تبلیغ فصل جدید سریال «داستان ترسناک آمریکایی» باعث شده که خیلی‌ها دچار حملات هراس بشوند – ترس از سوراخ!

4

در مورد فصل جدید سریال «داستان ترسناک آمریکایی» پیش از این پست مشروحی نوشته بودیم.

حالا این سریال، دارای یک حاشیه ناخواسته و جالب شده است.

در قسمت اول این سریال دیدیم که کاراکتر سارا پالسون، دچرا هراس بیمارگونه یا فوبی از دیدن چیزهای دارای سوراخ‌های کوچک فراوان است. دیدیم که او نخستین بار در مطب روانپزشکش وقتی به یک اسفنج دریایی نگاه کرد، دچار یک حمله هراس شد و بعد این فوبی به دفعات برایش تکرار شد.

جالب است بدانید که تبلیغ و پوستر فصل جدید سریال، باعث شده که اشخاصی دچار همین حملات هراس یا پانیک بشوند.

به این اختلال هراس، فوبی ترایپوفوبیا Trypophobia گفته می‌شود. برآورد می‌شود که ۱۵ درصد مردم درجات مختلف این فوبی را داشته باشند.

در توییتر اگر جستجو کنید، توییت‌های متعددی از کاربران را می‌بینید که گفته‌اند بعد از  دیدن تبلیغ یا سریال دچار این فوبی شده‌اند.

در ترایپوفوبیا، فرد با دیدن سوراخ دچار هراس می‌شود. افرادی که از ترایپوفوبیا رنج می‌برند، با مشاهده حباب‌های صابون، شکلات‌های تو خالی و یا هر چیز سوراخ‌دار دچار میگرن، حملات عصبی، عرق شدید و تپش قلب می‌شوند.

بر اساس یافته‌های یک مطالعه جدید، ممکن است این ترس به علت تشابه بصری سوراخ‌ها با حیوانات سمی به افراد منتقل شود. به گفته جف کول، روانشناس دانشگاه اسکس انگلستان، که خود از ترایپوفوبیا رنج می‌برد، این بیماری به عنوان یکی از عجیب و غریب‌ترین وضعیت‌های بالینی شناخته می‌شود.

افراد بسیاری از مشکلات خود در اینترنت گلایه کرده‌اند؛ با این حال، مطالعات چندانی در رابطه با این پدیده انجام نشده است.

یکی از بیماران ترس خود را اینطور توصیف کرده است: ”واقعا نمی‌توانم به سوراخ‌های کوچک و نامنظم نگاه کنم؛ با دیدن آنها احساس می‌کنم که در دهانم بالا می‌آورم، کمی گریه می‌کنم و بعد تمام بدنم می‌لرزد. “

تیم تحقیقاتی کول به دنبال آن بود که یک ارتباط بصری میان اشیاء منسوب به ترایپوفوبیا پیدا کند. از این رو، تصویر ۷۶ شی منسوب به ترایپوفوبیا را به همراه تصویر ۷۶ سوراخ غیر مرتبط با آن بر روی یک وب‌سایت قرار داده شد.

تصاویر که ترایپوفوبیا ایجاد می‌کردند در مقایسه با سایر تصاویر از کنتراست بالاتر و مختصات فضایی تکرارشونده برخوردار بودند. ساختار بصری آنها مشابه تصاویر راه‌راه بود که گاهی اوقات باعث تحریک میگرن می‌شوند. حتی کسانی که از ترایپوفوبیا رنج نمی‌بردند نیز احساس خوبی نسبت به تصاویر منسوب به آن نداشتند.

   
4 نظرات
 1. pejman می گوید

  یادمه حیلی قدیم ها هم یک مقاله کار کرده بودید در مورد همین قضیه ترس از حفره و سوراخ .
  البته شاید اشتباه بکنم و یک سایت دیگه بود … ولی فکر کنم همین یک پزشک بود.

 2. مهسا می گوید

  الان سوال اینجاست که شما این موضوع را میدونید و بدون هیچ درنگی لا به لای مطلبتون از همین تصاویر استفاده کردید!!
  آدم از صدا و سیما گلایه میکنه برای هشدار ندادن تصاویر نامناسب وسط اخبار ولی شما اوضاعتون بدتره (!)

 3. میا می گوید

  یاخدا
  با دیدن تصاویر شما منم دچار این فوبیا شدم دیگه

 4. مهتاب می گوید

  سلام سلام منم این فوبیا رو دارم چندشم میشه و بدم میاد از این عکس ها.از بچگی این حس داشتم ولی الان تازه متوجه شدم من تو دنیا تنها نیستم ک این حس دارم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.