رمان جدید ورنر هرتزوگ، دنیای گرگ و میش، داستان سرباز ژاپنی جنگ جهانی دوم را روایت می‌کند که از تسلیم شدن خودداری کرده بود

0

ژاپن در ۱۵ آگوست ۱۹۴۵ شکست در جنگ جهانی دوم پذیرفت. اما برخی از سربازان ژاپنی از تسلیم شدن خودداری کردند و هر کدام به روش خود برای دهه‌ها به جنگیدن ادامه دادند. مشهورترین آن‌ها ستوان اونودا هیرو بود که در فیلیپین برای انجام حملات چریکی پنهان شد – ابتدا با چند سرباز دیگر و در نهایت به تنهایی – او تا سال ۱۹۷۴ به اختفا ادامه داد.

اونودا پس از بازگشت به میهن خود مشهور شد و طرفداران او هم میهنان ژاپنی او نبودند. در سال ۱۹۹۷، ورنر هرتزوگ در هنگام برگزاری یک اپرا، فقط از او بود که دعوت کرد.

حالا اونودا سوژه یکی از آخرین پروژه‌های هرتزوگ شده که یک فیلم نیست، بلکه رمانی است به نام دنیای گرگ و میش The Twilight World. هرتزوگ به زبان آلمانی، که در آن داستان ملاقات خود با اونودا و تجربه طولانی اونودا در فیلیپین را روایت کرده است. این کتاب توسط مترجم-منتقدی به نام مایکل هافمن به انگلیسی ترجمه شده است.

هرتزوگ از اینکه از رفتار این سرباز به صورت یک شوخی و یک رفتار عجیب خودداری می‌کند. او به وضوح مجذوب وضعیت پوچ این قهرمان است و همچنین مصمم است از حیثیت مردی دفاع کند که چاره‌ای جز دوام در یک ماموریت غیرممکن نداشت.

هشت سال پس از مرگ او در سن ۹۱ سالگی، اونودا همچنان یک چهره عمومی محبوب است و موضوع ویدیو‌های تاریخی است که میلیون‌ها نفر آن را دیده‌اند.

همچنین سال گذشته فیلمی با عنوان Onoda: 10,000 Nights of the Jungle توسط یک کارگردان فرانسوی به نام آرتور هراری در مورد او ساخته شد.

خیلی‌های ما وقتی نخستین بار از وجود چنین سربازی مطلع شدیم، شاید تصور کردیم که او نماد میهن‌پرستی افراطی یا اطاعت کورکورانه است. این تفسیرها را در شرایطی از کار او داشتیم که خبری از نبردهای شبح‌وار چریکی نداشتیم و حادثه را در به اصطلاح در ظرف زمان و مکانش ندیده بودیم.

اما الان به کمک اثر ورنر هرتزوگ که در ۱۴ ژوئن وارد قفسه‌های کتایفروشی‌ها می‌شود، می‌توانیم طور دیگری به این داستان نگاه کنیم.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.