خنثی شدن بمبی به یادگارمانده از جنگ جهانی دوم در فرانفکورت که آرامش ۷۰ هزار نفر را از بین برده بود

1

شهر فرانکفورت در روزهای گذشته شاهد بزرگ‌ترین عملیات تخلیه و خنثی‌سازی بمب در آلمان از سال ۱۹۴۵ بود. حدود ۷۰ هزار نفر مجبور شدند به خاطر یک بمب ۱۸۰۰ کیلوگرمی از محل زندگی خود دور شوند.

  بمب‌های عمل نکرده عظیم‌الجثه‌ای از جنگ جهانی دوم در شهرهای مختلف آلمان وجود دارد و هر چند هفته‌ای یک بار یکی از آن‌ها کشف و خنثی‌سازی می‌شود. اما بمبی که در محوطه ساختمان‌سازی دانشگاه گوته شهر فرانکفورت پیدا شد؛ بزرگ‌ترین بمب در نوع خودش بود که به خاطر خطر انفجار بسیاری از مردم را مجبور به ترک خانه‌هایشان کرد. احتمالا این بمب توسط هواپیماهای بریتانیا در جنگ جهانی دوم روی سر شهر فرانکفورت آلمان ریخته شده است.

بمب باقیمانده از جنگ جهانی دوم در محوطه یکی از شرکت‌های ساختما‌ن‌سازی حومه شهر فرانکفورت پیدا شد. چون برآورد می‌شد زمان زیادی برای خنثی‌سازی این بمب ۱.۸ تنی و از کار انداختن چاشنی آن نیاز است؛ بنابراین پلیس تصمیم به تخلیه و انتقال مردم تا شعاع یک و نیم کیلومتری بمب کرد. به این ترتیب؛ نزدیک به ۶۵ تا ۷۰ هزار نفر (۱۰ درصد جمعیت شهر فرانکفورت) مجبور شدند سریعا منتقل و به محل‌های امنی برای سکونت موقت منتقل شوند.

این بمب روز سه‌شنبه کشف شد و پس از بررسی‌های اولیه نیروی‌های امنیتی؛ پیش از عملیات از کار انداختن چاشنی؛ مردم محله‌های اطراف آن به مکان‌های دیگری منتقل شدند. نیروهای پلیس برای حفاظت کامل از منطقه و تحت کنترل داشتن ماجرا تمامی خیابان‌ها و محل‌های تردد منتهی به مکان بمب را مسدود و از عبور هرگونه وسیله نقلیه یا مردم عادی جلوگیری کردند تا عملیات با موفقیت به پایان رسید.

در نزدیکی محل کشف بمب؛ یک بیمارستان و یک بانک مرکزی نیز وجود داشت که سریعا تعطیل شدند. پلیس هیچ‌گونه استثنایی قایل نشده و حتا نوزادان نارس و بیماران داخل اتاق‌های ICU را نیز منتقل کرد.

این بمب روز یکشنبه به طور کامل و با موفقیت خنثی‌ شد و مردم دوباره توانستند پس از گذراندن یک آخر هفته در کمپ‌های اسکان موقت؛ به خانه‌هایشان برگردند. این بزرگ‌ترین تخلیه در آلمان از جنگ جهانی دوم به بعد بوده است چون بمب ۱.۸ تنی عمل نکرده به اندازه کافی قدرتمند است که بتواند تمام خیابان‌های اطراف خود را منفجر و صاف کند. در تخلیه بزرگ قبلی آلمان؛ بیش از ۲۱ هزار نفر به خاطر خنثی‌سازی یک بمب جابه‌جا شدند.

روش خنثی‌سازی این بمب‌ها به این صورت است که پلیس سعی می‌کند چاشنی بمب را با دقت کامل از بدنه بمب خارج کند. بعد بدنه بمب به مراکز امنی منتقل می‌شود. گاهی اوقات خارج کردن چاشنی از درون بدنه بمب چندین روز طول می‌کشد چون کمی بی‌دقتی یا عجله و اشتباه می‌تواند بخشی از یک شهر را تخریب کند. برخی از این بمب‌ها چندین چاشنی دارند که کار خنثی ‌سازی را سخت‌تر می‌کنند.

براساس گزارش‌های رسانه‌های آلمانی؛ عملیات خنثی‌سازی بمب‌های عمل نکرده از جنگ جهانی دوم در این کشور تقریبا هر دو هفته یک بار انجام می‌شود و سالیانه حدود ۲ هزار تن بمب از دل خاک بیرون و خنثی‌سازی می شود. در طی جنگ جهانی دوم؛ صدها هزار بمب در سراسر آلمان بدون اینکه منفجر شوند؛ فرود آمده و همان‌طور باقی ماندند. یک روز پیش از تخلیه بزرگ فرانکفورت نیز بمب دیگری در شهر کوبلنز غربی آلمان کشف و خنثی‌سازی شد. این بمب از نوع امریکایی و به وزن ۱۱۰۰ پوند بود.

 

   
1 نظر
  1. pejman می گوید

    یعنی بعد از این همه سال .. موادش فاسد نشده !!؟ و هنوز کار میکنه !!! جالبه واقعا !

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.