پارلمان نپال برای کسانی که زنان را در دوره عادت ماهانه به «تبعید» بفرستند، مجازات‌های قانونی در نظر گرفت

0

برخی از مسائل زنان در کشورهای مختلف تا حد با هم مشابه است. مثل تبعیض استخدامی و تبعیض در پرداختی‌ها علیرغم کار یکسان. برخی از آنها در گستره جغرافیایی قابل ملاحظه‌ای مشاهده می‌شود، مثل اسیدپاشی.

اما برخی از محدودیت‌ها و دشواری‌های زنان واقعا باورکردنی نیستند و مختص نواحی خاصی هستند.

به تازگی پارلمان نپال، قانونی را تصویب کرده که می‌خواهد از زنان در برابر اسیدپاشی یا سنت‌های قدیمی مثل اجبار در تأمین جهیزیه و نیز یک سنت باستانی هندوها حافظت کند.

این قانون از آگوست سال ۲۰۱۸ به مرحله اجرا در خواهد آمد و ناقضان با آن مجازات‌هایی مثل ۳ ماه زندان یا پرداخت سه هزار روپیه نپالی که معادل ۲۹ دلار است، مواجه خواهند شد.

اما آن سنت باستانی که در خطوط بالا به آن اشاره کردم چیست؟

سفارش طراحی سایت در کارلنسر با قیمت توافقی
خرید ساعت سونتو و لوازم جانبی ساعت Suunto

هنوز هم بسیاری از زنان نپالی، در هنگام عادت ماهانه، وادار به ترک خانه‌هایشان می‌شوند. آنها مجبور می‌شوند در شرایط ناامن و غیربهداشتی در کلبه‌های محقر کنار خانه یا حتی در طویله‌ها چند روزی سر کنند تا دوره قاعدگی‌شان تمام شود.

به این سنت در زبان نپالی Chhaupadi گفته می‌شود و در حقیقت از یک دهه قبل قانونی علیه آن تصویب شده بود. اما از آنجا که در این قانون، مجازاتی برای نقض‌کننده‌های آن پیش‌بینی نشده بود، هنوز هم این سنت برنیافتاده بود.

جای شگفتی است که هنوز در هندوهای مناطق هیمالیایی نپال، مخصوصا در مناطق غربی، این سنت را تمام و کمال انجام می‌دهند!

اما حالا تصور می‌شود که ترس از مجازات بتواند، شرایط را تغییر بدهد. البته یکی از زنان عضو پارلمان که نماینده منطقه «دوتی» -جایی که هنوز این سنت قدیمی اجرا می‌شود- است، میگوید که تصویب این قانون کافی نیست و باید به خود زنان در این مورد و بهداشت، آموزش داد و در این مورد سرمایه‌گذاری کرد.

خانم گوری کوپاری می‌گوید که حتی خودش هم با این سنت دست به گریبان بود، طوری که در دوره قاعدگی از او خواسته می‌شد که یه معبد یا آشپزخانه برود.

زنان بسیار زیادی به خاطر همین سنت در معرض سرماخوردگی، حمله توسط جانوران وحشی و عفونت به خاطر بهداشت بد، قرار می‌گیرند.

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.