چین بهترین جت جنگنده مخفی‌‌کار خود -J-20 – را به موتور‌های داخلی مجهز کرد

0

چین سرانجام پیشرفته‌ترین هواپیمای جنگنده خود را که مجهز به موتور‌های داخلی شده‌اند به نمایش گذاشت. این کار نقطه عطفی مهمی در تلاش چین برای نزدیک کردن توانایی‌های J-20 به F-22 آمریکا است.

دو فروند J-20 دو موتوره که روز سه شنبه در نمایشگاه هوایی چین در شهر ژو‌های جنوبی به نمایش درآمدند، مجهز به موتور WS-10 بودند. WS-10 توسط نیروی هوایی ارتش آزادیبخش خلق توسعه داده شده تا جایگزین موتور‌های روسی شود که در نسخه‌های اولیه J-20 بودند.

در ماه ژوئن، روزنامه دولتی گلوبال تایمز اعلام کرد که یک واحد J-20 مجهز به موتور‌های داخلی در منطقه شمال شرقی کشور فعال شده و تلویزیون مرکزی چین تصاویری از پرواز هواپیما‌ها را در مراسم بزرگداشت ۱۰۰ سالگی نشان می‌دهد.

اما سه شنبه اولین زمانی بود که هواپیما‌های جت J-20 که حالا بیشتر از هر زمان دیگری ساخت چین محسوب می‌شوند، برای عموم مردم چین و تماشاگران خارجی فاش شد.

چین برای اولین بار J-20 را در سال ۲۰۱۱ به پرواز درآورد و در نوامبر ۲۰۱۶ در حین پرواز در نمایشگاه هوایی Zhuhai به عموم معرفی کرد. در سال ۲۰۱۸ J-20 آماده و عملیاتی قلمداد شد.

J-20 هم نقش مبارزه هوایی و هم حمله به اهداف زمینی را می‌خواهد داشته باشد، اما اینکه واقعا در برابر F-22 و F-35 حرفی برای گفتن دارد، محل سؤال و شک و تردید فراوان است.

در گزارش سال ۲۰۱۷ نیروهای مسلح چین در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی آمده بود که موتور‌های WS-10 به J-20 قابلیت سوپرکروز سطح پایین می‌دهند و  J-20ها می‌توانند برای مدت طولانی با سرعت مافوق صوت پرواز کنند.

گلوبال تایمز در گزارش ماه ژوئن خود گفت استفاده از موتور‌های داخلی نشان می‌دهد “J-20 از نظر فنی بیشتر و بیشتر بلوغ پیدا می‌کند. ”

این گزارش با استناد به یک کارشناس نظامی ناشناس می‌گوید: “انتظار می‌رود واحد‌های بیشتری از نیروی هوایی چین مستقر درسراسر این کشور، مجهز به J-20 شوند. با این حال، مقامات آمریکایی مدتهاست می‌گویند که J-20 نمی‌تواند هماوردی در برابر جنگنده‌های آمریکایی باشد.

در سال ۲۰۱۶، ژنرال دیوید گلدفین، رئیس ستاد وقت نیروی هوایی آمریکا گفت فناوری J-20 بیشتر شبیه F-117A است، جت‌های مخفی‌کار اولیه‌ای که ایالات متحده در سال ۱۹۸۳ معرفی کرد و تا سال ۲۰۰۸ بازنشسته شده بود.

منبع

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.