عربستان سعودی قانونی برای مجازات دسترسی بدون اجازه به گوشی تلفن همراه همسران وضع کرد

0

شهروندان سعودی در صورتی که بدون اجازه و رضایت همسر، به گوشی تلفن همراه او دست زده و در پی مشاهده یا شنود اطلاعات باشند؛ به پرداخت ۱۳۳ هزار دلار یا یک سال زندان و شاید هم هر دو محکوم می‌شوند.

عربستان سعودی اولین گام‌ها را برای حمایت از حقوق همسران در فضای مجازی برداشته است و پادشاهی این کشور روز دوشنبه قوانین جدیدی ابلاغ کرد که جریمه‌های سنگین و زندان را برای افراد متاهل در پی دارد.

طبق قانون جدید عربستان، جاسوسی، سرقت، شنود یا دسترسی و دریافت اطلاعات ارسال شده توسط گوشی تلفن همراه یا شبکه‌های ارتباطی و همین‌طور رایانه‌های همسر ممنوع است.

در این قانون، دسترسی و استفاده از رایانه همسر بدون اجازه؛ چه برای مصارف قانونی و روزانه یا عمدی و همراه با تهدید و اخاذی و غیره باز هم جرم سایبری تلقی شده و مجازات دارد.

قانون‌گذار برای این جرایم مرتکب شده توسط افراد متاهل، از جریمه نقدی ۱۳۳ هزار دلار (۵۰۰ هزار ریال سعودی) تا یک سال زندان و هر دوی آن‌ها را وضع کرده است.

دولت عربستان اعتقاد دارد این قوانین جدید به حفظ حریم خصوصی کاربران اینترنت و افراد شخصی کمک بیشتری می‌کند و از جرایم سایبری و فضای مجازی می‌کاهد. عربستان به مرور می‌خواهد مجموعه‌ای از قوانین مربوط به هک، جرایم سایبری و حریم خصوصی را وضع کند تا در سال ۲۰۳۰ به چشم‌انداز مورد انتظار برسد.

چشم‌انداز این کشور رسیدن به عربستانی مدرن از نظر اجتماعی، اقتصادی و زندگی شهری در سال ۲۰۳۰ است. در این راستا؛ به طور مرتب شاهد تغییر قوانین در این کشور هستیم. دادن آزادی‌های بیشتر به زنان مانند مجوز رانندگی، حضور در ورزش‌گاه‌ها، سالن‌های سینما و تئاتر بخش دیگری از سیاست‌های عربستان برای مدرنیزه شدن است.

البته، قوانین جدید وضع شده برای دسترسی غیرقانونی به دستگاه‌های دیجیتالی هم شامل زنان و هم مردان است.

از وضع قوانین تا واقعیت‌های موجود

برخی از کارشناسانی که از نزدیک با واقعیت‌های جامعه عربستان آشنایی دارند؛ تصویب چنین قوانینی را برای عبور از یک کشور سنتی به کشوری مدرن کافی نمی‌دانند؛ چون عربستان به شدت ساختاری مردگرایانه و مردسالارانه دارد.

زنان حق کار و درآمد ندارند و به طور کامل وابسته به مردان هستند. وقتی یک مرد رایانه و موبایل زن‌اش را خریداری کرده و تمام هزینه‌ها و مایحتاج‌اش را تامین می‌کند و در دیدگاه‌های سنتی رایج؛ مالک او است؛ چگونه همسران می‌توانند بابت دسترسی غیرقانونی به گوشی تلفن همراه‌شان از مردان شکایت کنند و آن‌ها را به زندان یا پرداخت جریمه نقدی وادار سازند؟

در غالب اجتماع عربستان هنوز دیدگاه‌های سنتی قومی قبیله‌ای و مذهبی حکم‌فرما است و فقط قشر کمی از خانواده‌ها توانستند ساختارهای سنتی را کنار زده و به سبک زندگی اروپایی‌ها نزدیک شوند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.