سیستم‌عامل iOS 11 باز هم کار سارقان اطلاعات را سخت‌تر می‌کند حتی اگر آنها اثر انگشت کاربران را داشته باشند

0

آیفون‌های اپل جزو امن‌ترین گوشی‌های تلفن همراه در دنیا محسوب می‌شوند. سال‌ها است که اپل روی مکانیزم‌هایی برای محافظت از اطلاعات کاربران روی آیفون کار می‌کند و به دنبال جواب این سوال است که «اگر گوشی آیفون یک کاربر به دست کس دیگری بیفتد؛ می‌تواند اطلاعات درون آن را ببیند؟». حالا اپل در نسخه جدید iOS 11 باز هم کار را برای دزدان اطلاعات سخت‌تر کرده است.

آیفون از یک سیستم رمزنگاری بسیار قوی محلی سود می‌برد؛ به‌طوری‌که بدون رمزعبور یا اثرانگشت امکان وارد شدن به گوشی وجود ندارد. روی آیفون هیچ راهی برای دور زدن قفل صفحه‌نمایش نیست و اگر گوشی خاموش شود یا برای ۴۸ ساعت بدون ورود به گوشی روشن بماند؛ شرایط امنیتی آن بیشتر شده و باید با رمزعبور ریستارت شود. این مکانیزم‌ها کار را برای سارقان بسیار سخت کردند و حتا برای نهادهای قانونی نیز دشوار است که به محتویات یک گوشی آیفون دست پیدا کنند.

اما کارشناسان امنیتی یک راه برای دسترسی به اطلاعات و محتویات آیفون شناسایی کردند. اطلاعات ذخیره شده روی گوشی‌های آیفون در سرورهای اپل نیز ذخیره می‌شوند. اگر یک اپلیکیشن یا کامپیوتر دیگر از همان کاربر به این اطلاعات دسترسی داشته باشد؛ در آن صورت راهی برای دسترسی به اطلاعات روی آیفون باز شده است. بسیاری از کاربران از اپلیکیشن‌ها و سیستم‌های پشتیبان‌گیری و هماهنگ‌سازی میان کامپیوتر و گوشی آیفون یا دستگاه‌های دیگر استفاده می‌کنند. این اپ‌ها به طور خودکار از اطلاعات و محتویات کامپیوتر یک نسخه پشتیبان تهیه می‌کنند که شامل اطلاعات گوشی آیفون نیز می‌شود.

برخی از کارشناسان امنیتی اعتقاد دارند حتا اگر یک دستگاه معتبر در سرویس ابری اپل ثبت نشده باشد؛ باز هم با استفاده از اثرانگشت‌های سه بعدی چاپ شده می‌توان به راحتی وارد این سیستم شد و گوشی آیفون را وصل کرده و اطلاعات ذخیره شده روی آن را مشاهده کرد. این روش اگرچه دسترسی به اطلاعات روی آیفون را بسیار سخت‌تر و زمان‌بر می‌کند اما باز هم شدنی است. اکنون؛ به نظر می‌رسد اپل علاوه بر اثرانگشت؛ رمزعبور را هم به فرآیند تعریف یک دستگاه معتبر در سرویس کلاود افزوده است تا کار کمی سخت‌تر از قبل بشود.

شرکت ElcomSoft (سازنده نرم‌افزارهای قانونی بازیابی اطلاعات از روی گوشی‌های خراب شده) در پستی از ویژگی جدید کمتر دیده شده‌ای روی iOS 11 خبر می‌دهد که علاوه بر تطبیق اثرانگشت، نیاز به رمزعبور هم دارد. یعنی همانند زمانی که گوشی آیفون را ریست سخت می‌کنید و نیاز به رمزعبور و اثرانگشت برای لاگین به آن دارید.

این تغییر کوچک برای برخی از نهادها مانند پلیس کار دسترسی به اطلاعات روی آیفون را سخت‌تر می‌کند چون پلیس به راحتی اثرانگشت را دارد و استفاده می‌کند ولی رمزعبور کاربران را ندارد و روش‌های قانونی برای به دست آوردنش ندارد.

امروز آیفون ۸ معرفی می‌شود و خبرهای زیادی درباره حذف اسکنر اثرانگشت یا انتقال آن به پشت گوشی شنیده شده است. همچنین؛ قرار است سیستم تشخیص چهره جایگزین اثرانگشت شود. باید منتظر بمانیم و ببینیم با این تغییرات جدید؛ مکانیزم‌های احرازهویت کاربران آیفون چه تغییراتی خواهند داشت!

منبع

   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.