جزییات تازه‌ای از اقدامات هواوی برای روزهای بدون گوگل: سیستم‌عامل و فروشگاه اپلیکیشن آماده هواوی برای جایگزینی با اندروید و گوگل‌پلی

0

این روزها همه توجه صنعت موبایل معطوف ماجرا هواوی و گوگل است. گوگل به دستور دولت امریکا، پشتیبانی از اندروید روی گوشی‌های هواوی را متوقف کرده است و اجازه نصب و به‌روزرسانی نرم‌افزار از روی فروشگاه گوگل‌پلی را نمی‌دهد.

اگرچه تحریم‌های دولت امریکا بر ضد هواوی برای مدت ۹۰ روز به حالتتعلیق درآمده‌اند ولی هواوی هنوز مجوز همکاری با هیچ شرکت امریکایی را ندارد و هیچ برنامه تجاری میان او و شرکت‌های دیگر اجرا نمی‌شود.

این سخن به معنای پایان همکاری شرکت‌هایی مانند فیسبوک، توییتر و مشابه این‌ها با هواوی هم هست. از سوی دیگر، تراشه‌سازهای مطرح بازار به تحریم‌های هواوی پیوسته و نمی‌خواهند چیپ‌ست به این شرکت بفروشند.

تمام این اخبار، روزهای سیاه و سختی را برای هواوی ترسیم می‌کنند. مشتریان و کاربران گوشی‌های این شرکت هم نگران آینده هستند و اینکه اندروید گوشی‌شان به‌روزرسانی می‌شود یا خیر؟ می‌توانند از روی گوگل‌پلی اپ‌های جدیدی را نصب یا به‌روزرسانی کنند یا خیر و اینکه به سرویس‌های گوگل روی گوشی‌های هواوی دسترسی خواهند داشت یا وضعیت به گونه‌ای دیگر است.

اما حالا با گذشته چند روز از اعلام خبر تحریم هواوی توسط گوگل، اخباری از گوشه و کنار و توسط برخی سایت‌ها منتشر می‌شود که نشان می‌دهد هواوی آمادگی تشدید سیاست‌های قهری دولت ایالات متحده را داشته و برای چنین روزهایی برنامه‌ریزی کرده است.

هواوی طرح‌های بالقوه‌ای در دست دارد تا در صورت جدی شدن تحریم‌های شرکت‌های امریکایی، آن‌ها را اجرایی کنند. در واقع، هواوی یک پلن بی دارد.

فروشگاهی جایگزین گوگل‌پلی

اولین خبر، مربوط به فروشگاه App Gallery است. به گزارش بلومبرگ، هواوی از سال ۲۰۱۸ به دنبال توسعه فروشگاه اختصاصی برای نرم‌افزارهای اندرویدی بوده است. هواوی با بسیاری از توسعه‌دهنده‌های دنیا برای ساخت اپ و عرضه در اپ گالری صحبت کرده و قراردادهایی منعقد شده است.

هواوی توسعه‌دهنده‌های اپلیکیشن را متقاعد کرده است که دروازه ورود آن‌ها به شرق و دسترسی به بیش از ۵۰ میلیون کاربر اروپایی، توسعه اپ برای فروشگاه اختصاصی اپ گالری است. هواوی می‌خواهد با یک ابزار ساده، نرم‌افزارهایی که برای فروشگاه گوگل‌پلی نوشته شده‌اند را با اپ گالری سازگار، اصلاح و تنظیم کند.

از سوی دیگر، سایت پرتغالی Obsidian گزارش داده است هواوی در حال مذاکره با فروشگاه نرم‌افزاری پرتغالی Aptoide است تا آن را به عنوان پلتفرم توزیع نرم‌افزار خود معرفی کند. در حال حاضر، فروشگاه Aptoide بیش از ۹۰۰ هزار برنامه کاربردی و بیش از ۲۰۰ میلیون کاربر دارد.

شاید هواوی می‌خواهد تا راه‌اندازی و رونق کامل فروشگاه اختصاصی خودش، فروشگاه Aptoide را برای دانلود و به‌روزرسانی اپ‌های گوشی‌هایش معرفی کند. البته، همه این اطلاعات در حد خبرهایی منتشر شده از سوی سایت‌های مختلف هستند و صحت یا سقم آن‌ها مشخص نیست.

سیستم‌عاملی جایگزین اندروید

هواوی هم مانند سامسونگ و چندین شرکت دیگر، از سال‌ها پیش خطر انحصار اندروید را حس کرده و در پی سیستم‌عامل اختصاصی خودش بوده است.

سایت Weibo به نقل از مدیر اجرایی بخش کسب‌وکارهای هواوی خبر داده است که این شرکت در حال توسعه یک سیستم‌عامل موبایل جایگزین اندروید است. این سیستم‌عامل که هنوز نامش مشخص نیست؛ به طور کامل از نرم‌افزارهای اندروید پشتیبانی می‌کند و فقط برنامه‌نویسان باید یک کامپایل مجدد روی اپ‌شان انجام دهند.

گفته می‌شود این OS تا ۶۰ درصد اپ‌ها را سریع‌تر از اندروید باز و اجرا می‌کند و همانند اندروید برای دستگاه‌های موبایل، تبلت، تلویزیون، خودروها و پوشیدنی‌ها است.

هنوز مشخص نیست که سیستم‌عامل اختصاصی هواوی چه زمانی به طور رسمی عرضه می‌شود. برخی می‌گویند این سیستم‌عامل همزمان با گوشی پرچم‌دار هواوی میت ۳۰ عرضه می‌شود و برخی اخبار دیگر از سال ۲۰۲۰ خبر می‌دهند.

به هر حال، آن‌چه که مشخص است؛ هواوی از مدت‌ها پیش به دنبال جایگزین‌هایی برای اندروید و گوگل‌پلی بوده و احتمال داده است تشدید تنش‌ها میان دولت چین و امریکا منجر به قطع همکاری این شرکت با گوگل و برخی دیگر از برندهای امریکایی شود.

هواوی تا پیش از این تحریم‌ها، داشت به سوی رتبه اول بزرگ‌ترین تولیدکننده اسمارت‌فون در جهان خیز برمی‌داشت و به یک شرکت عظیم و گسترده با قدرتی دست‌نیافتنی تبدیل می‌شد. هراس دولت امریکا هم از قدرت این شرکت در بازار موبایل و همین‌طور ۵G است.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.