به‌زودی مرورگر «فایرفاکس کوانتوم» با سرعت دو برابری و موتور و پوسته جدید عرضه می‌شود

1

شرکت موزیلا از عرضه نسخه ویژه‌ای از مرورگر وب فایرفاکس دگرگون شده در ماه نوامبر خبر داد. این مرورگر «فایرفاکس کوانتوم» نام دارد و فعلا در نسخه بتا است.

موزیلا می‌گوید «فایرفاکس کوانتوم» یک نسخه به‌روزرسانی شده و در ادامه فایرفاکس ۵۲ نیست بلکه یک نسخه ویژه و یک حرکت رو به جلو برای پایان دادن به چالش‌های کروم است. «فایرفاکس کوانتوم» سعی می‌کند به طور عملی و عینی از قدرت پردازنده‌های چند هسته‌ای برای افزایش سرعت استفاده کند. موزیلا می‌گوید مرورگر جدید سرعتی دو برابر فایرفاکس‌های قبلی دارد.

مرورگر «فایرفاکس کوانتوم» با یک موتور جدید CSS و با استفاده از  زبان برنامه‌نویسی Mozilla Rust نوشته شده است. برخلاف دیگر مرورگر‌های وب، «فایرفاکس کوانتوم» می‌تواند به طور موازی براساس پردازنده‌های چند هسته‌ای کار کند و فقط متکی و وابسته به یک هسته پردازشی نباشد. به زبان ساده؛ این نسخه فایرفاکس می‌تواند یک پردازه بزرگ را به جای اجرا روی یک هسته؛ به طور موازی روی چندین هسته اجرا کند تا سرعت بالاتر برود.

دیگر ویژگی مهم «فایرفاکس کوانتوم» استفاده از اولویت‌بندی برگه‌ها یا تب‌ها است؛ به‌طوری‌که برگه‌ها براساس استفاده کاربر اجرا می‌شوند. مثلا، یک برگه در حال دانلود یا برگه استریم ویدیو نسبت به دیگر برگه‌ها در اولویت اجرایی قرار می‌گیرند و قدرت پردازشی یا حافظه رم بیشتری به خود اختصاص می‌دهند.

موزیلا می‌گوید در این نسخه ویژه فایرفاکس؛ بهره‌وری موثر استفاده از حافظه رم ۳۰ درصد بهتر از مرورگر کروم و در پی آن سرعت کلی مرورگر وب بیشتر است. موزیلا برای حل مشکلات فایرفاکس تلاش‌های زیادی کرده است و مدعی است در «فایرفاکس کوانتوم» حدود ۴۶۹ باگ و اشکال را حذف کرده است.

در این میان؛ تغییرات پوسته نیز گسترده هستند و به لطفا پروژه «فوتون» شاهد یک پوسته متفاوت در «فایرفاکس کوانتوم» خواهیم بود. یکی از تفاوت‌های اساسی در این بخش؛ امکان استفاده از فایرفاکس با کیفیت نمایشی بالا روی مانیتورهای ۴K است. تا پیش از این؛ فایرفاکس برای اندازه ۱۰۸۰P بهینه‌ شده و روی نمایشگرهای ۴K بسیار بد دیده می‌شد.

موزیلا قرار است «فایرفاکس کوانتوم» را در ۱۴ نوامبر معرفی و برای دانلود عموم عرضه کند. نسخه بتای «فایرفاکس کوانتوم» را می‌توانید از اینجا دانلود کنید. این نسخه برای سیستم‌عامل‌های لینوکس، مک‌او‌اس، ویندوز اندروید و آی‌او‌اس عرضه می‌شود. نسخه توسعه‌دهنده این مرورگر وب نیز برای برنامه‌نویسان و توسعه‌دهنده‌های وب عرضه شده است.

چند سالی است که فایرفاکس زیر سایه مرورگر کروم قرار گرفته است و موزیلا تلاش زیادی می‌کند این مرورگر را از این وضعیت خارج کند. آیا «فایرفاکس کوانتوم» با این تغییرات می‌تواند دوباره دوران باشکوه روباه آتشین را تکرار کند؟

منبع

   
1 نظر
  1. مصطفی می گوید

    فایرفاکس رو با هیچ مرورگری نمیشه عوض کرد واقعا. اصلا یه چیز دیگس

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.