یک نشانه دیگر ارائه ویندوز جدید: مایکروسافت ۱۴ اکتبر ۲۰۲۵ به پشتیبانی از ویندوز ۱۰ خاتمه می‌دهد

0

مایکروسافت تاریخ اتمام پشتیبانی از سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ را مشخص کرد. بیش از ۱۰ سال از معرفی ویندوز ۱۰ می‌گذرد و اکنون مایکروسافت می‌گوید به طور رسمی ۱۴ اکتبر سال ۲۰۲۵ پشتیبانی از این سیستم‌عامل خاتمه پیدا می‌کند.

مایکروسافت این تاریخ بازنشستگی ویندوز ۱۰ را در صفحه پشتیبانی این سیستم‌عامل که اخیرا به‌روزرسانی شده؛ اعلام کرده است. این اولین بار است که مایکروسافت صحبت از پایان پشتیبانی ویندوز ۱۰ می‌زند و نشان‌دهنده ورود یک نسخه سیستم‌عامل ویندوز جدید است.

دقیقا مشخص نیست این سند پشتیبانی از ویندوز ۱۰ چه زمانی به‌روزرسانی شده است اما سایت Thurrott می‌گوید در نسخه‌های قبلی این سند درباره زمان اتمام نسخه‌هایی از ویندوز ۱۰ صحبت شده بود و نه خود سیستم‌عامل ویندوز ۱۰ که باز می‌تواند نشانه‌ای باشد بر تصمیم مایکروسافت برای عرضه یک سیستم‌عامل جدید و جایگزین ویندوز ۱۰.

مایکروسافت ویندوز ۱۱ را معرفی می‌کند

تا کنون، مایکروسافت سعی کرده معرفی ویندوز ۱۱ را مخفی کند و بسیاری از نشانه‌ها و نکات مهم پیرامون آماده بوده ویندوز ۱۱ را رد کرده است.

غول ردموند هفته آینده یک رویداد ویژه ویندوز برگزار خواهد کرد. در دعوت‌نامه‌های ارسالی برای این رویداد، ذکر شده که «نسل بعدی» سیستم‌عامل معرفی می‌شود اما گفته نشده نسخه جدیدی از ویندوز ۱۰ یا به طور کامل سیستم‌عامل جدید ویندوز ۱۱ خواهد بود.

بسیاری از رسانه‌ها و کارشناسان اعتقاد دارند در این مراسم ویندوز ۱۱ معرفی می‌شود. لوگوی دعوت‌نامه نیز یک پنجره متفاوت با ویندوز ۱۰ را نشان می‌دهد که تاکیدی بر یک نسل جدید سیستم‌عامل است.

انتظار داریم مایکروسافت، ویندوز ۱۱ را با تغییرات قابل توجهی در رابط کاربری و بهبود اساسی در فروشگاه نرم‌افزاری Windows Store عرضه کند. مایکروسافت در حال کار روی چیزی با کدنام «Sun Valley» بوده است که به گفته خود این شرکت یک sweeping visual rejuvenation of Windows یا نوسازی گسترده بصری ویندوز است. در «Sun Valley» تغییرات رابط کاربری گسترده‌ای مشاهده می‌شود که احتمالا همان ویندوز ۱۱ است.

مایکروسافت در زمان عرضه ویندوز ۱۰، متعهد شد یک پشتیبانی ۱۰ ساله از این سیستم‌عامل داشته باشد. پشتیبانی نسخه اصلی و ابتدایی ویندوز ۱۰ در تاریخ ۱۳ اکتبر ۲۰۲۰ به پایان رسیده است ولی چون مایکروسافت به طور مرتب نسخه‌های جدیدی از ویندوز ۱۰ ارائه کرده؛ بنابراین هنوز باید به پشتیبانی ۱۰ ساله از این نسخه‌ها ادامه دهد. آخرین نسخه ویندوز ۱۰ تا ۱۴ اکتبر سال ۲۰۲۵ پشتیبانی خواهد شد.

ما هنوز در مرحله پشتیبانی گسترده از ویندوز ۱۰ نیستیم. این دوره زمانی، هنگامی است که مایکروسافت دیگر نسخه جدیدی از ویندوز ۱۰ ارائه نکرده یا ویژگی‌های جدیدی بدان نمی‌افزاید و فقط مشغول رف باگ‌های امنیتی و ارائه وصله‌ها است.

ویندوز ۱۰ برای مایکروسافت یک سیستم‌عامل ویژه بود. معمولا، هر شرکتی سعی می‌کند پس از چند سال، از یک نسخه سیستم‌عاملی عبور کرده و یک نسخه کاملا جدید بدهد ولی مایکروسافت نزدیک به ۱۰ سال سعی کرد سالی دو باره ویژگی‌های جدیدی به ویندوز ۱۰ اضافه کند و هنوز آن را به عنوان یک سیستم‌عامل به‌روز در بالا نگه دارد.

مایکروسافت در زمان معرفی ویندوز ۱۰، اعلام کرد این آخرین نسخه از سیستم‌عامل ویندوز است. از آن زمان بیش از ۶ سال می‌گذرد ولی به نظر می‌رسد مایکروسافت در حال آماده شده برای معرفی یک سیستم‌عامل جدید است.

منبع Theverge
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.