اوج‌گیری مدیاتک – کوالکام دیگر بزرگ‌ترین تراشه‌ساز موبایل (سازنده چیپ) دنیا نیست

2

بیشتر شرکت‌های فناوری دنیا در سال ۲۰۲۰ در تقلا و تکاپو بودند تا صرفا امکان بقا داشته باشند و سقوط نکنند. اما در این میان شرکت مدیاتک MediaTek یک استثنا بود و یکی از بهترین سال‌های خود در تاریخ را گذراند.

شرکت مدیاتک بالاخره در سال ۲۰۲۰ موفق شد که غول‌های رقیب تراشه‌سازی موبایل دنیا را پشت سر بگذارد. این اطلاعات را Omdia به ما داده است.

مدیاتک موفق شدن در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۵۱.۸ میلیون تراشه گوشی هوشمند بفروشد که ۱۱۳.۸ میلیون قطعه از سال پیش بیشتر بود!

حالا این شرکت ۲۷.۲ درصد بازار تراشه‌های موبایل را در دست دارد. این در حالی است که مدیاتک در سال ۲۰۱۹ فقط ۱۷.۲ درصد بازار را در دست داشت.

ماه دسامبر سال پیش هم گزارش شده بود که این شرکت توانسته کوالکام را پشت سر بگذارد. البته بیشتر این موفقیت برای تمرکز مدیاتک روی تراشه‌های میان‌رده و پایین‌رده بوده است.

از سوی دیگر بیشتر این موفقیت مدیون رشد انفجاری شرکت شیائومی هم است. بزرگ‌ترین مشتری سال ۲۰۲۰ مدیاتک، شیائومی بود که به صورت نسبت به سال ۲۰۱۹ توانسته ۲۲۳ درصد بیشتر گوشی روانه بازار کند.

دومین مشتری عمده مدیاتک شرکت اوپو بوده. این شرکت ۵۵.۳ گوشی هوشمند با استفاده از تراشه‌های مدیاتک فروخته است. در حالی که در سال پیش ۴۶.۳ دستگاه هوشمند با تراشته مدیاتک فروخته بود.

حتی میزان خرید سامسونگ هم از مدیاتک ۲۵۰ درصد افزایش یافت و این شرکت در گوشی‌های میان‌رده خود، بیشتر از محصولات مدیاتک استفاده کرد.

حتی برآورد می‌شود که در سال ۲۰۲۱ رشد مدیاتک از این هم بیشتر شود، چون به نظر می‌رسد هواوی و آنر Honor هم بیشتر از مدیاتک خرید کنند.


آیا به دنیال این موفقیت مدیاتک می‌تواند بازار تراشه‌ها برای پرچم‌دارها را از آن خود کند؟ دست بالای شرکت‌های غربی در تولید تراشه‌های پیشرفته تا چه زمانی ادامه خواهد یافت و آیا آنها به همین راحتی بازار را به چینی خواهند داد؟!

منبع

 
2 نظرات
  1. یاسر می گوید

    مطلب جالبی بود، ولی مدیاتک یک شرکت تایوانی هست و تا جایی که من اطلاع دارم تایوان بطور رسمی جزیی از چین حساب نمیشه. (البته شاید این شرکت سرمایه گذارهای چینی هم داشته باشه)

  2. macrocell می گوید

    باید به مدیر همچنین مجموعه ای هزار آفرین گفت که همچین راهبرد و عملکرد موفقی داشته….

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.