چیست؟ آیا می‌شود به این حقیقت دست یافت؟

0

ما در زندگی دردهای زیادی را متحمل می‌شویم، اما چه کسی است که همه دردها را یکسان حس کرده باشد و تازه دستگاه عصبی هر شخصی درد یکسان را به صورت متفاوتی درک می‌کند. به عبارتی درد یک تجربه ذهنی است.

مثلاً گیر کردن سنجاق نسبت به شکستن استخوان ترقوه دردناک‌تر است و یا اگر در ساعت 2 شب تصادفی پا روی یک لگوی کف زمین پا بگذارید، درد آن بسیار بیشتر از روز حس می‌شود.

اما دردناک‌ترین چیز دنیا چیست؟ خیلی‌ها درد زایمان را شدیدترین درد می‌دانند و در مقابل مردان درد سنگ کلیه را تقریبا معادل درد زایمان زنان می‌پندارند.

دردناک‌ترین بیماری‌ها

در سندرم درد منطقه‌ای پیچیده (CRPS)  معمولاً بیمار سوزش مداوم یا درد ضربان‌دار احساس می‌کند که دلیل خاصی هم ندارد. این سندرم گاهی اوقات پس از آسیب‌های بدن مانند جراحی یا حمله قلبی رخ می‌دهد – اما گاهی اوقات بعد از یک اتفاق کوچک و گاهی اوقات بعد از هیچ اتفاق خاصی ظاهر می‌شود.

زمانی که این سندرم ناشی از آسیب باشد، درد CRPS کاملاً نامتناسب است و می‌تواند باعث حساسیت به لمس، تورم و تغییر رنگ ناحیه آسیب دیده و حتی تغییر در ساختار مو و ناخن شود. افراد مبتلا به این بیماری ممکن است اسپاسم، لرزش و آتروفی (تحلیل) عضلانی را تجربه کنند. حتی پوشیدن جوراب هم دردناک می‌شود.

روث جورج، نماینده بریتانیایی در یکی از مناظره‌های پارلمانی در سال 2018 در مورد این بیماری، گفت: «CRPS… یکی از دردناک‌ترین دردهای شناخته شده است که نمره عجیب 42 از 50 را در مقیاس درد مک‌گیل دارد. این درد بدتر از درد قطع انگشت یا پا بدون بیهوشی است.»

«CRPS دردی کوتاه مدت نیست که به مرور زمان بهبود یابد. دردناک‌ترین بخش این است که دردی مزمن است و احتمالا مادام العمر خواهد بود.»

خدمات بهداشت ملی بریتانیا، لیستی از 20 بیماری دردناک را در سال 2018 منتشر کرد. آن‌ها در کنار CRPS چیزهایی مانند شکستگی استخوان و میگرن، و همچنین شرایط خاص‌تری مانند نورالژی عصب سه قلو (درد ناگهانی و شدید صورت که می‌تواند توسط چیزی کوچکی مانند وزش باد تحریم شود) را قرار دادند.

همچنین آندومتریوز یکی از بیماری‌های دردناک دیگر است. در این بیماری  بافتی شبیه به پوشش داخلی رحم، در خارج از رحم رشد می‌کند. این بیماری هم به طور  ناتوان‌کننده‌ای دردناک است، گاهی دیر تشخیص داده می‌شود (به طور متوسط 7.5 سال) و درد را کاملا نمی توان از بین برد. همچنین این بیماری می‌تواند باعث ناباروری شود.

دردناک‌ترین زهر حشره

موجودات زیادی در جهان وجود دارد که می‌تواند گاز بگیرد یا نیش بزند. اما چطور بفهمیم دردناک‌ترین آنها کدام است؟به جز یک فرد فوق‌العاده بدشانس که اتفاقاً 150 چیز مختلف در طول زندگی‌اش او گزیده، چگونه می‌توانیم رتبه‌بندی منصفانه‌ای کسب کنیم؟

نام این مردجاستین اشمیت بود، او یک حشره‌شناس متخصص در مطالعه زنبور‌های عسل قاتل بود.

اشمیت در سال 2016 به مجله نیویورک تایمز گفت: «می‌دانم که مردم فکر می‌کنند من کمی دیوانه هستم.»  من فقط سعی می‌کنم به مجموعه‌ای متفاوت از سؤالات پاسخ دهم.»

او آنقدر گزیده شده بود که شاخص درد «اشمیت استینگ» را ابداع کرد. با پوشش دادن نزدیک به 80 گونه مورچه، زنبور عسل و زنبور، شاخص اشمیت میزان دردناک بودن نیش را در مقیاسی از صفر (به سختی قابل توجه) تا چهار (در حد آرزوی مرگ) رتبه‌بندی می‌کند. در پایین، با رتبه 0.5، ما Triepeolus را پیدا می‌کنیم، نوعی زنبور انگلی که اشمیت نیشش را اینگونه توصیف می‌کند: «آیا من این درد را تصور می‌کردم؟ خراش کوچکی که کمی قلقلک می‌دهد»

البته واقعا استفاده از عدد برای توصیف درد کاری دشوار است. خود اشمیت می‌گوید که «نمی‌توانم اعداد را به خاطر بسپارم. من باید به دفترچه خود نگاه کنم و ببینم که چگونه آن را ارزیابی کرده‌ا.»

تنها سه حشره فهرست‌بندی شده‌اند که می‌توانند درد سطح چهار را ایجاد کنند: زنبور جنگجو، مورچه گلوله‌ای و شاهین رتیل. warrior wasp,  bullet ant, and  tarantula hawk

اشمیت گفت، اما از بین این سه، این مورچه گلوله است پادشاه بلامنازع ایجاد درد است.

دردناک‌ترین تجربه

بسیاری می‌دانند که سنگ گلیه و دستگاه ادراری تا چه حد می‌تواند دردناک باشد. کریستال‌های سختی که به تدریج ایجاد شده‌اند و بعد وقتی در حال حرکت به سمت پایین هستند، درد شدیدی ایجاد می‌کنند. وقتی وارد حالب یعنی لوله‌ای که کلیه را به مثانه وصل می‌کند، می‌شوند حالب سعی می‌کند با حرکت دودی یا اصطلاحا ریستالیسم سنگ را به پایین براند اما وقتی سنگ کمی بزرگ باشد، پایین افتادن آن به همین سادگی نیست. تا حدی که سنگ ممکن است گیر کند و باعث ورم ریه یا هیدرونفروز یا عفونت‌ها شود.

و همیشه این بحث وجود داشته که درد شدید سنگ دستگاه ادارای شدیدتر است یا درد زایمان. این هم می‌تواند شخصی باشد و باید از کسی پرسیده شود که هم زایمان و هم درد سنگ دستگاه ادراری را تجربه کرده باشد. تازه به نسبت ابعاد جنین و لکن مادر و یا اندازه سنگ و جایگاهش باز هم مقایسه سخت می‌شود.

در مجموع ما هیچ دستگاه دردسنجی نداریم. مگر اینکه فرضا بیماران را بتوانیم هنگام درد داخل دستگاه fMRI بگذاریم که تازه شاید بتواند معیاری از درد به ما بدهد که عملا این کار هم با توجه به وضعیت پزشکی بیمار در هنگام تجمل درد ناممکن به نظر می‌رسد.


اگر خواننده جدید سایت «یک پزشک»  هستید!
شما در حال خواندن سایت یک پزشک (یک پزشک دات کام) به نشانی اینترنتی www.1pezeshk.com هستید. سایتی با 18 سال سابقه که برخلاف اسمش سرشار از مطالب متنوع است!
ما را رها نکنید. بسیار ممنون می‌شویم اگر:
- سایت یک پزشک رو در مرورگر خود بوک‌مارک کنید.
-مشترک فید یا RSS یک پزشک شوید.
- شبکه‌های اجتماعی ما را دنبال کنید: صفحه تلگرام - صفحه اینستاگرام ما
- برای سفارش تبلیغات ایمیل alirezamajidi در جی میل یا تلگرام تماس بگیرید.
و دیگر مطالب ما را بخوانید. مثلا:

آیا ماری آنتوانت واقعاً گفته بود مردمی که در قطحی نان هستند، کیک بخورند؟! حقیقت درباره یکی از…

این یکی از بدنام‌کننده‌ترین داستان‌های تاریخ است: روایت این است که ملکه ماری آنتوانت وقتی شنید که دهقانان فرانسوی آنقدر فقیر شده‌اند که توانایی خرید نان ندارند، پاسخ داد: "بگذارید کیک بخورند." این افسانه برای قرن‌ها نقل شده است و به این…

۲۰ برنده عکاسی از طبیعت در سال ۲۰۲۲ در مسابقه عکاسی IPA

جوایز بین المللی عکاسی (IPA) در سال 2022 بار دیگر از مجموعه‌ای خیره کننده از عکس های طبیعت پرده‌برداری کرد که قلب و ذهن بینندگان در سراسر جهان را تسخیر کرده است. این تصاویر برنده استثنایی ما را به قلمروهای مسحورکننده طبیعت منتقل می‌کنند،…

داستان گنبد بتنی در جزایر مارشال که پر از زباله‌های مرگبار هسته‌ای است

یک گنبد بتنی یا اصطلاحا Runit Dome بین سال‌های 1977 و 1980 به منظور مهار زباله‌های رادیواکتیو حاصل از آزمایش‌های هسته‌ای جنگ سرد آمریکا ساخته شد. اما شروع به ترک خوردن کرده است.جزایر مارشال یک کشور جزیره‌ای زیبا است که در اقیانوس آرام…

عجیب ولی واقعی: چشم‌های این زن در این عکس آبی نیست! + ویدئو

در یک خطای دیداری بسیار جالب که به تازگی دین جکسون در تیک تاک منتشر شده، چهره عادی زنی را می‌بینیم که برخلاف ظاهر امر، چشمان او آبی نیست و در واقع حاکستری است.دین جکسون در زمینه ایجاد خطاهای دیداری، یک حرفه‌ای محسوب می‌شود. ویدئوی او در…

جورج اسپنسر میلت: مرگ دردناک به خاطر فرار از بوسیده شدن!

جورج اسپنسر میلت یک پسر 15 ساله که در ساختمان متروپولیتن لایف نیویورک در سال 1909 کار دفتری می‌کرد. در پانزدهمین سالگرد تولدش، همکاران زنش او را مسخره کردند و تظاهر کردند که در نظر دارند که برای هر سال زندگییک بار او ببوسند. میلت به شوخی از…

باز هم نمونه‌هایی از معماری بد که آنقدر جلب توجه کرده‌اند که شهره اینترنت شده‌اند!

طراحی بد داریم تا طراحی بد. شاید پشت برخی از اینها اصلا طراحی‌ای هم در کار نبوده و همه چیز بداهه پیش رفته است یا حاصل اخنتلاف مهندس طراح داخلی و خارجی و کارفرمایی بوده که فکر می‌کرده همه چیز را می‌داند یا شاید هم دستور کارفرمایی بوده که…
آگهی متنی در همه صفحات
دکتر فارمو / قیمت گوسفند زنده / موتور فن کویل / سپتیک تانک /کپسول پرگابالین / لیزر زگیل تناسلی /بهترین کلینیک کاشت مو مشهد /داروخانه آنلاین / بهترین سریال های ۲۰۲۴ / خرید دستگاه تصفیه آب / تجهیزات و وسایل دندانپزشکی /ثبت برند /خدمات پرداخت ارزی نوین پرداخت / کلینیک زیبایی دکتر محمد خادمی /جراح تیروئید / پزشکا /تعمیر فن کویل / سریال ایرانی کول دانلود / مجتمع فنی تهران / دانلود فیلم دوبله فارسی /خرید دوچرخه برقی /موتور فن کویل / شیشه اتومبیل / نرم افزار حسابداری / خرید سیلوسایبین / هوش مصنوعی / مقاله بازار / شیشه اتومبیل / قیمت ایمپلنت دندان با بیمه /بهترین دکتر لیپوماتیک در تهران /بهترین جراح بینی در تهران /کاشت مو / درمان طب / تجهیزات پزشکی /داروخانه اینترنتی آرتان /اشتراك دايت /فروشگاه لوازم بهداشتی /داروخانه تینا /لیفت صورت در تهران /فروش‌ دوربین مداربسته هایک ویژن /سرور مجازی ایران /مرکز خدمات پزشکی و پرستاری در منزل درمان نو /سایت نوید /پزشک زنان سعادت آباد /کلاه کاسکت / لمینت متحرک دندان /فروشگاه اینترنتی زنبیل /ساعت تبلیغاتی /تجهیزات پزشکی /چاپ لیوان /بهترین سریال های ایرانی /کاشت مو /قیمت ساک پارچه ای /دانلود نرم افزار /

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.