روسیه مدعی است رادارهای فوق پیشرفته جدیدی ساخته که جنگنده‌های پرواز مخفی F-22 و F-35 را شناسایی می‌کنند

آیا واقعا شبکه پدافند هوایی روسیه می‌تواند یک جت F-35 یا اسکادران جنگنده F-22 را رصد کند؟

0

شرکت دفاعی و نظامی «آلماز- انتی» (Almaz-Antey) روسیه می‌گوید رادارهایی تولید کرده است که ظرفیت شناسایی جنگنده‌های با قابلیت پرواز مخفی نسل پنچم ایالات متحده را دارند.

«یان نوویکوف»، رئیس شرکت «آلماز- انتی» در متجمع فنی New Knowledge گفت: «رادار Nebo-M تهدیدی برای فناوری‌های پنهان‌کار است. این رادار می‌تواند جت‌های F-22 و F-35 و غیره را به خوبی ببیند.» او افزود شرکت آلماز-انتی بیش از ۳۰ نوع سیستم رادار چند منظوره متحرک تولید می‌کند.

۵۵ZH6M Nebo-M از جدیدترین رادارهای نظارتی روسیه است که همانند بیشتر رادارهای دیگر این کشور توسط موسسه تحقیقات مهندسی NNIIRT، از شرکت‌های زیرمجموعه آلماز-انتی طراحی شده است.

رادار Nebo-M عضوی از خانواده رادارهای فرکانس بسیار بالای (VHF) سری Nebo است (Nebo در روسی به معنای آسمان). اولین رادارهای Nebo-M در سال ۲۰۱۷ در مناطق نظامی از روسیه به خدمت گرفته شدند و سال بعد به کریمه ارسال گردیدند.

رادار Nebo-M می‌تواند هواپیما و موشک‌های بالستیک را در برد حداکثر یک هزار کیلومتر شناسایی کند و نسبت به رادارهای Nebo دوران اتحاد جماهیر شوروی پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای دارد. Nebo-M آرایه‌ای از رادارهای اسکن الکترونیکی فعال است و نسبت به برخی از فناوری‌های و تکنیک‌های مخفی‌کاری و پنهان ماندن از فرکانس‌ها مقاوم است.

تاسیسات رادارهای Nebo-M که متخصص شناسایی در ارتفاع‌های بالا و متوسط هستند؛ گاهی اوقات با سیستم‌های راداری کم ارتفاع روسیه مانند Podlet-E نیز ترکیب می‌شوند.

خبرگزاری دولتی TASS روسیه می‌گوید تکنیک‌ها و فناوری‌های جدید پرواز پنهان برای این سری از رادارهای جدید مشکل‌زا نیست اما در عمل مسایل خیلی پیچیده‌تر از این اظهارنظرها است.

رادارها قطعه‌ای از پازل میدان جنگ

شاید به صورت تئوری و روی کاغذ رادارهای فوق پیشرفته VHF مانند Nebo-M بتوانند یک جت جنگنده مانند F-35 یا اسکادرانی مانند F-22 را شناسایی کنند ولی کشف تنها بخشی از یک فرآیند هدف‌گیری چند مرحله‌ای است. پس از شناسایی، باید هدف ثابت باشد یا به اصطلاح رادار روی آن قفل کند؛ ردیابی، هدف‌گذاری شده و با موفقیت خنثی شود.

خلبان سابق هواپیماهای F-35 و یک سرگرد بازنشسته نیروی دریایی ارتش ایالات متحده به سایت بیزینس اینسایدر می‌گوید: «دشمنان باید یک زنجیره کشتار بسازند.» منظورش این است برای منهدم کردن جنگنده‌های دشمن باید تمام اجزای یک سیستم از جمله سامانه دفاعی اس ۴۰۰ روی سیستم‌های رادار و ضدهوایی روسیه کاملا منطبق و هماهنگ و یکپارچه باشد. کافی است بخشی از این زنجیره درست کار نکند تا شما در رادارهای خود یک جنگنده F-35 مشاهده کنید در برابر آن منفعل باشید.

موضوع دیگر است که جنگنده‌های F-35 اجازه نمی‌دهند به راحتی مورد هدف قرار گرفته و خنثی شوند. این جنگنده‌های به صورت گروهی پرواز کرده یا با ترکیبی از جت‌های دیگر به سوی دشمن حمله می‌کند تا سیستم راداری دشمن را از پای دربیاورند.

روسی‌ها با دانستن این رمزو، سعی کردند رادارهای جدید و با ارزش Nebo-M را در قلب سیستم‌های پدافندی و دفاعی خود و به عنوان یک بخشی از یک شبکه بزرگ‌تر سیستم‌های دفاعی موشکی و هوایی استفاده کنند تا از این طریق هم بتوانند از این رادارها محافظت کنند؛ چون از هم‌اکنون یک هدف بسیار ارزشمند برای نیروهای هوایی متخاصم هستند.

گرچه از نظر فنی رادار Nebo-M و رادارهای مشابه می‌توانند هواپیماهای جنگنده نسل پنجم ایالات متحده را ردیابی کنند اما این فقط یک قطعه از پازل بزرگ میدان جنگ است. کشف مرحله نخست است اما آیا شبکه پدافند هوایی روسیه می‌تواند با موفقیت یک جت F-35 یا اسکاداران جنگنده F-22 را سرنگون کند؟

طیف گسترده‌ای از هوامل احتمالی در این میدان جنگ دخیل هستند و مدل‌سازی آن‌ها روی کاغذ بسیار دشوار است.

منبع Nationalinterest
   

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.