آمازون منتشر کرد: فهرست ۱۰۰ کتابی که بایستی در طول زندگی بخوانید

6

فهرست‌های فیلم، سریال یا کتاب، اگر خوب تنظیم شده باشند، می‌توانند به تأمین محتواهای فرهنگی افراد علاقه‌مند کمک کنند و آنها را از سردرگمی نجات بدهند.

در حقیقت افراد خام، سال‌ها لازم است در میان کتاب‌ها و فیلم‌های مختلف غوطه بخورند، تا خودشان تبدیل به کارشناس و خبره کار بشوند و بتوانند خودشان مستقلا محتوای فرهنگی پیشنهاد بدهند.

آمازون به تازگی فهرست قابل توجهی از ۱۰۰ کتاب ارائه کرده است که به گمانش لازم است هر کسی در طول زندگی‌اش بخواند.

تعداد قابل توجهی از این کتاب‌ها خوشبختانه به فارسی هم ترجمه شده‌اند.

   
6 نظرات
 1. Erfan می گوید

  در واقع این ها صد کتابی که باید در طول زندگی بخونید نیست
  صد کتابی هستند که در طول زندگی میشه خوندشون( ترجمه عنوان انگلیسی )
  خیلی فرق هست بین این دو و مسئله دیگه اینکه لیست رو که دیدم این نظر رو تقویت می کنه چون اصلا کتاب هایی نیستند که اونقدر الزامی به خوندنشون وجود داشته باشه

 2. پوری یا می گوید

  سلام
  این وسط آیا مناسبات فرهنگی هر اجتماع باعث تضاد در برداشت مفاهیم کتاب یا حداقل دشوار شدن اون و سختی ارتباط با متون کتاب ها رو بوجود نمیاره؟
  بشخصه چندین کتاب در چنین لیست هایی رو مطالعه کردم (خصوصا در حوزه ادبیات داستانی) و واقعا نه تنها اصطلاحات و نوع گفتار که منظور من نیست بلکه نوع روابط شخصیت ها، فرهنگ زندگی، نوع احساسات و شکل بیان و حتی مفهومشان و مسائل دیگر سوال های بزرگی رو در ذهن ایجاد میکردند که فقط به گنگی درک کتاب و بخاصه داستان آن منجر میشد. و تنها به این دلیل که “ما در فرهنگ خودمون فلان کار رو به این شکل انجام نمیدیم، یا اینجوری نمیگیمش یا اینجور حسی نداریم”. چیزی که فکر میکنم تعداد زیادی از کتابهای موجود در چنین لیست هایی رو باتوجه به فرهنگهای متفاوت تغییر میده. شاید اگر منابع ایرانی معتبر هم دست به انتشار چنین لیست هایی بزنند همخوانی و همخونی بیشتری با کتاب ها احساس کنیم.

  1. علیرضا مجیدی می گوید

   این فهرستها برای تشویق خرید و مطالعه هستن و اصلا چیز مطلقی نیستن. فهرست ۱۰۰ تایی کتاب من مسلما، با این فهرست خیلی متفاوت هست.
   در مورد سینما هم همین طوره.
   در ایران ناشران و نویسندگان و خوره‌های کتاب باید روی این قضیه فهرست‌ها کار کنن.

 3. سیدعلی موسوی می گوید

  جالب بود.دکتر ای کاش خودتون کتابایی که این روز ها بهشون برخوردید و به نظرتون قابل توجه بودن رو معرفی می‌کردید..

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.