روزهای سیاه هواوی از راه رسید: اینتل، کوالکام، برودکام و چند شرکت دیگر به هواوی تراشه نمی‌فروشند

0

حلقه محاصره و تحریم هواوی در حال کامل شدن است و آخر هفته بسیار فاجعه‌باری برای این شرکت رقم زده است.

شروع ماجرا از تصویب قانون ممنوعیت تجارت و همکاری با هواوی توسط دولت ترامپ بود و بعد گوگل مجوز اندروید هواوی را لغو کرد. حالا، در فاز بعدی، تراشه‌سازهای غول جهان فروش تراشه به این شرکت چینی را متوقف کردند.

به گزارش بلومبرگ، سه تراشه‌ساز بزرگ و عمده جهان یعنی اینتل، کوالکام و برودکام به‌زودی همکاری خود با هواوی را قطع خواهند کرد.

سایت Nikkei هم گزارش داده است شرکت‌های امریکایی سازنده چیپ‌ست‌های حافظه‌ از جمله میکرون تکنولوژی (Micron Technology) و وسترن دیجیتال (Western Digital) نیز ارایه تجهیزات و خدمات به شرکت هواوی را تعلیق کرده‌اند. سازنده چیپ‌ست آلمانی اینفاینئون تکنولوژی (Infineon Technologies) نیز به این تحریم‌ها پیوسته است.

برخی از کارشناسان، تعلیق فروش تراشه به هواوی را در پی اقدام گوگل مبنی‌ بر باطل‌کردن ناگهانی اعتبار اندروید هواوی و قطع دسترسی آن شرکت به خدمات گوگل‌پلی و پلی‌استور دانستند. در واقع، اینتل، کوالکام، برودکام و دیگران پس از گوگل جرات کردند قراردادهای همکاری خود با هواوی را فسخ کنند.

شرکت‌های تراشه‌ساز به کارمندان‌شان گفتند تا اطلاع ثانوی فروش چیپ‌ست به هواوی را متوقف خواهند کرد.

انبارهای هواوی برای سه ماه تراشه دارند

در این میان، تراشه‌های اینتل برای هواوی بسیار اهمیت دارد چون تراشه‌های این شرکت در سرورها و لپ‌تاپ‌های هواوی استفاده می‌شوند. هواوی در تامین تراشه‌های سرور و دسکتاپ مشکل دارد وگرنه تحریم شرکت‌هایی مانند کوالکام و برودکام چندان پررنگ نیست.

هواوی سال‌ها است تراشه‌های مودم‌ها و گوشی‌های موبایل خودش را تولید کرده و چندان به شرکت‌های ثالث وابسته نیست. برای نمونه، پردازنده‌های موبایل سری کرین هواوی می‌توانند با پردازنده‌های اسنپدراگون کوالکام رقابت کنند.

هنوز مشخص نیست شرکت مایکروسافت هم به دیگر تحریم‌کننده‌های هواوی می‌پیوندد یا خیر. مایکروسافت به طور مستقیم ویندوز لپ‌تاپ‌های هواوی را تامین می‌کند. به احتمال زیاد، مایکروسافت هم ناچار است از دستورات دولت امریکا پیروی کند.

اکنون، هواوی باید یک نسخه متن‌باز غیررسمی از اندروید را برای گوشی‌های موبایل‌اش توسعه دهد یا سراغ سیستم‌عامل اختصاصی خودش برود.

گفته می‌شود هواوی از قبل پیش‌بینی چنین روزهایی را کرده و برای سه ماه آینده خود، تراشه در انبار دارد. این مدت زمان به این شرکت فرصت می‌دهد تصمیم درستی گرفته و اوضاع را بهتر ارزیابی کند.

هواوی امیدوار است دوباره روابط تجاری میان دو کشور چین و امریکا حالت عادی به خود گرفته و مشکلاتش با دولت امریکا از جمله منع ورود به بازار موبایل این کشور رفع شوند.

 

منبع: + و +

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.