چرا و چگونه تاریخچه مرورگرهای وب را پاک کنیم

0

مرورگرهای وب به دلایل زیادی اطلاعات و فعالیت‌های گذشته شما روی وب را نگه‌داری می‌کنند. ممکن است چند روز پیش یا هفته و ماه پیش یک سایت را بازدید کردید و بعد بستید اما اکنون به شدت بدان نیاز دارید؛ اینجا است که ویژگی نگه‌داری تاریخچه وب‌گردی شما مفید است اما از سوی دیگر می‌تواند این نگرانی‌هایی در پی داشته باشد و باعث نقض حریم خصوصی شود.

در گذشته؛ خطر تاریخچه مرورگرهای وب محدود به این بود که کامپیوتر یا لپ‌تاپ خود را به دیگران بدهید و آن‌ها از روی عمد یا تصادفی به سراغ‌های سایت‌های مورد بازدید شما بروند یا بخواهند فضولی کنند و از جست‌وجوهای خصوصی شما سردربیاورند اما امروزه انواع اپلیکیشن‌ها و فایل‌ها می‌تواند بدون اجازه به اطلاعات ذخیره شده روی مرورگرهای وب دسترسی پیدا کنند. بسیاری از نرم‌افزارهای رایگانی که نصب می‌کنیم؛ تاریخچه وب‌گردی ما را ردگیری و برای سایت‌ها و شرکت‌های تبلیغاتی ارسال می‌کنند. بسیاری از بدافزارها و باج‌افزارها با استفاده از تاریخچه مرورگرهای وب سعی در طراحی یک نقشه فریب و جعل اطلاعات می‌کنند.

به نظر می‌رسد امروزه بیشتر از هر زمان دیگری؛ تاریخچه مرورگرهای وب می‌تواند خطرناک و تهدیدکننده باشد و بیشتر از فوایدش به کاربران آسیب برساند. خوش‌بختانه؛ در همه مرورگرهای وب، روش‌هایی برای پاک کردن تاریخچه وب‌گردی وجود دارد.

مرورگر وب شما چه چیزی را ذخیره می‌کند؟

پیش از اینکه شروع به پاک کردن اطلاعات ذخیره شده روی مرورگر وب‌تان کنید؛ بهتر است بدانید چه اطلاعاتی روی مرورگرها ذخیره شده دارید و با آن‌ها چه‌کار باید کرد. شاید اطلاعاتی مانند نام کاربری و رمزعبور سایتی ذخیره شده باشد که اکنون فراموش‌تان شده و اگر پاک شود؛ برای همیشه از بین می‌رود. ممکن است تصمیم بگیرید برخی از فایل‌ها را پاک کنید و بقیه را کاری نداشته باشید.

لیزر هموروئید درمان بواسیر در کلینیک تخصصی هموروئید تهران

هنگامی که وارد بخش تنظیمات مرورگر وب شوید؛ اطلاعات ذخیره شده روی آن را می‌توانید در بخش‌های مختلف مشاهده کنید. معمولا اطلاعات در مرورگرهای وب زیرمجموعه‌هایی با نام‌های مختلف ذخیره می‌شوند و از یک مرورگر وب تا مرورگر وب دیگر متفاوت هستند. در کروم از بخش Settings و بعد Advanced می‌توانید این اطلاعات را ببینید. در فایرفاکس گزینه History و Privacy اطلاعات ذخیره شده را نشان می‌دهند. در برخی دیگر از مرورگرهای وب؛ گزینه references شامل اطلاعات ذخیره شده است.

به یاد داشته باشید که نگرانی اول ما در تاریخچه وب‌گردی؛ فهرستی از سایت‌هایی است که در گذشته باز کردید. مرورگرهای وب این صفحات و سایت‌ها را براساس تاریخچه بازدید نگه‌داری می‌کنند و برای باز شدن سریع‌تر سایت‌هایی که دوباره می‌خواهید بازدید کنید؛ استفاده می‌کنند. اگر یک سایت را یک بار باز کرده باشید؛ در بار دول با زدن حروف اول آدرس در نوار آدرس مرورگر وب؛ کل آدرس سایت برایتان ظاهر می‌شود.

همچنین؛ مرورگرهای وب فهرستی از دانلودهای کاربران را نگه‌داری می‌کنند. این فهرست را نباید با اصل خود فایل‌هایی که دانلود شده‌اند؛ اشتباه گرفت. فهرست فایل‌های دانلود شده نشان می‌دهد که هر فایل کجا روی کامپیترتان ذخیره شده است تا در صورت نیاز دوباره بدان مراجعه کنید.

کوکی‌ها اطلاعات دیگری درباره فعالیت‌های شما در وب هستند که روی مرورگرهای وب ذخیره می‌شوند. کوکی‌ها کدهایی هستند که سایت‌ها روی کامپیوتر شما ذخیره می‌کنند. کوکی‌ها به وب‌سایت‌ها کمک می‌کنند تا شما را به رسمیت بشناسند.

نهایتا؛ مرورگرهای وب یک حافظه نهان از اطلاعاتی ضروری وب‌گردی شما مانند نسخه‌های محلی از سایت‌ها، عناصر گرافیکی و دیگر چیزهایی مورد نیاز نگه‌داری می‌کنند تا سایت‌های روی مرورگر وب شما سریع‌تر باز شوند.

برای جلوگیری از پاک کردن اطلاعات ذخیره شده روی مرورگر وب می‌توانید به صورت ناشناس وارد اینترنت شوید.

هنگامی که شما تصمیم می‌گیرید تاریخچه وب‌گردی را پاک کنید؛ غالب مرورگرهای وب اطلاعاتی که در بالا اشاره کردیم را جداگانه در فهرست‌هایی مجزا نگه‌داری می‌کنند. بنابراین؛ شما می‌توانید تصمیم بگیرید که تمامی این اطلاعات را پاک کنید یا فقط نوع خاصی از اطلاعات مانند کوکی‌ها یا حافظه پنهان را پاک کنید. توجه کنید اگر تمامی اطلاعات ذخیره شده روی مرورگر وب را پاک کنید؛ باید همه‌چیز را از ابتدا شروع کنید و انگار تازه این مرورگر وب را روی سیستم نصب کردید.

چگونه تاریخچه وب‌گردی را روی هر مرورگر وب پاک کنیم

در اینجا مهم نیست که شما از کدام مرورگر وب استفاده می‌کنید. پاک کردن تاریخچه وب‌گردی روی هر مرورگری بیش‌تر از چند دقیقه طول نمی‌کشد.

در مرورگر کروم گوگل، روی سه نقطه عمودی در سمت راست نوار آدرس کلیک کنید تا منوی برنامه باز شود. سپس گزینه Settings را انتخاب کنید. به سمت پایین صفحه بروید تا به گزینه Advanced برسید. روی آن کلیک کنید و از منوی جدید باز شده روی گزینه Clear Internet browsing کلیک کنید. در صفحه باز شده می‌توانید اطلاعاتی که باید پاک شوند را تیک بزنید و بعد گزینه CLEAR BROWSING DATA را کلیک کنید. دقت کنید اگر با یک حساب کاری گوگل وارد کروم شده باشید و این حساب روی سیستم‌های دیگر هم باشد؛ پاک کردن اطلاعات کروم باعث می‌شود اطلاعات شما روی مرورگر وب سیستم‌های دیگر هم پاک شود.

در مرورگر فایرفاکس؛ روی سه خط افقی انتهای سمت راست نوار آدرس کلیک کنید تا منوی برنامه باز شود. در گام بعدی؛ روی گزینه Options (در نسخه‌های سیستم‌عامل مک Preferences دیده می‌شود) کلیک کنید. بعد روی Privacy کلیک کنید تا لینک Clear your recent history را ببینید. در پنجره باز شده روی گزینه Details بزنید تا فهرستی از انواع اطلاعات ذخیره شده روی فایرفاکس نمایش داده شود. هر نوع اطلاعاتی که باید پاک شود را انتخاب و کلید Clear Now را کلیک کنید.

در مرورگر سافاری اپل روی macOS می‌توانید منوی Safari را باز و روی Clear History کلیک کنید. بازه زمانی مدنظرتان را انتخاب کنید تا منوی کشویی بسته شود و بعد روی Clear History کلیک کنید تا عملیات شما تایید شود. در سافاری گزینه‌ای برای انتخاب نوع اطلاعات ندارید و وقتی تاریخچه را پاک می‌کنید؛ کوکی‌ها و حافظه نهان مرورگر وب نیز پاک می‌شود.

در مرورگر مایکروسافت اج روی ویندوز ۱۰؛ برای پاک کردن سابقه خود در اینترنت روی سه نقطه انتهای سمت راست نوار آدرس کلیک و گزینه Settings را انتخاب کنید. کمی به سمت پایین منوی باز شده بروید تا Clear browsing data را ببینید. روی Choose what to clear کلیک کنید تا فهرست اطلاعات ذخیره شده روی این مرورگر را مشاهده کنید. بعد از زدن تیک‌های دلخواه خود روی Clear کلیک کنید.

اگر هنوز از اینترنت اکسپلورر استفاده می‌کنید؛ برای پاک کردن تاریخچه وب‌گردی خود می‌توانید علامت چرخ‌دهنده در سمت راست نوار آدرس کلیک کنید و بعد گزینه Internet options را بزنید. برگه General را انتخاب و کلید Delete را کلیک کنید تا فهرست انواع اطلاعات روی این مرورگر نمایش داده شود. باز هم می‌توانید اطلاعاتی که باید پاک شوند را انتخاب و روی کلید Delete کلیک کنید.

   

پستهای اخیر

اپل تی‌وی ۴K جدید معرفی شد: با تراشه A12 بیونیک و ریموت کاملا جدید

اپل یک مدل جدید از محصول Apple TV 4K خود با تراشه ارتقایافته‌تر و برخی ویژگی‌های جدید معرفی کرد. اپل تی‌وی 4K جدید از تراشه آشنای A12 Bionic سود می‌برد تا تصاویر ویدئویی HDR را با نرخ فریم ریت بالاتر اجرا کند. به علاوه، تراشه جدید قدرتی…

آیپد پرو جدید با پردازنده M1،نمایشگر حیرت‌انگیز مجهز به فناوری مینی LED و پشتیبانی از ۵G معرفی شد

اپل امشب در مراسم Sprint Loaded از آیپد پرو پرچم‌دار جدید خود رونمایی کرد. آیپد پرو ۱۲.۹ اینچی جدید کاملا یک دستگاه ارتقایافته و مجهز به فناوری‌های جدید و پیشگام اپل از جمله پردازنده M1، پشتیبانی از 5G و فناوری نمایشگر مینی LED به همراه یک…

اپل یک آی‌مک نازک با پردازنده M1 و رنگ‌بندی متنوع و جذاب معرفی کرد

اپل امشب در مراسم بهار خود از یک مدل کامپیوتر iMac بازطراحی شده و باریک‌تر، پردازنده اپل سیلیون M1 و کیس‌های رنگی و بسیار متنوع رونمایی کرد. اپل می‌گوید این آی‌مک از ابتدا برای استفاده M1 طراحی شده است. آی‌مک جدید دارای نمایشگر ۲۴ اینچی…

سرانجام اپل ایرتگ معرفی شد: مشابه Tile و با قیمت ۲۹ دلار

اپل در مراسم Spring Loaded امشب پس از مدت‌ها انتظار ردیاب هوشمند تجهیزات AirTag را معرفی کرد. در اولین نظر، اپل ایرتگ مشابه Tile است ولی خوب در اکوسیستم اپل قطعا ویژگی‌های جذاب‌تری خواهد داشت. ایرتگ کوچک و دایره‌ای است و به شما امکان…

بهترین و خاطره‌انگیزترین فیلم‌های دهه ۹۰ میلادی – فهرست ۵۷ فیلم خوب و دیدنی- چرا اینقدر محبوب‌اند؟…

امروز می‌خواهم در این مورد صحبت کنم که چرا تصور می‌کنم فیلم‌های دهه 90 برای ما اینقدر محبوب هستند. وقتی این سال‌ها، فهرست نامزدهای جایزه اسکار و نیز جشنواره‌های معتبر دیگر فیلم اعلام می‌شود و این فهرست‌ها را با فهرست‌های دهه 90 مقایسه…

۴ دماسنج برای اندازه‌گیری دما و رطوبت محیط با آیفون

اگر شما نیاز به اندازه‌گیری و نظارت بر دمای خانه و محل کار دارید؛ مثلا برای گیاهان خاص یا حیوانات خانگی که باید در دمای خاصی نگهداری کنند؛ می‌توانید از راه‌کارهای مبتنی بر آیفون استفاده کنید که البته رایگان هم نیست. برای بررسی دقیق دمای…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.