چگونه این غواص پرویی تبدیل به یک بالن زنده شد؟!

3

چهار سال پیش حادثه‌‌ای باورنکردنی برای الخاندرو راموس مارتینز رخ داد. او که از طریق غواصی و صید غذاهای دریایی معاشرت می‌کرد، مثل هر روز سر کارش رفته بود. اما ناخواسته اشتباهی مرتکب شد:

او بسیار سریع از عمق ۳۰ متری به سطح آب آورده شد.

این کار یک خطر عمده دارد. بیماری‌ای به نام بیماری کیسون یا decompression sickness وجود دارد که به اختصار DCS نامیده می‌شود.

وقتی شخصی به ژرفای آب می‌رود و بعد سریع به سطح می‌آید، کم شدن سریع فشار باعث می‌شود که گازهای حل شده در خون او (عمدتا نیتروژن)، تشکیل حباب‌هایی را بدهند. این حباب‌ها می‌توانند هر قسمتی از بدن را درگیر کنند و موجب مشکلاتی در مفاصل، ریه، قلب، پوست، مغز و … بشوند.

بیشتر مواقع، مشکلات محدود به علایمی مانند خستگی، گیجی، تهوع و درد مفاصل می‌شود، اما در موارد نادری فلج یا حتی مرگ هم رخ می‌دهد.

در مورد راموس، مشکل خیلی شدیدتر رخ داد و حباب‌های خیلی بزرگی تشکیل شد که ظاهر او را تغییر داد. طوری که او شبیه یک بالن انسانی زنده شد.

از آنجا که این حباب‌ها در عمق بافت‌های او جا خوش کرده‌اند، از طریق جراحی قابل خارج شدن نیستند و درمان اصلی تجویز جلسات درمانی محفظه‌های اکسیژن پرفشار است. تا حالا با همین درمان، حدود ۳۰ درصد حجم نیتروژن‌های وارد شده به بدن او خارج شده‌اند. اما گمان می‌رود که به ۱۰۰ جلسه دیگر درمانی نیاز داشته باشد و شاید بعد از این جلسات برای تکمیل درمان، یک جراحی هم نیاز باشد.

راموس که به خاطر این مشکل ناگهان ۳۰ کیلوگرم به وزنش اضافه شده و دیگر نمی‌تواند غواصی کند، معلوم نیست که چطور هزینه این درمان‌ها را خواهد پرداخت.

او در ضمن دردهای زیادی را در این مدت متحمل شده و مدام مسکن استفاده می‌کند و در ضمن مبتلا به پرفشاری خون هم شده است.

در ضمن در پی مشکلش، او دچار آسیب مفصل لگن هم شده و حالا باید عمل جراحی برای جاگذاری پروتز هم روی او صورت بگیرد.

منبع


 
3 نظرات
 1. محمد می گوید

  چه جالب و عجیب
  ممنون بابت مطلب ??

 2. یزدان می گوید

  زنده باد شیرمردان غولص شرکت نفت فلات قاره که با همه خطرات مشغول کارن

 3. میا می گوید

  اولین بار بود همچین چیزی میدیدم و می خوندم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.