عربستان سعودی قانونی برای مجازات دسترسی بدون اجازه به گوشی تلفن همراه همسران وضع کرد

0

شهروندان سعودی در صورتی که بدون اجازه و رضایت همسر، به گوشی تلفن همراه او دست زده و در پی مشاهده یا شنود اطلاعات باشند؛ به پرداخت ۱۳۳ هزار دلار یا یک سال زندان و شاید هم هر دو محکوم می‌شوند.

عربستان سعودی اولین گام‌ها را برای حمایت از حقوق همسران در فضای مجازی برداشته است و پادشاهی این کشور روز دوشنبه قوانین جدیدی ابلاغ کرد که جریمه‌های سنگین و زندان را برای افراد متاهل در پی دارد.

طبق قانون جدید عربستان، جاسوسی، سرقت، شنود یا دسترسی و دریافت اطلاعات ارسال شده توسط گوشی تلفن همراه یا شبکه‌های ارتباطی و همین‌طور رایانه‌های همسر ممنوع است.

در این قانون، دسترسی و استفاده از رایانه همسر بدون اجازه؛ چه برای مصارف قانونی و روزانه یا عمدی و همراه با تهدید و اخاذی و غیره باز هم جرم سایبری تلقی شده و مجازات دارد.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

قانون‌گذار برای این جرایم مرتکب شده توسط افراد متاهل، از جریمه نقدی ۱۳۳ هزار دلار (۵۰۰ هزار ریال سعودی) تا یک سال زندان و هر دوی آن‌ها را وضع کرده است.

دولت عربستان اعتقاد دارد این قوانین جدید به حفظ حریم خصوصی کاربران اینترنت و افراد شخصی کمک بیشتری می‌کند و از جرایم سایبری و فضای مجازی می‌کاهد. عربستان به مرور می‌خواهد مجموعه‌ای از قوانین مربوط به هک، جرایم سایبری و حریم خصوصی را وضع کند تا در سال ۲۰۳۰ به چشم‌انداز مورد انتظار برسد.

چشم‌انداز این کشور رسیدن به عربستانی مدرن از نظر اجتماعی، اقتصادی و زندگی شهری در سال ۲۰۳۰ است. در این راستا؛ به طور مرتب شاهد تغییر قوانین در این کشور هستیم. دادن آزادی‌های بیشتر به زنان مانند مجوز رانندگی، حضور در ورزش‌گاه‌ها، سالن‌های سینما و تئاتر بخش دیگری از سیاست‌های عربستان برای مدرنیزه شدن است.

البته، قوانین جدید وضع شده برای دسترسی غیرقانونی به دستگاه‌های دیجیتالی هم شامل زنان و هم مردان است.

از وضع قوانین تا واقعیت‌های موجود

برخی از کارشناسانی که از نزدیک با واقعیت‌های جامعه عربستان آشنایی دارند؛ تصویب چنین قوانینی را برای عبور از یک کشور سنتی به کشوری مدرن کافی نمی‌دانند؛ چون عربستان به شدت ساختاری مردگرایانه و مردسالارانه دارد.

زنان حق کار و درآمد ندارند و به طور کامل وابسته به مردان هستند. وقتی یک مرد رایانه و موبایل زن‌اش را خریداری کرده و تمام هزینه‌ها و مایحتاج‌اش را تامین می‌کند و در دیدگاه‌های سنتی رایج؛ مالک او است؛ چگونه همسران می‌توانند بابت دسترسی غیرقانونی به گوشی تلفن همراه‌شان از مردان شکایت کنند و آن‌ها را به زندان یا پرداخت جریمه نقدی وادار سازند؟

در غالب اجتماع عربستان هنوز دیدگاه‌های سنتی قومی قبیله‌ای و مذهبی حکم‌فرما است و فقط قشر کمی از خانواده‌ها توانستند ساختارهای سنتی را کنار زده و به سبک زندگی اروپایی‌ها نزدیک شوند.

منبع

   

پستهای اخیر

نکات جالبی در مورد استیو جابز در کتاب تازه «ناز بهشتی»- یکی از بخش‌های جالب کتاب: استیو جابز هیچ وقت…

دو سه هفته‌ای که خبر انتشار یک کتاب جدید در مورد استیو جابز، داغ شده. اسم این کتاب Pause. Breathe. Choose.: Become the CEO of Your Well-Being است. این کتاب را ناز بهشتی نوشته که فعلا بیشتر به عنوان مربی مدیریت ذهن و خودیاری برای کسب…

کارشناسان خرید و استفاده این ۸ چیز را برای کاهش استرس و اضطراب در دوران کرونا توصیه می‌کنند

اگر اخیرا به خاطر شیوع ویروس کرونا گرفتار استرس و اضطراب شدید؛ شما تنها نیستید. به‌ویژه، اگر در خانه نشسته‌اید و کارهای خود را انجام می‌دهید و منتظر کاهش شیب منحنی مبتلایان و قربانیان ویروس کرونا هستید. قطعا ساعت‌ها پای کامپیوتر و لپ‌تاپ…

۷ کاری که خیلی‌ها نمی‌دانند با اپل واچ می‌شود انجام داد

اپل واچ بهترین ساعت هوشمند موجود در بازار است. دلایل خوبی هم برای آن وجود دارد. یک ردیاب تناسب اندام عالی و یک ساعت با طراحی شیک و زیبا است که کاملا در اکوسیستم اپل ادغام می‌شود. با وجود ویژگی‌های بسیار عالی که اپل واچ دارد و همه از…

مریخ‌نشین اینسایت ناسا در بحران – ناسا مجبور شد که اینسایت را به صورت اورژانسی به حالت خواب یا…

ظاهرا ناسا باید فناوری جدیدی برای صفحات خورشیدی سیاره‌نشین‌های خود پیدا کند. مطابق خبری که به تازگی منتشر شده، مریخ‌نشین 800 میلیون دلاری اینسایت دچار مشکل جدی شده است. اینسایت در سال 2018 در بخشی از مریخ به نام بخش بهشت یا Elysium…

بعد از چند سال هویت کسی که به درخواست اف بی آی ، آیفون تروریست‌های سن برناردینو را رمزگشایی و باز…

اگر یادتان باشد در سال 2015 در آمریکا یک حادثه تروریستی رخ داده بود که در آن سید رضوان فاروق و همسرش -تشفین مالک- به مردم در کالیفرنیای جنوبی در سن برناردینو تیراندازی کردند و 14 نفر را کشتند. این دو در پی درگیری با پلیس کشته شدند. اما…

هزینه یک ماه آمریکایی‌ها برای ویدئو گیم: مبلغ شگفت‌آور ۵.۶ میلیارد دلار

گاهی ما با دیدن جزئیات ویدئوگیم‌ها و آن همه وقت و انرژی و فناوری پشت سر هر یک از آنها ناخودآگاه از خودمان می‌پرسیم که جدا شرکت‌های سازنده‌شان با آن همه عوامل و هزینه تحقیق و توسعه، منتفع هم می‌شوند؟ ما به سبب دور بودن و بهتر است بگویم…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.