فایرفاکس در حال آزمایش ویژگی‌هایی برای رنگ‌‌بندی مرورگر وب و نمایش دو برگه در یک پنجره است

0

بنیاد موزیلا در حال آزمایش دو ویژگی جدید رابط کاربری روی مرورگر وب فایرفاکس است. این ویژگی‌ها به کاربران اجازه می‌دهند مرورگر وب و محتوای آن را براساس سلیقه خود رنگ‌بندی کنند و محتوای دو سایت یا برگه را با هم ببینند.

ویژگی اول به نام Firefox Color امکان تغییر رنگ پس‌زمینه، متن، آیکون‌ها، نوار ابزار، نوار برگه‌ها و غیره را می‌دهد. کاربران می‌توانند این تغییرات و تنظیمات سفارشی‌سازی را روی فایرفاکس ذخیره کنند و حتا با دیگران به اشتراک بگذارند.

در حقیقت، ویژگی Firefox Color یک نوع تم‌سازی توسط کاربران را فراهم می‌کند. اگر کاربران نخواهند خودشان رنگ‌های بخش‌های مختلف مرورگر وب را تعیین کنند؛ فایرفاکس یک مود پیش‌فرض دارد که از آن استفاده می‌کند.

مقایسه دو سایت در یک برگه

ویژگی دوم در حال آزمایش به نام Side View می‌خواهد قابلیت‌های چندوظیفه‌گی را در این مرورگر وب افزایش دهد. با این ویژگی می‌توان محتویات دو برگه مرورگر را در یک برگه یا پنجره کنار هم مشاهده کرد.

پیش از این ویژگی، کاربران برای مشاهده همزمان محتویات دو برگه یا سایت باید دو برگه جداگانه باز کرده و دایما میان آن‌ها سوییچ کنند یا اینکه از صفحه‌نمایش و مانیتور دومی سود ببرند. برخی کاربران یک سایت را در کامپیوتر دسکتاپ و سایت دوم را در تبلت یا اسمارت‌فون و نوت‌بوک باز می‌کردند.

اما ویژگی Side View می‌خواهد این دردسرها را خاتمه دهد. فایرفاکس می‌گوید کاربران با این ویژگی می‌توانند به مقایسه متن دو خبر یا مقایسه قیمت‌های دو فروشگاه بپردازند.

هر دو این ویژگی‌ها به صورت افزونه‌هایی در سیستم آزمایشی Test Pilot فایرفاکس به طور رایگان برای عموم کاربران در دسترس هستند. علاقه‌مندانی که دوست دارند ویژگی‌های جدید فایرفاکس را هم‌اکنون امتحان کنند، می‌توانند این دو افزونه آزمایشی را دانلود و روی مرورگر وب فایرفاکس خود نصب و استفاده کنند.

روال فایرفاکس این است که هر ویژگی یا افزونه آزمایشی را در بخش Test Pilot منتشر می‌کند ولی هیچ تضمینی برای ارایه رسمی آن وجود ندارد. بنابراین؛ ممکن است ویژگی‌های Firefox Color و Side View به صورت یک محصول نهایی منتشر نشوند.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.