هواوی تراشه موبایل کرین ۹۷۰ را با یک واحد پردازشی هوش مصنوعی و سریع‌ترین مودم LTE دنیا معرفی کرد

0

شرکت هواوی همان‌طور که قبلا وعده کرده بود؛ در کنفرانس خبری نمایشگاه ایفا ۲۰۱۷ در برلین؛ جدیدترین تراشه موبایل خود به نام Kirin 970 را معرفی کرد. تراشه جدید هواوی گفتنی‌های زیادی دارد و رقیب جدی تراشه اسنپدراگون ۸۳۵ کوالکام خواهد بود.

هواوی در مراسم معرفی تراشه کرین ۹۷۰ بیش از هر چیزی روی قابلیت هوش مصنوعی این تراشه مانور داد؛ چون اولین تراشه موبایل جهان است که از یک واحد پردازشی شبکه عصبی سود می‌برد. هواوی می‌گوید در این برهه بیش از هر زمان دیگری نیاز به تعامل کاربر با هوش مصنوعی و رایانش ابری وجود دارد و اسمارت‌فون‌ها باید بتوانند این تعامل را ایجاد کنند. به گفته هواوی، هوش مصنوعی می‌تواند تجربه کاربری بعدی مردم روی اسمارت‌فون‌ها باشد.

البته؛ هواوی در این مراسم توضیح نداد دقیقا این چیپ‌ست پردازشی هوش مصنوعی چه کاری روی اسمارت‌فون‌های بعدی این شرکت انجام می‌دهد ولی مشخص است که در آینده پردازش‌های سنگین هوش مصنوعی را می‌توان روی موبایل انجام داد و برنامه‌های کاربردی مبتنی بر هوش مصنوعی کم‌کم به روی اسمارت‌فون‌ها کوچ می‌کنند. شنیده شده آیفون بعدی اپل نیز یک واحد پردازشی شبکه عصبی دارد. تراشه‌های کوالکام هنوز این قابلیت را ندارند.

اما از هوش مصنوعی کرین ۹۷۰ که بگذریم؛ به قابلیت‌های پردازشی آن می‌رسیم. این تراشه موبایل هشت هسته‌ای با فناوری ساخت ۱۰ ناموتری است. هشت هسته کرین ۹۷۰ به این ترتیب است که ۴ هسته پردازشی با معماری Cortex-A73 و سرعت ۲.۴ گیگاهرتز و ۴ هسته بعدی مبتنی بر معماری Cortex-A53 با سرعت ۱.۸ گیگاهرتز هستند. کرین ۹۷۰ از یک واحد پردازش گرافیک با ۱۲ هسته نیز سود می‌برد. هواوی مدعی است که تراشه جدیدش ۲۵ درصد سریع‌تر از تراشه‌های چهار هسته‌ای مبتنی بر Cortex-A73 است و ۵۰ درصد بهتر عمل می‌کند. کاترین ۹۷۰ از ۵.۵ میلیارد ترانزیستور سود می‌برد که دو برابر تراشه اسنپدراگون فعلی با ۳.۱ میلیارد ترانزیستور است.

اما تراشه موبایل جدید هواوی یک خبر غیرمنتظره دیگر هم داشت. روی این تراشه برای اولین بار در جهان از مودم LTE با سرعت ۱.۲ گیگابیت استفاده شده است. نوع مودم این تراشه LTE Cat.18 است. همان‌طور که می‌دانید مودم LTE Cat.16 با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه رکوردار سریع‌ترین شبکه موبایل دنیا را داشت که روی تراشه‌های اسنپدراگون ۸۳۵ بود و در گوشی‌هایی مانند گلکسی اس ۸ یا نوت ۸ شاهد بودیم. اکنون؛ سریع‌ترین اسمارت‌فون دنیا روی شبکه‌های موبایل از آن هواوی خواهد بود.

هنوز مشخص نیست که تراشه کرین ۹۷۰ روی چه گوشی برای اولین بار به بازار عرضه می‌شود ولی گمانه‌زنی‌ها همه پیرامون میت ۱۰ است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.