مرورگر فایرفاکس Focus بازطراحی و به یک موتور جدید مجهز شد

0

مرورگر وب Firefox Focus موزیلا در اواخر سال ۲۰۱۵ با تمرکز بر ویژگی‌های حریم خصوصی برای پلتفرم‌های موبایل اندروید و iOS منتشر شد.

حالا شاهد انتشار یک به‌روزرسانی جدید از این مرورگر وب برای نسخه اندروید هستیم. در این به‌روزرسانی، تغییراتی در رابط کاربری و گرافیکی این مرورگر داده شده است و البته کارایی آن بهتر از گذشته است.

در بازطراحی و تغییرات رابط کاربری گرافیکی، بیشتر سازگاری و هم‌خوانی با ویژگی‌ها و زبان طراحی اندروید پای و iOS 12 مدنظر قرار گرفته است.

برخی از تغییرات ظاهری در نسخه اندروید Firefox Focus شامل به‌روزرسانی آیکون‌ها، ساده‌تر شدن منوی تنظیمات و نوار آدرس URL جدید است.

اما فارغ از تغییرات ظاهری این مرورگر وب موبایل که در هر دو نسخه اندروید و iOS مشاهده می‌شوند؛ نسخه اندروید شاهد یک تغییر بزرگ است.

موزیلا در این نسخه مرورگر وب از موتور مرورگر GeckoView جدید خود استفاده کرده است. موزیلا می‌گوید این موتور مرورگر باعث افزایش کارایی و پیشگامی این اپلیکیشن در میان برنامه‌های اندرویدی خواهد شد.

موتور جدید GeckoView

استفاده از موتور GeckoView چندین مزیت برای موزیلا خواهد داشت و راه را برای توسعه برنامه در آینده از جمله بهبود حریم خصوصی کاربران باز می‌کند.

خود وبلاگ موزیلا دراین‌باره بیشتر توضیح می‌دهد:

«سوییچ به GeckoView در مرورگر Focus همراه با چند مزیت از جمله بهبود Gecko Quantum و توانمندسازی موزیلا در استقرار یک سیستم بهینه حریم خصوصی برای آینده است. از جمله، موجب کاهش مجموعه‌های شخص ثالث روی مرورگر می‌شود. در حال حاضر، شما متوجه این تغییرات نخواهند شد ولی به ما کمک می‌کند نسل‌های بعدی مرورگر فایرفاکس را با استفاده از Focus بسازیم. همین‌طور، قادر خواهیم بود ویژگی‌هایی منحصربه‌فرد به کاربران بدهیم که مرورگرهای وب موبایل دیگر کمتر موفق به انجام‌اش شدند.»

نسخه جدید مرورگر فایرفاکس Focus برای کاربران iOS یک ویژگی جدید بسیار مهم دارد: کلیدهای میانبر سیری.

کاربران iOS روی نسخه جدید Focus می‌توانند دستورات صوتی میانبری برای باز و بسته کردذن صفحات این مرورگر یا پاک کردن صفحان آن استفاده کنند.

اما کاربران اندروید یک منوی تنظیمات ساده‌تر و نوار آدرس سفارشی و زیبا را مشاهده می‌کنند. این تغییرات می‌توانند تجربه کاربری بهتری را برای کاربران فراهم کنند. همین‌طور، می‌تواند پیشنهاد جست‌وجویی به کاربران بدهد تا سریع‌تر به چیزی که دنبال‌اش می‌گردند، برسند.

قابلیت پیشنهاد در جست‌وجوها به طور پیش‌فرض غیرفعال است ولی کاربران می‌توانند از مسیر Settings >Search تیک گزینه Get search suggestions را بزنند تا این قابلیت فعال شود.

موزیلا می‌گوید برای حفظ حریم خصوصی کاربران این قابلیت را به طور پیش‌فرض غیرفعال کرده است.

آخرین نسخه مرورگر فایرفاکس فوکوس را می‌توانید از روی گوگل‌پلی و اپ‌استور برای دستگاه‌های اندرویدی و iOS دانلود کنید.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.