پایان قرارداد ویژه مایکروسافت و کوالکام می‌تواند به معنای پشتیبانی ویندوز از تراشه‌های M1 مک باشد

اجرای بومی ویندوز روی مک‌های M1 در آینده‌ای نزدیک ممکن می‌شود

0

در حالی که همیشه اپل از سیستم‌عامل ویندوز مایکروسافت روی دستگاه‌های مک اینتلی پشتیبانی می‌کند؛ اما دستگاه‌های جدید مک با تراشه‌های سری M1 مبتنی بر معماری ARM، فقط می‌توانند سیستم‌عامل مک‌او‌اس را بپذیرند و به صورت بومی اجرا کنند. دلیل آن هم می‌تواند به یک قرارداد خاص بین مایکروسافت و کوالکام مربوط باشد که تقریبا رو به پایان است. این خبر می‌تواند به معنای امکان نصب بومی ویندوز روی دستگاه‌های مک M1 برای کاربران اپل باشد.

سایت XDA در گزارشی اعلام کرد کوالکام قرارداد ویژه‌ای با مایکروسافت دارد تا اطمینان داشته باشد که تراشه‌های آرم این شرکت فقط از سیستم‌عامل ویندوز به صورت بومی پشتیبانی می‌کنند. به گفته منابع آگاه، این قرارداد در وضعیت رو به اتمام است و مایکروسافت در نهایت می‌تواند مجوز نصب ویندوز را به سایر سازندگان تراشه‌های آرم بدهد.

اگرچه در حال حاضر دقیقا مشخص نیست این توافق چه زمانی به پایان می‌رسد اما گزارش XDA می‌گوید این قرارداد به‌زودی به پایان می‌رسد. انحصار کوالکام در این قرارداد به این خاطر بوده است که این شرکت در توسعه ویندوز آرم به مایکروسافت کمک کرده است. اکنون، شرکت‌های دیگری مانند مدیاتک در حال برنامه‌ریزی برای ساخت تراشه‌های ARM هستند که می‌توانند ویندوز را اجرا کنند.

اولین بار در سال ۲۰۱۶، نسخه ویندوز روی آرم توسط مایکروسافت و کوالکام معرفی شد. این نسخه ویندوز یک اتفاق و معامله بزرگ در دنیای فناوری بود و کاملا آن را از نسخه ویندوز RT که شکست خورده بود؛ مجزا می‌کرد؛ چون می‌توانست برنامه‌های x86 را شبیه‌سازی کند. دستگاه‌هایی که از ویندوز آرم پشتیبانی می‌کردند؛ یک سال پس از آن معرفی شده و در مدت کوتاهی وارد بازار شدند.

بعدتر، مایکروسافت اقدام به توسعه یک شبیه‌سازی X64 برای ویندوز با کمک ARM64EC کرد که اجازه می‌دهد شبیه‌سازها به طور ساده‌تری اپلیکیشن‌ها را به صورت بومی روی ویندوز اجرا کنند.

خلاصه توضیحات بالا می‌تواند یک خبر خوب برای کاربران مک باشد که پس از پایان قرارداد مایکروسافت و کوالکام، بتوانند مجوز پشتیبانی از ویندوز ۱۱ را برای خانواده تراشه‌های M1 نیز داشته باشند. در حال حاضر، تنها راه‌حل اجرای ویندوز روی مک‌های M1، استفاده از ماشین مجازی است و این دستگاه‌ها دارای Boot Camp نیستند. همه می‌دانیم که اجرای بومی یک سیستم‌عامل یا اپلیکیشن‌ها روی یک دستگاه چقدر می‌تواند کارایی بهتری داشته باشد و برای اجرای بازی‌ها فوق‌العاده است.

منبع 9to5mac
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.